Objawy guza mózgu
fot. pixabay.com/geralt
Autor Karol Zaborowski - 8 Października 2020

Pierwsze objawy guza mózgu. Łatwo pomylić je z innymi chorobami, błąd może kosztować bardzo wiele

Objawy guza mózgu zależą od kilku czynników, a jednym z nich jest samo umiejscowienie nowotworu. Z tego też względu dolegliwości pojawiające się przy tej dolegliwości zostały podzielone na ogniskowe, a także ogóle. Szczególnie objawy z tej drugiej grupy pojawiają się najczęściej na początku choroby.

Objawy guza mózgu, który często nazywany jest mylnie rakiem, mogą przybierać różne formy. Jednym z pierwszych, jak i najczęstszych jest siny ból głowy, który pojawia się coraz częściej wraz ze wzrostem guza. Podobnie ma się rzecz, jeżeli chodzi o siłę odczuwanego bólu.

Wynika to z faktu, że guz wraz ze wzrostem zajmuje coraz większą przestrzeń wewnątrz naszej czaszki, uciskając bezpośrednio na mózg. Rośnie też ciśnienie śródczaszkowe, ponieważ sama czaszka nie może się rozszerzyć, aby zrobić dość miejsca na nasz mózg i nowotwór. Kolejnym objawem, który często odczuwają pacjenci, są mdłości, a także wymioty, jednak to nie jedyne dolegliwości wywoływane przez ten typ nowotworu.

Zatrważające słowa wirusologa. Jaka może być realna liczba nowych zakażeń koronawirusem?Zatrważające słowa wirusologa. Jaka może być realna liczba nowych zakażeń koronawirusem?Czytaj dalej

Ogniskowe objawy guza mózgu

Bardziej charakterystyczne objawy guza mózgu zależą od tego, na jaką część naszego mózgu uciska nowotwór. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, w przypadku płata czołowego, chory może stać się agresywny, lub apatyczny. Pojawia się również dezorientacja, zmiany osobowości, a także problemy z mową.

Natomiast guz umiejscowiony w sąsiedztwie płata ciemieniowego wpłynie przede wszystkim na umiejętność mowy chorego. Pacjent może używać nieadekwatnych wyrazów, mylić nazwy przedmiotów, które doskonale zna, lub nie rozumieć mowy innych ludzi. Co więcej, nowotwór może wpłynąć również na umiejętność czytania oraz pisania.

Guz mózgu może nawet wywoływać napady padaczkowe, a także odczuwanie przez chorego nieprzyjemnych zapachów. Takie objawy są typowe dla guza uciskającego na płat ciemieniowy. Jednak jeżeli nowotwór atakuje nasz płat potyliczny, to chory zacznie mieć problemy ze wzrokiem.

Dzisiaj grzeje: 1.Nowe zakazy i ogromne kary już od soboty. Minister Zdrowia przedstawił program, wielu Polaków oburzonych
2.1210,99 zł świadczenia możesz dostać jeszcze przed emeryturą. Są nowe terminy składania wniosków
3.Dwa scenariusze końca pandemii. Polski ekspert podaje konkretne daty

Oczywiście to nie wszystkie objawy, ponieważ w przypadku innych części mózgu mogą się pojawić problemy z przełykaniem, wykrzywienie twarzy, problemy z produkcją hormonów, wodogłowie, zaburzenia równowagi lub niemożność wykonania precyzyjnych ruchów kończynami.

Dlatego też każda niepokojąca zmiana w naszym zachowaniu lub funkcjonowaniu naszego organizmu powinna być omawiana z lekarzem. Szczególnie gdy nasze problemy zdrowotne zaczynają się pojawiać regularnie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebawem ruszą masowe kontrole Polaków, sypną się gigantyczne kary. Złe wieści dla podróżujących
  2. Kosmos jak najpiękniejszy pokaz fajerwerków. NASA nagrała niesamowity wybuch gwiazdy
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Zupełnie nieznane, cudowne zastosowanie soku z żurawiny. Jest zbawienny przy bardzo poważnej dolegliwości

Następny artykuł