Utrata węchu wcale nie musi oznaczać koronawirusa. Może być objawem innej choroby

Objawy świadczące o anosmii
unsplash.com/Elly Johnson
Autor Barbara Bujar08.11.2020

Utrata węchu to objaw, który dziś kojarzy się wyłącznie z zakażeniem koronawirusem. Warto wiedzieć, że uciążliwy symptom pojawia się także w innych przypadkach. Jednym z nich jest anosmia, na którą cierpi 1 procent populacji. Dolegliwość może być tymczasowa lub wrodzona. Zdarza się też, że pojawia się nagle i zostaje z człowiekiem już do końca życia.

Objawy zakażenia koronawirusem zna już chyba każdy. Do najczęstszych zalicza się między innymi gorączkę, zmęczenie oraz suchy kaszel i duszności. Coraz więcej pacjentów skarży się również na nieprawidłowe funkcjonowanie zmysłu smaku oraz węchu. Jeden z sygnalizowanych problemów może świadczyć nie tylko o COVID-19, ale także o anosmii.

Anosmia to nich innego jak brak węchu. Jak podaje Medonet, cierpi na nią 1 procent populacji. Według statystyk jedynie u 30 procent chorych wraca prawidłowa umiejętność rozpoznawania zapachów. Dzieje się tak do 10 miesięcy od wystąpienia pierwszych objawów. Potem szanse na powrót do pełni zdrowia są już niewielkie. Zobacz, na czym dokładnie polega schorzenie.

Ministerstwo Zdrowia przekazuje niezwykle ważny apel. Resort opublikował film, wobec którego trudno przejść obojętnieMinisterstwo Zdrowia przekazuje niezwykle ważny apel. Resort opublikował film, wobec którego trudno przejść obojętnieCzytaj dalej

Utrata węchu może być objawem anosmii. Dolegliwości często towarzyszą także inne choroby

W przypadku anosmii utrata węchu może występować na dwa sposoby – w jednym lub w obu nozdrzach. Bardzo często odpowiadają za nią polipy, które przez lekarzy lokalizowane są w nosie. W każdym przypadku prowadzą do uciążliwych problemów, które odbijają się na codziennym funkcjonowaniu chorego.

Według ustaleń serwisu anosmia - bez względu na to, czy obejmuje jedno, czy dwa nozdrza – dotyka wielu obszarów życia człowieka. Prowadzi między innymi do braku odczuwania zapachu pokarmu oraz zaburzeń libidio. Przebieg choroby z pewnością dużo łatwiejszy jest dla osób, które się z nią urodziły. Pacjenci, którzy nabyli ją w trakcie życia, mogą liczyć na powrót do zdrowia, w którym lekarze nie mogą jednak zbyt wiele zdziałać.

W przypadku anosmii lekarze są bezradni. Naukowcy prowadzą na jej temat jednak wiele badań. Wnioski potwierdzają, że schorzeniu bardzo często towarzyszą także inne choroby. Wśród nich wyróżnia się między innymi zespół Klinefeltera oraz zespół Kallmana.

Na utratę węchu skarżyć mogą się także osoby, u których wystąpiło przeziębienie lub zapalenie zatok. W ich przypadku powrót do zdrowia jest bardzo możliwy. Specjaliści zalecają, aby w trakcie leczenia korzystać z preparatów przeciwalergicznych lub środków przeciwhistaminowych. Ważny jest także wykonanie zabiegu usuwającego polipy z nosa.

Na jeszcze jedną przypadłość współistniejącą zwróciła uwagę badaczka z Florydy, Jennifer Stamps. Jak stwierdziła, anosmia przychodzi wraz z wiekiem i często występuje bezpośrednio przed chorobą Alzheimera. Swoją teorię udowodniła w eksperymencie.

Czy kichanie jest objawem zakażenia COVID-19? Eksperci rozwiewają wątpliwościCzy kichanie jest objawem zakażenia COVID-19? Eksperci rozwiewają wątpliwościCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1.Leki, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Dziś każdy powinien mieć je w domowej apteczce
2.Aż chce się płakać. Potraktowali żywe zwierzęta jak zabawki, umieszczając je w automacie
3.Polska z najgorszym wynikiem w Europie. Sytuacja jest poważna

Kobieta zebrała ochotników, którym podsunęła masło orzechowe na odległość trzydziestu centymetrów. Podczas badania skupiała się na każdym nozdrzu z osobna. Zauważyła, że pacjenci cierpiący z powodu Alzheimera mieli duży problem, by wyczuć zapach lewą dziurką nosa. Uczestnicy wykazujące inne rodzaje demencji nie odczuwali różnicy.

Reżyser o ostatnim spotkaniu z Anną Przybylską. Choroba zmieniła aktorkę nie do poznania, ciężko powstrzymać łzyReżyser o ostatnim spotkaniu z Anną Przybylską. Choroba zmieniła aktorkę nie do poznania, ciężko powstrzymać łzyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Premier już rozdziela szczepionki, które ma dostać Polska. Powiedział, kto pierwszy może na nie liczyć
  2. NASA sprzeciwia się rozbudowie systemu satelitów. "Ryzyko katastrofalnych kolizji jest niedopuszczalnie wysokie"
  3. Lekarka ponownie zarażona koronawirusem. "Wydawało mi się, że jest to mało możliwe"
  4. Może być już za późno na restrykcje? Niepokojący scenariusz specjalistów
  5. Fatalne wieści dla tysięcy Polaków. Kolejny sąsiedni kraj zamyka granice
  6. Prawie nikt nie wie, kto jest rodziną Anny Lewandowskiej. Chodzi o bardzo znaną osobę, wciąż jest o niej głośno
  7. Trumna i kwiaty pod ministerstwem. Podobnego wydarzenia w Warszawie jeszcze nie było

Następny artykuł