objawy: potliwość
fot. https://pixabay.com/ tiburi
Autor Klaudia Gaicka - 9 Lipca 2020

Nadmierne pocenie może być objawem groźnej choroby. Nigdy go nie lekceważ

Objawy takie jak nadmierna potliwość mogą występować przy wielu różnych schorzeniach. Nie powinniśmy bagatelizować tego symptomu, ponieważ niektóre z nich są bardzo groźne. Okazuje się, że potliwość może wskazywać nawet na nowotwór. Dowiedz się, co dokładnie powinno cię zaniepokoić.

Objawy niektórych chorób mogą być bardzo nieoczywiste. Tak jest między innymi z poceniem się, które dokucza wielu z nas. Czasem jest to całkiem normalne, jednak niekiedy może świadczyć o jednej z poważnych chorób. Listę możliwych przyczyn zaprezentował portal Abczdrowie.pl.

Szumowski chce zniesienie kolejnych obostrzeń. Decyzja zapadnie w ciągu najbliższych dniSzumowski chce zniesienie kolejnych obostrzeń. Decyzja zapadnie w ciągu najbliższych dniCzytaj dalej

Objawy chorób, które skutkują zwiększoną potliwością. Niektóre z nich sa naprawdę groźne

Pocenie się może świadczyć o nieprawidłowej pracy mięśnia sercowego lub zawale. Jeżeli tak właśnie jest, to poza nocnymi potami, pacjentowi doskwiera ból w okolicy mostka, niepokój i duszności.

Nocna potliwość może występować w przypadku niektórych nowotworów. Poty wywołane przez nowotwory układu chłonnego dosłownie zalewają pacjenta. Zdarza się, że pacjent musi w ciągu nocy zmieniać pidżamę.

Nadczynność tarczycy może wywołać wiele różnych nieprawidłowości w całym organizmie. Jedną z nich jest właśnie wzmożona potliwość. Poza nią pacjenci skarżą się również na duszności, przyspieszone tętno, drżenie dłoni oraz spadek wagi. Chorzy źle znoszą upały, ponieważ jest im gorąco nawet w optymalnej temperaturze.

W przypadku cukrzycy potliwość również ma charakter zlewający i najintensywniej odczuwane są w nocy. Wtedy najczęściej dochodzi do spadku glukozy. Przy okazji potliwości chorym doskwiera przyśpieszona akcja serca, drżenie mięśni i zawroty głowy.

Menopauza wywołuje intensywne uderzenia gorąca w ciągu dnia oraz nocne poty. Te drugie bywają również napadowe. Winę za to ponosi rozregulowanie się gospodarki hormonalnej. Kobiece cykle menstruacyjne nie skutkują owulacją, a organizm odczuwa skutki niedoboru estrogenów i progesteronu.

Leki glikokortykosteroidowe, stosowane np. przy chorobach płuc lub astmie, również mogą wzmagać potliwość. Tak samo ma się sytuacja u pacjentów stosujących salicylany, leki przeciwbólowe lub leki przeciwdepresyjne.

Innym, mniej groźnym, ale za to bardzo destrukcyjnym dla organizmu powodem, może być stres. Chroniczna nadwyżka kortyzolu ma zły wpływ na całe nasze ciało.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiemy co od września czeka polskich uczniów. Minister Edukacji zabrał głos

2. Złożono już 6000 wniosków. Polacy masowo ruszają po 5 tys. zł, ty też możesz zyskać dodatkowe pieniądze

Jeżeli przyczyna potów nie jest dla nas oczywista, warto skonsultować problem z lekarzem. W razie potrzeby zleci on dodatkowe badania, które pomogą nam w ustaleniu prawidłowej diagnozy i ewentualnym leczeniu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jasnowidz Jackowski aż złapał się za głowę. Wszystko niedługo się zacznie. Najnowsza przepowiednia jest porażająca
  2. Agata Duda nagle przerwała milczenie i przemówiła wydając apel. Padły słowa, których nikt się nie spodziewał;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Kamera nagrała bardzo dziwne zachowanie Roberta Lewandowskiego. Gdy wskazał na Anię, wszystkich zatkało (WIDEO)

Następny artykuł