objawy i przebieg wzw C
unsplash Jonathan Rados
Autor Klaudia Gaicka - 6 Października 2020

Pierwsze objawy mogą się pojawić dopiero po 30 latach. Kiedy już je mamy, trzeba szybko reagować

Objawy niektórych chorób bywają bardzo złudne lub w ogóle nie występują. Tak jest także w większości przypadków chorych, którzy zarazili się tym wirusem. Nagroda Nobla 2020 nie bez przyczyny powędrowała do tych badaczy. Dzięki nim udało się odizolować szkodliwy patogen.

Objawy tej choroby niestety nie są charakterystyczne. Możemy mieć do czynienia z bólami stawów, przewlekłym zmęczeniem, zmniejszeniem się apetytu, bólami brzucha, czy nawet z długotrwałymi problemami z nastrojami.

Tegoroczna Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii trafiła do trzech badaczy, którym udało się odkryć wirusa, który wywołuje wirusowe zapalenie wątroby typu C. Ich badania sprawiły, że po raz pierwszy mamy szansę na wyleczenie tej choroby. Ujawniono przyczyny pozostałych przypadków przewlekłego zapalenia wątroby, a także umożliwiono przeprowadzanie testów krwi oraz zastosowanie nowych leków. Być może w przyszłości uratuje to życie milionów ludzi.

Opracowano trzy możliwe scenariusze. Jak rozwinie się koronawirus w Polsce?Opracowano trzy możliwe scenariusze. Jak rozwinie się koronawirus w Polsce?Czytaj dalej

Objawy i przebieg WZW C, czyli zapalenia wątroby typu C

Jak podaje portal Medonet.pl, w naszym kraju aż blisko 150 tys. osób zakażonych jest wirusem HCV. 720 tys. z nas miało z nim kontakt, lecz choroba się nie uaktywniła. Eksperci szacują, że kontakt z patogenem mogło mieć nawet 90 proc. z nas. Choroba bardzo często przebiega bezobjawowo, może nie dawać o sobie znać nawet przez 20, czy 30 lat. Badacz z fundacji Urszuli Jaworskiej, która od 23 lat pomaga chorym na WZW C, wyjaśnił, dlaczego ciężko nam się zorientować, że doszło do zakażenia.

- Wątroba nie boli i wydaje się, że wszystko jest w porządku. O tym, że mają WZW C, ludzie dowiadują się często dopiero wtedy, gdy dojdzie do marskości wątroby lub rozwinął się rak wątroby - wyjaśnił Sebastian Gawlik w rozmowie z Medonet.

Gawlik był w tych 20 proc. chorych, u których występują objawy. Początkowo mężczyźnie towarzyszyło zmęczenie i ból stawów. Jego nasilenie było tak ogromne, że nie mógł wstać z łóżka, nie mówiąc już o poruszaniu się. Zanim Sebastian usłyszał diagnozę, musiał odwiedzić kilku lekarzy, ponieważ początkowo wszyscy chcieli go wysłać na zwolnienie, aby odpoczął. Dopiero po kompleksowych badaniach i kilku latach terapii udało mu się całkowicie wyzdrowieć.

- Pamiętam, jak zapytałam Sebastiana, gdy był już wyleczony, o komfort życia. Przyznał, że to zupełnie inne życie. Przed chorobą był bardzo aktywny, później nie mógł już biegać, śpiewać. Choroba po kawałku odbierała mu życie. - wspomina założycielka fundacji.

Eksperci zwracają uwagę na to, co powinno nas skłonić do wykonania badań. Wśród czynników możemy wymienić hospitalizację (zwłaszcza kilkukrotną), wizyty u stomatologa, czy posiadanie tatuażu.

- Ryzyko zakażenia stwarzają również dożylne i donosowe narkotyki. Pamiętajmy, ryzyko zakażenia jest tam, gdzie może dojść do uszkodzenia skóry, bo wirus HCV przenosi się przez kontakt z zakażoną krwią - wyjaśnił.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.Odbierzesz telefon, powiesz jedno konkretne słowo i będzie po Tobie. Oszuści nie mają litości
3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła

Sebastian Gawlik radzi, aby w razie wykrycia dodatniego wyniku nie panikować, dziś mamy już odpowiednie leczenie, dzięki któremu chorobę da się wyleczyć w dwa lub trzy miesiące.

- Procedura jest taka, że dodatni pacjent idzie do swojego lekarza rodzinnego, który wystawia mu skierowanie do poradni hepatologicznej albo szpitala zakaźnego i tam przeprowadzona zostaje dalsza diagnostyka - wytłumaczył.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Komary pogryzły ją na letnim obozie, teraz nie widzi. Ostrzega wszystkich przed niepozornym objawem
  2. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Niezwykłe odkrycie dotyczące Księżyca
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Które mleko jest najzdrowsze? Odpowiedź może cię mocno zaskoczyć

Następny artykuł