Objawy: zakrzepica
pixabay.com
Autor Klaudia Gaicka - 25 Czerwca 2020

Zakrzepica żylna jest bardzo podstępną chorobą. Każdy powienien znać jej objawy

Objawy zakrzepicy zdecydowanie warto znać. Ta choroba dotyka co roku bardzo wielu z nas, niestety nieleczona może prowadzić do śmierci.

Zakrzepica skutkuje bólem i obrzękiem kończyn. Wewnątrz żył tworzą się zakrzepy utrudniające krwi prawidłowy przepływ. Nieleczona choroba może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli skrzep się oderwie i powędruje do naczyń płucnych, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia. Jeśli zakrzep jest wystarczająco duży, po dotarciu do płuc może spowodować zatorowość płucną, czyli zaczopowanie, zator tętnicy płucnej lub jej rozgałęzień. Jeśli zatkane naczynie ma dużą średnicę, jego zamknięcie powoduje zawał i obumarcie dużego fragmentu płuca. Niestety zatorowość płucna często przebiega bez żadnych wyraźnych objawów i pacjent dowiaduje się o niej dopiero przy okazji innych badań. Całe szczęście jest kilka czynników mogących pomóc nam ograniczyć ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalnościGIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalnościCzytaj dalej

Objawy zakrzepicy

Jak czytamy na Radiozet.pl, zakrzepicy sprzyjają silne urazy, operacje, długotrwałe unieruchomienie, niektóre leki (szczegółowe informacje na ten temat powinny znajdować się w ulotce), otyłość, uzależnienie od papierosów, niewydolność serca oraz ciąża.

Choroba jest też częściowo zależna od genetyki. Dodatkowym czynnikiem ryzyka są choroby jelit, serca, reumatyczne, hematologiczne oraz zmiany nowotworowe.

Zakrzepica żył kończyny górnej skutkuje bólem i obrzękiem ręki, a zakrzepica żył podudzi nogi, ewentualnie samej łydki. Przy tym stanie przeczy choremu często towarzyszy również gorączka lub stan podgorączkowy. Gorączka może sięgać nawet 40 stopni.

Nie należy równoważyć obecności żylaków z zakrzepicą. Jedno i drugie wymaga leczenia, jednak zakrzepica jest od samych żylaków dużo bardziej niebezpieczna.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 31-letnia mistrzyni. Odeszła tuż po porodzie

2. Nowy nie znaczy lepszy. 10 najlepszych używanych samochodów rodzinnych do 20 tys. zł

Do diagnostyki zakrzepicy używa się skali Wellsa. Za każdą odpowiedź z 12 pytań otrzymujemy 1 punkt w skali objawów. Na podstawie wyniku ocenia się ryzyko, jakim obciążany jest badany. Dodatkowo skrzepliny w żyłach możemy dostrzec przy badaniu USG wykonanym metodą Dopplera. Jest dostępne również specjalne badanie krwi – koagulogram, które ocenia nasz stan chorobowy.

Według statystyk w Polsce rocznie występuje blisko 60 tys. przypadków zakrzepicy żył głębokich. 13 października obchodzimy nawet Światowy Dzień Zakrzepicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wstrząsające nagranie momentu katastrofy autobusu. Widać jak spada z wiaduktu
  2. 10 tys. zł. od rządu na remont i 100 plus. Dopiero teraz, na chwilę przed wyborami poznaliśmy postulaty, które mogą zaważyć na wynikach
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Mąż Anny Przybylskiej usłyszał wyrok. Znamy szczegóły sprawy Jarosława Bieniuka

Następny artykuł