Objawy nowotowrów potrafią być mylące
Autor Karol Zaborowski - 8 Stycznia 2020

Wczesne objawy nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć

Objawy niektórych nowotworów mogą zostać przez nas bardzo łatwo zbagatelizowane. Niestety przez to choroba ma czas na rozwinięcie się, a to właśnie we wczesnym stadium mamy największe szanse na wyzdrowienie.

Wczesne objawy nowotworów często pokrywają się z innymi dolegliwościami, przez co wielu z nas nawet nie podejrzewa, że ich przyczyną jest właśnie guz. Niestety daje to czas chorobie na rozwinięcie się, a nam zmniejsza szansę na odzyskanie pełni zdrowia. Często mówi się o profilaktyce nowotworowej, co jest niezwykle ważne, ale istotne jest też również uświadamianie ludzi, na jakie objawy warto zwracać uwagę.

Wszystko dlatego, że nawet zwykły kaszel może świadczyć o chorobie nowotworowej. Oczywiście taki objaw pojawia się również przy innych chorobach, jednak jeżeli w ostatnim czasie nie przechodziliśmy żadnej infekcji, a mimo to męczy nas długotrwały i uporczywy kaszel, to znak, że warto udać się do lekarza.

W zębie strażaka utknął kawałek popcornu. Lekarze musieli zoperować jego serceW zębie strażaka utknął kawałek popcornu. Lekarze musieli zoperować jego serceCzytaj dalej

Objawy, które mogą świadczyć o chorobie nowotworowej

Innymi objawami, które powinny powodować u nas zapalenie czerwonej lampki ostrzegawczej, są zmiany w piersiach. Jednak nie chodzi tu tylko o wyczuwalne guzki, a o zmianę faktury, koloru i kształtu piersi. Warto też przyjrzeć się brodawkom sutkowym. Jeżeli sączy się z nich dziwna wydzielina lub stały się wklęsłe, mimo że wcześniej takie nie były, to może być to objaw nowotworu.

Kolejną dolegliwością świadczącą o nowotworach dotyczącą kobiet są wzdęcia. Często uskarżają się na nie kobiety, u których zdiagnozowano nowotwór jajnika. Dlatego też, jeżeli twoja dieta nie powinna ich wywoływać, lepiej udać się na konsultację do lekarza. Podobnie ma się sprawa w przypadku zmian dotyczących miesiączkowania. Oczywiście kobiety, które zawsze mają nieregularne miesiączki, wcale nie muszą mieć nowotworu. Problem pojawia się, kiedy okres kobieta obserwuje, że dotąd regularne miesiączki zaczęły przebiegać w sposób nieregularny.

Istotnym objawem mogą być również upławy o nienaturalnym zabarwieniu i ostrym zapachu. Najczęściej świadczą o pojawieniu się infekcji, ale w niektórych przypadkach mogą oznaczać chorobę nowotworową. Innym objawem, który pojawia się przy wielu infekcjach, jest powiększenie węzłów chłonnych. W takim wypadku wizyta u lekarza jest bez wątpienia zalecana.

Jednym z najczęstszych oznak pojawienia się guza jest nagła utrata wagi. Bez wątpienia wielu z nas chciałoby szybko schudnąć, ale jeżeli nie zmieniliśmy swoich nawyków żywieniowych, ani nie zaczęliśmy więcej ćwiczyć, a mimo to waga spada, to lepiej tego nie lekceważyć.

Jak podaje portal medonet.pl, warto też zwracać uwagę na zabarwienie naszego stolca. Jeżeli znajduje się w nim krew, to może oznaczać, że cierpimy na nowotwór jelit. Jest on bardzo niebezpieczny, ponieważ szybko daje przerzuty do wątroby oraz innych narządów. Co więcej, powinniśmy także obserwować nasze znamiona na skórze. Jeżeli pojawiły się jakieś nowe lub któreś zmieniły swój wygląd, to również powinniśmy udać się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jedno zdjęcie uratowało jej życie. Przez pewien szczegół dowiedziała się, że ma raka
  2. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  3. Nie żyje 19-letnia Alicja. Była podopieczną Kliniki Budzik
  4. Domowe sposoby na złogi w jelitach. W naszym organizmie może być ich nawet 15 kilogramów
  5. Wzmacnia serce i opóźnia starzenie się organizmu. Można ją kupić w każdym sklepie za kilka złotych
  6. 5 objawów raka piersi, które łatwo przeoczyć. Nie można ich ignorować

Następny artykuł