Zakrzepica żylna jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia. Przedstawiamy objawy, których nie wolno lekceważyć

objawy zakrzepicy
unsplash Hush Naidoo
Autor Klaudia Gaicka10.01.2021

Zakrzepica każdego roku zabija mnóstwo pacjentów, warto znać jej objawy. Początkowe symptomy mogą być bardzo niewinne, jednak nie możemy dać się zwieść.

Zakrzepica może powodować różne objawy w zależności od umiejscowienia się zakrzepu. Niektóre z nich są bardzo nietypowe. Według statystyk w Polsce rocznie występuje blisko 60 tys. przypadków samej zakrzepicy żył głębokich.

Zakrzepica każdego roku zabija mnóstwo pacjentów, warto znać jej objawy

Samo powstanie zakrzepu nie stanowi niebezpieczeństwa dla życia pacjenta. Problemem jest jego oderwanie się od żyły i podróż po ciele chorego.

Nieleczona choroba może mieć poważne konsekwencje. Jeżeli skrzep się oderwie i powędruje do naczyń płucnych, może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia.

Zakrzepica żył kończyny górnej skutkuje bólem i obrzękiem ręki, a zakrzepica żył podudzi nogi, ewentualnie samej łydki. Przy tym stanie rzeczy choremu często towarzyszy również gorączka lub stan podgorączkowy. Gorączka może sięgać nawet 40 stopni.

Szkoła wróci, ale będzie zupełnie inna niż kiedyś. Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe wytyczneSzkoła wróci, ale będzie zupełnie inna niż kiedyś. Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe wytyczneCzytaj dalej

Ból i opuchlizna kończyn dolnych może być oczywiście oznaką przemęczenia lub złej gospodarki wodnej organizmu, lecz może również wskazywać na zakrzepicę. Warto zweryfikować wraz z lekarzem źródło tego objawu.

Również ciepłota któregoś miejsca na ciele może wskazywać na zakrzep w tych okolicach. Powinieneś się zaniepokoić, zwłaszcza jeżeli dodatkowo miejsce swędzi lub boli.

Zmęczenie jest bardzo wszechstronnym objawem, niestety bywa też typowe dla zakrzepicy. Wszystko dlatego, że organizm cały czas walczy, próbując rozwiązać problem zakrzepowy, przez co mięsień sercowy znaczne intensywniej pracuje, a cały organizm reaguje na to zmęczeniem.

Objaw ten powinien nas zaniepokoić, jeżeli występuje bez wyraźnych powodów, zmęczenie jest bowiem całkiem normalne po ciężkim wysiłku lub nieprzespanej nocy.

Zmęczenie dotyczy nie tylko mięśnia sercowego, lecz także płuc. Przekłada się to na płytki oddech pacjenta. Zawsze powinien być on skonsultowany ze specjalistą. Nawet jeżeli nie dotyczy zakrzepicy, może wskazywać na inną groźną chorobę.

Na zakrzep w płucach może również wskazywać ból podczas prostych ruchów, kaszlu lub nawet śmiechu. Dodatkowo u pacjenta może wystąpić bolesny kaszel, często odkrztuszane są nitki krwi.

W przypadku oderwania się zakrzepu i przedostania go do płuc najczęściej występuje ostry, palący od środka ból.

Co ważne, nie należy równoważyć obecności żylaków z zakrzepicą. Jedno i drugie wymaga leczenia, jednak zakrzepica jest od samych żylaków dużo bardziej niebezpieczna.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

</

Następny artykuł