niedobór cynku
fot. https://pixabay.com/ Turenza
Autor Natalia Niewczas - 7 Sierpnia 2020

Objawy niedoboru cynku. Bez niego w organizmie dochodzi do niebezpiecznych zmian

Objawy są niestety zbyt łatwo bagatelizowane przez wielu pacjentów. Często nie trafiamy do lekarza wtedy, kiedy powinniśmy, w związku z czym w obrębie ciała dochodzi do poważnych niedoborów bądź uszkodzeń. Aby dbać o zdrowie, należy zwracać szczególną uwagę na ich występowanie.

Objawy niedoboru cynku mogą spełniać koszmary nie tylko dbających o zdrowy wygląd włosów i paznokci osób, ale także wiązać się z wystąpieniem dokuczliwych chorób skóry. To tylko niektóre z powodów, dla których warto zadbać o dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości tego niezwykle cennego mikroelementu.

Ważna zapowiedź Donalda Trumpa. Zdradził, kiedy będzie gotowa szczepionka na koronawirusa, eksperci są jednak innego zdaniaWażna zapowiedź Donalda Trumpa. Zdradził, kiedy będzie gotowa szczepionka na koronawirusa, eksperci są jednak innego zdaniaCzytaj dalej


Objawy, które mogą świadczyć o niedoborze cynku


Objawy zarówno niedoboru cynku, jak i innych pierwiastków bądź witamin mogą okazać się wyjątkowo dokuczliwe. Co więcej, objawy niedoboru to jedno, a jego długofalowe skutki - drugie.


Cynk to niezwykle istotny mikroelement, dzięki któremu ludzkie ciało może prawidłowo funkcjonować. Pierwiastek wspiera układ immunologiczny, wzmacnia naczynia i pomaga zachować sprawność umysłu. Potrzebujemy go codziennie, a choć dorosłej osobie wystarczy edynie ok. 15 mg cynku każdego dnia, wciąż dochodzi do niedoborów tego ważnego pierwiastka.


Jak podaje portal zywienie.abczdrowie.pl, wśród najpowszechniejszych objawów niedoboru cynku znajdziemy przede wszystkim brak apetytu i widoczne pogorszenie kondycji paznokci i włosów (możliwe jest ich nadmierne wypadanie). Niedobór cynku zasygnalizują również choroby skóry, uczucie suchości w ustach czy powracające infekcje wirusowe.


W przypadku wystąpienia niedoboru cynku obserwuje się również uczucie znużenia i występowanie luk w pamięci. Co więcej, brak wystarczającej ilości cynku przyczyni się do stępienia naszych zmysłów - niedobór cynku objawia się bowiem utratą smaku i węchu.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Kapitalne wieści dla niemal pół miliona Polaków, dostaną podwyżki. Szykuje się złota jesień


Niedobór cynku przyczynia się również do widocznego spadku odporności pacjenta. Długotrwały brak tego pierwiastka może prowadzić do kurzej ślepoty bądź anemii i jest szczególnie niebezpieczny w przypadku dzieci. Borykający się z brakami najmłodsi mogą nie rozwijać się prawidłowo i wyróżniać się niższym w porównaniu do reszty rówieśników wzrostem.


Na szczęście cynk znajdziemy w wielu powszechnie dostępnych produktach takich jak migdały, jajka czy orzechy. Źródłem cynku są również niektóre warzywa, zwłaszcza groszek i fasola.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policja pilnie poszukuje świadków wypadku. Nie żyje rowerzysta, każda informacja może być ważna
  2. Pani Teresa dodzwoniła się do programu na żywo w TVN24 a dziennikarze oniemieli. Nagranie podbija sieć
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Wnuczek zafundował 87-letniej babci makijaż, który odmłodził ją o kilkadziesiąt lat

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł