Objawy miażdżycy
pixabay.com/qimono
Autor Barbara Bujar - 24 Lipca 2020

Pierwsze objawy miażdżycy. Nigdy ich nie lekceważcie

Objawy miażdżycy są bardzo poważne i wymagają natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Choroba, która atakuje układ krążenia, ostrzega o sobie stosunkowo późno, dlatego warto wiedzieć, na czym polega jej przebieg. Ogromnie ważna jest także wiedza na temat pojawiających się w jej trakcie symptomów. Szybka reakcja może mieć duże znaczenie dla zdrowia i życia człowieka.

Miażdżyca to choroba układu krążenia. Jak podaje WP abc Zdrowie, dolegliwość inaczej nazywana jest arteriosklerozą i w sposób zauważalny sygnalizuje o sobie, kiedy zdąży rozwinąć się w organizmie człowieka, a jej stan można określić jako zaawansowany. Układ krwionośny, który jest przez nią atakowany, pełni ważną funkcję, ponieważ odpowiada za transportowanie krwi i dostarczanie tlenu do wszystkich komórek organizmu. Zachodzące w nim zmiany, które powoduje miażdżyca, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Aby uniknąć niechcianych konsekwencji, warto znać wczesne objawy arteriosklerozy.

Tragiczna sytuacja za granicą. Nie ma miejsca dla chorych w szpitalachTragiczna sytuacja za granicą. Nie ma miejsca dla chorych w szpitalachCzytaj dalej

Już pierwsze objawy miażdżycy powinny nas zaniepokoić. Choroba prowadzi do poważnych zdrowotnych konsekwencji

Miażdżyca polega na utrudnianiu pracy układu krążenia. Cholesterol LDL, który gromadzi się w postaci blaszek miażdżycowych, odkłada się w ścianach tętnic i prowadzi do stwardnienia ich ścian. Taki proces powoduje zwężenie światła w tętnicach i ograniczenie przepływu krwi. Z czasem może dojść nawet do jego całkowitego zatrzymania. Skutki mogą prowadzić do poważnych zmian w organizmie, do których należy między innymi udar mózgu. Przepływ krwi może zostać także ograniczony w naczyniach wieńcowych, nerkowych oraz w tętnicach, które doprowadzają krew do poszczególnych kończyn.

Choroba jest poważna, dlatego nigdy nie należy lekceważyć jej objawów. Pojawiają się one stosunkowo późno, dlatego ważne jest, aby zostały wcześnie rozpoznane. Do początkowych symptomów choroby układu krwionośnego należy zmęczenie, ból nóg oraz problemy ze złapaniem oddechu. Takie zmiany nie zawsze mogą był tłumaczone zmęczeniem. Zwykłe osłabienie to także sygnał, że w organizmie dzieje się coś niedobrego.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Drogie owoce? Nie w Lidlu, sieć sprzedaje je nawet 80 proc. taniej. Jeżyny i borówki to nie wszystko co kupisz za grosze

Objawy miażdżycy nie kończą się jednak na bólu nóg. U chorych bardzo często mogą wystąpić problemy z koncentracją, bóle w klatce piersiowej, a także zgrubienia skórne, które powstają wskutek odkładania się blaszek miażdżycowych. Zaobserwować można je w takich miejscach jak ścięgno Achillesa czy nadgarstki. Do popularnych symptomów należy także uczucie chłodu w nogach. Objaw jest wbrew pozorom bardzo niebezpieczny. Niedokrwienie, które jest jego przyczyną może doprowadzić do martwicy części tkanek, a w najgorszym przypadku – do amputacji kończyny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakująca decyzja Kościoła. Duchowni mówią zdecydowane "nie" takiej muzyce
  2. 11-latek prowokował niedźwiedzie w mini-zoo. Został przez nie zabity na oczach koleżanek
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Bezdomny wszedł do restauracji i poprosił o jedzenie za 2 zł. Odpowiedź kasjera zaskoczyła wszystkich świadków

Następny artykuł