objawy chorób tarczycy
unsplash.com/ National Cancer Institute
Autor Natalia Niewczas - 7 Października 2020

Pojawiają się, gdy nasza tarczyca przestaje wyrabiać. Objawy, których lepiej nie lekceważyć

Objawy mogące świadczyć o chorobach tarczycy należą do subtelnych, przez co nie zawsze wzbudzają czujność pacjenta. Tymczasem tarczyca to niezwykle ważny gruczoł, który odpowiada między innymi za procesy przemiany materii. Właśnie dlatego warto zawracać uwagę nawet na pozornie nieistotne sygnały alarmowe.

Objawy sugerujące zaburzenia w prawidłowej pracy tarczycy potrafią uśpić czujność pacjenta. Doświadczające ich osoby najczęściej tłumaczą je bowiem dolegliwościami dnia codziennego, na przykład przemęczeniem. Tymczasem niektóre z nich powinny skłaniać do zasięgnięcia fachowej opinii lekarskiej. Do niepozornych symptomów należy między innymi kiepskie samopoczucie pacjenta.

Koronawirus może objawiać się inaczej u dzieci, niż osób dorosłych. Wirusolog tłumaczy, na co zwrócić uwagęKoronawirus może objawiać się inaczej u dzieci, niż osób dorosłych. Wirusolog tłumaczy, na co zwrócić uwagęCzytaj dalej

Te objawy mogą świadczyć o chorobach tarczycy

Wśród objawów, które mogą sugerować zaburzenia pracy tarczycy, znajduje się złe samopoczucie pacjenta. W niektórych przypadkach chorobom tarczycy towarzyszy nawet depresja, za co odpowiada niewystarczająca ilość produkowanych przez gruczoł hormonów.

Jak podaje portal krokdozdrowia.com, o chorobach tarczycy niekiedy świadczą te objawy, które widać gołym okiem. Należy do nich nadmierne wysuszenie skóry bądź nieuzasadniony dietą lub wzmożoną aktywnością fizyczną znaczny spadek (lub przyrost) masy ciała. O nieprawidłowościach w pracy gruczołu powiadomi także tak zwany “syndrom brudnego łokcia”.

Osoby borykające się z chorobami tarczycy skarżą się na dolegliwości układu pokarmowego, na przykład nawracające zaparcia czy bóle brzucha. Podobnie niepokojący jest obrzęk jamy brzusznej, a nawet wzmożony apetyt bądź jego zupełny brak.

W niektórych przypadkach choroby tarczycy zwiastują bóle szyi i stawów. Nieoczywisty objaw stanowi również nadmierne wypadanie włosów. Jeżeli praca tarczycy jest zaburzona, włosy mogą wypadać nie tylko z głowy, ale i z brwi.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.Brakuje Ci już maseczek? Od jutra sieciówka będzie je sprzedawać za bezcen
3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła

Zaburzenia snu to kolejny potencjalny sygnał alarmowy. Bezsenność czy niepozorne problemy z zasypianiem niekiedy mają związek z nieprawidłową pracą tarczycy. Równie alarmująca jest nadmierna senność.

Każdy z wyżej wymienionych objawów może, lecz nie musi wskazywać na choroby tarczycy. Wystąpienie jakiegokolwiek symptomu warto skonsultować z lekarzem, który, na podstawie zleconych badań, rozpozna źródło problemu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 20 osób nie żyje, prawdziwy dramat. Wszyscy jechali jednym autobusem do zagranicznej świątyni
  2. Księżyc pod lupą europejskich astronomów. Tak dokładnych badań jeszcze nigdy nie prowadzono
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Policjanci znaleźli w sklepie woreczek, zawartość ich onieśmieliła. Teraz szukają szczęśliwego właściciela

Następny artykuł