objawy raka płuc
unsplash.com/ National Cancer Institute
Autor Klaudia Gaicka - 8 Września 2020

Objawy raka płuc widoczne na twarzy. Jeden z najczęściej diagnozowanych nowotworów

Objawy nowotworu płuca mogą być wyjątkowo niespecyficzne. Niestety, ten rodzaj raka jest jednym z najczęściej występujących, a do tego najgorzej rokującym. Warto znać jego objawy, ponieważ im wcześniej zgłosimy się do lekarza, tym większe mamy szanse na odzyskanie pełni zdrowia.

Objawy raka płuc mogą być bardzo niespecyficzne, na niektóre symptomy należy szczególnie zwrócić uwagę. Wystąpienie jednego lub kilku ze wskazanych w artykule objawów powinno skłonić do wizyty u specjalisty.

Objawy nowotworu płuca w początkowym stadium mogą zostać zlekceważone. Niestety, choroba ta jest jednym z najgorzej rokujących raków złośliwych. Do czynników, które ją wywołują, zaliczamy nie tylko dym tytoniowy i zanieczyszczone powietrze, lecz również bierne palenie.

7 przyczyn uczucia ciągłego zmęczenia. Numer 3 jest zmorą dzisiejszych czasów, istnieje jednak łatwy sposób, aby się z nim uporać7 przyczyn uczucia ciągłego zmęczenia. Numer 3 jest zmorą dzisiejszych czasów, istnieje jednak łatwy sposób, aby się z nim uporaćCzytaj dalej

Objawy nowotworu płuca mogą być widoczne na twarzy pacjenta. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę

Jak podaje portal Medonet.pl, rak płuca może dawać specyficzne objawy widoczne na twarzy chorego. Mowa dokładnie o grupie symptomów, kryjących się pod terminem Zespół Hornera. Należą do nich: opadanie lub osłabienie jednej powieki, zmniejszenie się źrenicy w tym samym oku, oraz brak potliwości jednej strony twarzy.

Wymienione objawy występują przez ucisk lub niszczenie przez guza nerwu biegnącego w kierunku dotkniętej dolegliwościami strony twarzy. Inne objawy, które mogą wskazywać na nowotwór płuca to między innymi: uporczywy kaszel; odkrztuszanie krwi; powtarzające się duszności; niewyjaśnione zmęczenie lub spadek masy ciała; ból przy oddychaniu czy kaszlu. Każdy z tych objawów jest wskazaniem do wizyty u lekarza.

U pacjentów z rakiem płuca dość często notuje się również zespół żyły głównej górnej. Według szacunków aż 85-95% przypadków tego schorzenia jest spowodowanych przez raka w klatce piersiowej. Zdarza się, że guz rozwija stosunkowo wysoko i powoduje ból w okolicach któregoś z barków.

Oczywiście tutaj, jak i w przypadku innych zmian nowotworowych, najważniejsza jest wczesna diagnostyka. Im wcześniej stwierdzi się u pacjenta ten rodzaj nowotworu, tym większe ma on szanse na przeżycie.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2.82-latek perfidnie oszukany przez naciągaczy. Stracił ponad 60 tys. zł

Co ciekawe, rezygnacja z palenia papierosów pomaga znacząco ograniczyć ryzyko wystąpienia nowotworu płuca. Naukowcy szacują, że prawie 95 proc. pacjentów chorych na raka to aktualni lub byli palacze tytoniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Córka Beaty Tyszkiewicz przekazała tragiczne wiadomości. Fani są zdruzgotani
  2. Kolejny zakaz w Polsce. Jeszcze w tym tygodniu, są nowe informacje
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Zamknęła burgera i frytki z McDonald's do pudełka po butach. Otworzyła je po 24 latach i ją poraziło, firma już wydała oświadczenie

Następny artykuł