objawy raka płuc
unsplash.com/ National Cancer Institute
Autor Klaudia Gaicka - 15 Listopada 2020

Objawy raka płuc widoczne na twarzy. Jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów

Objawy nowotworu płuca mogą być wyjątkowo niespecyficzne. Niestety, ten rodzaj raka jest jednym z najczęściej występujących, a do tego najgorzej rokującym. Warto znać jego objawy, ponieważ im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym większe mamy szanse na odzyskanie pełni zdrowia.

Objawy raka płuc mogą być bardzo niespecyficzne, na niektóre symptomy należy szczególnie zwrócić uwagę. Wystąpienie jednego lub kilku ze wskazanych w artykule objawów powinno skłonić do wizyty u specjalisty.

Objawy nowotworu płuca w początkowym stadium mogą zostać zlekceważone. Niestety, choroba ta jest jednym z najgorzej rokujących raków złośliwych. Do czynników, które ją wywołują, zaliczamy nie tylko dym tytoniowy i zanieczyszczone powietrze, lecz również bierne palenie.

Lekarz wyjawił główny czynnik ryzyka przy koronawirusie. Wcale nie chodzi o wiekLekarz wyjawił główny czynnik ryzyka przy koronawirusie. Wcale nie chodzi o wiekCzytaj dalej

Objawy nowotworu płuca mogą być widoczne na twarzy pacjenta. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę

Jak podaje portal Medonet.pl, rak płuca może dawać specyficzne objawy widoczne na twarzy chorego. Mowa dokładnie o grupie symptomów, kryjących się pod terminem Zespół Hornera. Należą do nich: opadanie lub osłabienie jednej powieki, zmniejszenie się źrenicy w tym samym oku, oraz brak potliwości jednej strony twarzy.

Wymienione objawy występują przez ucisk lub niszczenie przez guza nerwu biegnącego w kierunku dotkniętej dolegliwościami strony twarzy. Inne objawy, które mogą wskazywać na nowotwór płuca to między innymi: uporczywy kaszel; odkrztuszanie krwi; powtarzające się duszności; niewyjaśnione zmęczenie lub spadek masy ciała; ból przy oddychaniu czy kaszlu. Każdy z tych objawów jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

U pacjentów z rakiem płuca dość często notuje się również zespół żyły głównej górnej. Według szacunków aż 85-95% przypadków tego schorzenia jest spowodowanych przez raka w klatce piersiowej. Zdarza się, że guz rozwija stosunkowo wysoko i powoduje ból w okolicach któregoś z barków.

Oczywiście tutaj, jak i w przypadku innych zmian nowotworowych, najważniejsza jest wczesna diagnostyka. Im wcześniej stwierdzi się u pacjenta ten rodzaj nowotworu, tym większe ma on szanse na przeżycie.

Lekarze biją na alarm. Atakuje kobiety po 40. roku życia, jednym sposobem sprawdzisz, czy chodzi o ciebieLekarze biją na alarm. Atakuje kobiety po 40. roku życia, jednym sposobem sprawdzisz, czy chodzi o ciebieCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1.23 listopada Polaków obejmie nowe obostrzenie. Dotknie tysiące osób nie tylko z naszego kraju
2.Żałoba w TVP. Nie żyje uwielbiany dziennikarz, przegrał walkę z koronawirusem
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Co ciekawe, rezygnacja z palenia papierosów pomaga znacząco ograniczyć ryzyko wystąpienia nowotworu płuca. Naukowcy szacują, że prawie 95 proc. pacjentów chorych na raka to aktualni lub byli palacze tytoniu.

Ogromna tragedia w Sosnowcu. Nie żyje 13-latka, a jej młodsza koleżanka jest rannaOgromna tragedia w Sosnowcu. Nie żyje 13-latka, a jej młodsza koleżanka jest rannaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Już wkrótce będą mogli odetchnąć z ulgą. Rząd za polską granicą zapowiada znoszenie ograniczeń
  2. Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, dramatyczny apel PKO BP
  3. Nieprzyjemna dolegliwość, którą może powodować noszenie maseczki. Eksperci o syndromie MADE
  4. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorka
  5. Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
  6. Wczoraj nie pokazał klasy, choć uprawia sport dla dżentelmenów. Marcin Najman i jego piękne hobby ze zwierzakami
  7. Przed pójściem spać wrzuć do toalety ząbek czosnku. Efekt przejdzie najśmielsze oczekiwania

Następny artykuł