objawy wskazujące poważny stan
Photo by Daan Stevens on Unsplash
Autor Klaudia Gaicka - 8 Lipca 2020

Objawy, które wskazują, że ze zdrowiem jest już naprawdę źle. Wymagają natychmiastowej reakcji

Objawy pojawiające się na naszym ciele mogą zarówno wskazywać choroby, jak i pokazywać, że nasz czas powoli dobiega końca. Warto je znać, aby móc w porę pożegnać naszych najbliższych i choć chwilę z nimi pobyć, ponieważ później może już nie być na to okazji.

W zależności od naszego stanu zdrowia, nasze ciało wysyła różne sygnały. Również pod koniec naszego życia pojawić się mogą specyficzne objawy, które mogą wskazywać na nadchodzącą śmierć. Odejście osoby bliskiej zawsze jest potwornym ciosem, jednak warto znać te objawy, aby w radzie potrzeby móc pożegnać się z najbliższymi.

Razem tworzą niszczycielską dla zdrowia mieszankę. Leki, których absolutnie nie wolno ze sobą łączyćRazem tworzą niszczycielską dla zdrowia mieszankę. Leki, których absolutnie nie wolno ze sobą łączyćCzytaj dalej

Objawy wskazujące, że starsza osoba umiera

Utrata apetytu może mieć wiele powodów, jednak w skrajnych przypadkach świadczy o zmniejszeniu się zapotrzebowania kalorycznego. Umierająca osoba zaczyna odmawiać jedzenia i picia. Najczęściej zaczyna się to od mięsa, ponieważ jest najciężej strawne.

Jeżeli starsza osoba przesypia większość czasu, oznacza to, że jej metabolizm zwolnił. Małe ilości jedzenia i picia mogą doprowadzić do odwodnienia. Eksperci radzą, aby nie budzić osoby zbyt gwałtownie. Należy pamiętać, że śpiąca osoba może usłyszeć wszystko, co mówimy w jej pobliżu.

Niedobór posiłków i zmęczenie bardzo osłabiają cały organizm. Jeżeli problem dotyczy starszej osoby, postaraj się zapewnić jej jak największy komfort.

Jak podaje portal Pocztazdrowia.pl, przed śmiercią stopniowo przestają funkcjonować wewnętrzne narządy, również mózg. W większości przypadków osoby umierające są zdezorientowane i nie wiedzą co się z nimi dzieje. Jeżeli starsza osoba odchodzi śmiercią naturalną, najlepiej zachować spokój i zapewnić go jej.

W chwili śmierci naturalnej oddech staje się cięższy i mniej regularny. Ten sposób oddychania lekarze nazywają oddechem Cheyne’a-Stokesa (oddechem periodycznym). Typowy dla niego jest bezdech trwający od 5 sekund do 1 minuty. Pomimo tego, że dla nas ten objaw jest bardzo niepokojący, osoba umierająca nie zauważa go. Postarajmy się zapewnić jej komfort i nie stresujmy.

Osoba umierająca izoluje się i traci zainteresowanie osobami w pobliżu. Zdarza się, że mówi coś niezrozumiale lub nie odpowiada na pytania. Co więcej, kilka dni przed śmiercią umierający pacjent może zaskoczyć bliskich dobrym humorem i natłokiem uczuć. Jednak najczęściej trwa to bardzo krótko, maksymalnie dzień.

Zmniejszenie się ciśnienia tętniczego oraz spożywanych płynów skutkuje dużo rzadszym oddawaniem moczu. Sam mocz jest dużo bardziej stężony i znacznie ciemniejszy.

Dzisiaj grzeje: 1. Krzysztof Jackowski miał wizję dotyczącą wyborów. Jasnowidz wskazał zwycięzcę

2. Duda w końcu wyjawił, co dla bezdzietnych osób po 26 roku życia. Zadowoleni?

Puchnięcie stóp i kostek świadczy o osłabieniu się czynności nerek. Dodatkowo stopy i dłonie stają się zimne, ponieważ krew koncentruje się wokół głównych narządów. Na skórze umierającego mogą pojawić się plamy w kolorze fioletowo-czerwono-sinym. Są spowodowane coraz wolniejszym krążeniem krwi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GW: Nie tylko biskup Edward Janiak miał kryć księdza pedofila. Padło nazwisko, doszło do prawdziwego dramatu
  2. Nie żyje znana, legendarna polska aktorka. Fani pogrążeni w żałobie;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Justyna Żyła nie może przeboleć końca związku z Piotrem? Wyznała, jak to jest być samotną matką, padły mocne słowa (FOTO)

Następny artykuł