Nadmierne pocenie się w nocy powinno skłonić nas do wykonania podstawowych badań
unsplash_Gregory Pappas
Autor - 8 Maja 2020

Często pocisz się w nocy? Uważaj, ponieważ może być to objawem niebezpiecznych chorób

Objawy zaburzeń hormonalnych mogą pojawiać się w nocy w postaci nadmiernego pocenia. Nie jest to jednak jedyna przyczyna tej dolegliwości. Nocne pocenie może występować również w przypadku niektórych infekcji, zaburzeń snu, a nawet nowotworu.

Objawy charakteryzujące się nadmiernym wydzielaniem potu wyłącznie w nocy mogą wskazywać na wiele groźnych przypadłości. Zalicza się do nich zaburzenia hormonalne, niektóre infekcje, zaburzenia snu, a nawet nowotwory.


W przypadku występowania nocnych potów, nawet jeśli w ciągu dnia w ciągu dnia problem ten nie występuje, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Nocne poty występujące regularnie, mogą bowiem okazać się symptomem poważnych zmian w organizmie.

Niezwykła przemiana Magdy Gessler. Kwarantanna jej służy, internauci są pod wrażeniemNiezwykła przemiana Magdy Gessler. Kwarantanna jej służy, internauci są pod wrażeniemCzytaj dalej


Nadmierne pocenie się w nocy powinno skłonić nas do wykonania podstawowych badań


Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, nocne pocenie się to zjawisko, które charakteryzuje się nadmiernym wydzielaniem potu wyłącznie w nocy. Za nocne poty uważa się sytuację, gdy przy normalnej temperaturze otoczenia człowiek poci się tak mocno, że wymaga to zmiany ubrania czy pościeli. Dolegliwość jest też przyczyną wybudzenia ze snu czy niemożności swobodnego przespania nocy.


Pocenie się jest naturalnym mechanizmem organizmu. W ciągu dnia pocimy się z powodu zbyt wysokiej temperatury, zdenerwowania lub aktywności fizycznej. Gdy jednak nadmierne pocenie występuje się w nocy, czyli w momencie, gdy aktywność człowieka jest bardzo ograniczona, powinniśmy udać się do lekarza. Jeśli nadmierne pocenie utrzymuje się od długiego czasu, prawdopodobnie nie świadczy to o poważnej chorobie. Niepokojące jest jednak trudne do uzasadnienia nasilenie się potliwości.


Wśród przyczyn nocnego pocenia się wymienia się czynniki infekcyjne, takie jak bruceloza, gruźlica, zakażenie wirusem HIV, nowotworowe, np. guz chromochłonny, czy endokrynologiczne, do których zalicza się choroby tarczycy i cukrzycę . Do występowania dolegliwości może przyczyniać się także zażywanie niektórych leków i zaburzenia snu.


Nocne poty towarzyszą również kobietom w okresie menopauzy, na co mają wpływ zmiany hormonalne. Towarzyszą im wtedy objawy, takie jak drżenie rąk, kołatanie serca czy nerwowość. Dolegliwość ta często związana jest z infekcją, na przykład zwykłą grypą. Gdy organizm walczy z infekcją, podnosi temperaturę ciała, a co za tym idzie, pocimy się mocniej. Nocne poty są także jednym z charakterystycznych objawów gruźlicy. Chorzy w nocy mocno się pocą i często narzekają na stany podgorączkowe oraz osłabienie.


Bardzo mocna potliwość w nocy jest ponadto cechą charakterystyczną AIDS, ale może występować również w przebiegu boreliozy. Dolegliwość ta jest również jednym ze wczesnych objawów nowotworów, w tym chłoniaka ziarniczego, guza mózgu, raka trzustki. Nowotworom tym może towarzyszyć znaczne osłabienie i nieuzasadnione chudnięcie.


Nadmierne pocenie się w nocy jest także częstym objawem obturacyjnego bezdechu sennego. Gdy w wyniku zapadania się podniebienia miękkiego człowiek przestaje na chwilę oddychać, uruchamiają się tzw. objawy wegetatywne, które sprawują kontrolę nad przemianą materii i prawidłowym działaniem narządów wewnętrznych. Jednym z objawów obturacyjnego bezdechu sennego jest zatem nadmierne pocenie się, a także kołatanie serca, uczucie duszności oraz niepokój.

Dzisiaj grzeje: 1.Krzysztof Jackowski twierdzi, że wie gdzie jest Kacperek. Jasnowidz wskazał konkretne miejsce na mapie

2. Ministerstwo Zdrowia przekazało informacje ws. wakacji. Wielu Polaków będzie załamanych


Pamiętajmy, że nadmierna potliwość w nocy może pojawiać się u osób, które zmagają się z problemami psychicznymi. W efekcie ciężkich przeżyć czy silnego stresu człowiek śpi niespokojnie i może odczuwać nerwowość.


Nocne pocenie jest również efektem ubocznym stosowania niektórych leków, głównie przeciwgorączkowych. Dolegliwość ta może być również następstwem przyjmowania leków przeciwdepresyjnych i leków sterydowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebywały wysyp grzybów w maju. Uważaj, żeby nie natknąć się na "palce diabła"
  2. Fryzjerka wykonywała swoje usługi mimo koronawirusa. Trafiła do więzienia
  3. Meghan Markle zmieniła się nie do poznania. Widzowie byli zaskoczeni, gdy zobaczyli twarz żony księcia Harry'ego
  4. Najnowsze ustalenia dotyczące koronawirusa. Dotarł do Europy znacznie wcześniej niż zakładano
  5. Niepokojące wyznania lekarki na temat polskiej służby zdrowia. Rażące niedopatrzenia i procedury, które nie mają sensu
  6. Biedronka sprzedawać będzie też w niedziele. Sieciówka znalazła sposób, zaczyna 10 maja

Następny artykuł