Objawy: widoczne na stopach
pixabay_niekverlaan
Autor Damian Witoń - 8 Sierpnia 2020

Objawy chorób widoczne na stopach. Niektóre z pewnością was zaskoczą

Objawy niektórych schorzeń można dostrzec obserwując stopy. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Dzięki odpowiedniej wiedzy, będziemy w stanie w porę zareagować i zgłosić się do specjalisty.

Objawy niektórych chorób są bardzo nieoczywiste. Nie każdy wie, że pewne schorzenia można dostrzec, przyglądając się uważnie stopom. Aby jednak móc to zrobić, trzeba wyposażyć się w odpowiednią wiedzę, dzięki której nie przegapimy najistotniejszych symptomów określonych stanów chorobowych.

Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania klientów McDonaldaPilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania klientów McDonaldaCzytaj dalej

Objawy chorób, które widać na stopach. Zdecydowanie warto je poznać

Pierwszym schorzeniem objawiającym się na naszych stopach może być dna moczanowa. Polega na odkładaniu się nadmiaru kryształów moczanu sodu w tkankach i narządach naszego ciała. W szczególności dotyczy to stawów, które są wtedy narażone na powstanie przewlekłych stanów zapalnych. Charakterystycznym symptomem dny moczanowej jest obrzęk i zaczerwienienie stawu palucha, któremu towarzyszy niezwykle dokuczliwy ból pojawiający się zazwyczaj w nocy i rano, zaraz po przebudzeniu.

Obserwując uważnie swoje stopy, możemy dostrzec również objawy innej, bardzo niebezpiecznej choroby, jaką z pewnością jest miażdżyca. W początkowej fazie mogą towarzyszyć jej mrowienie, bladość oraz oziębienie stóp związane z zaburzonym krążeniem. Później, wraz z rozwojem miażdżycy, mogą wystąpić również nieznośne bóle, które pojawiają się nawet w stanie spoczynku, a nawet martwica tkanek oraz niegojące się owrzodzenia. W ich przypadku konieczna jest niezwłoczna hospitalizacja.


Kolejną chorobą, której objawy bywają widoczne na stopach, jest niedoczynność tarczycy. Jak podaje portal medonet.pl, świadczyć o niej mogą zimne stopy, sucha, pękająca skóra na piętach, a także łamliwe i rozdwajające się paznokcie. Jeżeli do tego obserwujemy u siebie wzmożone wypadanie włosów, zmniejszoną potliwość, brak energii do działania, przewlekłą senność, wahania wagi ciała powinniśmy zgłosić się do specjalisty, gdyż możliwe, że nasza tarczyca nie funkcjonuje tak, jak powinna.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Płaca minimalna 2021. Jest już propozycja rządu, Polacy otrzymają podwyżki


Ostatnią i chyba najbardziej oczywistą chorobą na naszej liście schorzeń widocznych na stopach jest grzybica. Nie sposób jednak o niej nie wspomnieć, gdyż według statystyk był lub będzie nią dotknięty w przeciągu swojego życia nawet co piąty Polak. Przyczyną grzybicy stóp są drożdżyce i pleśniowce. Z reguły w pierwszej kolejności atakują paznokcie stóp oraz skórę między palcami. Symptomy mogą nieco się różnić w zależności od tego, co wywołało grzybicę. Przeważnie obejmują jednak dokuczliwe swędzenie, zaczerwienienie skóry, a także jej łuszczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające morderstwo w Warszawie. Pokłócił się z sąsiadem, brutalnie go zabił
  2. PKO BP ostrzega klientów. Uwaga na próby wyłudzeń. Nie strać swoich oszczędności
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Bezdomny wszedł do restauracji i poprosił o jedzenie za 2 zł. Odpowiedź kasjera zaskoczyła wszystkich świadków

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł