Gdy się pojawią, każda sekunda może być bezcenna. Objawy udaru mózgu, nigdy ich nie lekceważcie

objawy udar mózgu
unsplash.com/Robina Weermeijer
Autor Natalia Niewczas07.01.2021

Typowe objawy udaru mózgu to przede wszystkim niedowład jednej strony ciała oraz zaburzenia narządu wzroku. Ważnym sygnałem alarmowym jest również trudność z komunikowaniem się (zaburzenia mowy). W przypadku udaru liczy się każda minuta, szybkie udzielenie fachowej pomocy medycznej ma kluczowe znaczenie i może przesądzić o dalszych losach pacjenta.

Zważywszy na to, że choroby układu krążenia wciąż stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci Polek i Polaków, znajomość objawów udaru mózgu powinna być powszechna. Udar mózgu powstaje wskutek niedokrwienia określonego obszaru mózgu pacjenta (udar niedokrwienny) bądź w wyniku wylania krwi do mózgu (udar krwotoczny). To udar niedokrwienny stanowi ponad 80% przypadków choroby.

Pierwsze objawy udaru mózgu. Ich znajomość może ocalić niejedno ludzkie istnienie

Objawy udaru mózgu są nierozerwalnie związane z towarzyszącym mu zwężeniem, bądź niedrożnością tętnic mózgowych. Przyczynia się do tego między innymi rozwój zmian o charakterze miażdżycowym.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, do najczęstszych objawów udaru mózgu zaliczamy niedowłady jednej strony ciała. Połowa ciała może drętwieć, mięśnie (także twarzy) nie reagować na impulsy.

Ważnym sygnałem alarmowym są zaburzenia zmysłu wzroku. Są one krótkotrwałe, co nie umniejsza jednak ich znaczenia przy ocenie stanu zdrowia pacjenta. Chory może dostrzegać wyłącznie lewą bądź prawą stronę pola widzenia, bądź chwilowo stracić wzrok w jednym oku.

Szkoła wróci, ale będzie zupełnie inna niż kiedyś. Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe wytyczneSzkoła wróci, ale będzie zupełnie inna niż kiedyś. Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe wytyczneCzytaj dalej

Typowe dla udaru są także zaburzenia mowy. Pacjenci komunikują się wówczas w sposób niewyraźny, niekiedy mają problemy z nazwaniem codziennych, podręcznych przedmiotów i nie reagują właściwie na kierowane do nich prośby.

Do pozostałych objawów udaru mózgu zaliczamy silne bóle głowy, zaburzenia świadomości oraz nudności. Niekiedy idą z nimi w parze zaburzenia równowagi.

W ocenie sytuacji może pomóc test neurologiczny, który można wykonać jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego. Należy poprosić chorego o wykonanie kilku prostych czynności.

Pierwszą z nich jest uśmiechnięcie się - jeżeli unosi się jedynie połowa ust pacjenta, udar mózgu jest wysoce prawdopodobny. Równie ważnym testem jest poproszenie chorego o powtórzenie krótkiego zdania, na przykład “dzisiaj pada deszcz”. Jeśli pacjent nie jest w stanie tego zrobić, należy natychmiast wezwać ratowników.

Dzisiejsza medycyna stosuje w leczeniu udaru niedokrwiennego dożylne leczenie trombolityczne, dzięki któremu rozpuszcza się blokująca światło tętnic skrzeplina. Lek należy podać jednak przed upływem 4,5 godziny od wystąpienia pierwszych objawów udaru, a najlepiej w ciągu 1,5 godziny. Podkreśla to kluczową rolę szybkiej reakcji na wystąpienie pierwszych objawów, która niekiedy może przesądzić o dalszym rokowaniu dla pacjenta.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł