Objawy ostrego niedokrwienia jelit
fot. pixabay.com
Autor - 10 Lutego 2020

Objawy ostrego niedokrwienia jelit. Nie wolno ich lekceważyć

Objawy ostrego niedokrwienia jelit wynikają z nagłego zablokowania przepływu krwi do fragmentu przewodu pokarmowego. Stan ten można określić jako zawał jelita. W przypadku dłużej utrzymującego się niedokrwienia może dojść do martwicy ściany jelita. Jest to bardzo niebezpieczny stan, gdyż kiedy ściana jelita pęka, treść jelitowa wydostaje się do jamy brzusznej i prowadzi do zapalenia otrzewnej. Dochodzi wtedy do bezpośredniego zagrożenia życia.

Objawy ostrego niedokrwienia jelit mogą pojawić się w wyniku zatoru powstałego w innej części układu krążenia. Przetransportowany z krwią zatyka tętnicę, uniemożliwiając prawidłowy przepływ krwi. Mechanizm ten odpowiada za występowanie około 60–70% przypadków ostrego niedokrwienia jelit.

Prawdopodobieństwo powstawania zatorów zwiększa się u osób zmagających się z migotaniem przedsionków, przebytym zawał serca, tętniakiem aorty, czy niewydolnością serca. Zarówno ostre, jak i przewlekłe niedokrwienie jelit objawia się przede wszystkim silnymi bólami brzucha. Niedokrwienie jelit występuje rzadko, jednak ostra odmiana choroby wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Objawy niedoboru witaminy D. Ma je nawet 90 procent PolakówObjawy niedoboru witaminy D. Ma je nawet 90 procent PolakówCzytaj dalej

Objawy ostrego niedokrwienia jelit wywołują silne bóle brzucha i wymagają natychmiastowej hospitalizacji

Tętnice krezkowe – górna i dolna – to jedne z głównych gałęzi odchodzących od aorty w jej odcinku brzusznym. Naczynia te są odpowiedzialne za zaopatrzenie jelit w krew. Niedokrwienie jelit pojawia się wtedy, gdy jedna z tętnic krezkowych działa nieprawidłowo. Choroba jest trudna do zdiagnozowania. Trzykrotnie częściej zapadają na nią kobiety. Grupą szczególnie narażoną na niedokrwienie jelit są osoby między 60. a 70. rokiem życia. Niedokrwienie jelit nie daje charakterystycznych objawów, jednak najczęstszymi z nich są silne bóle brzucha, szczególnie w okolicy pępka. Mogą one powodować martwicę jelit, której powikłaniem jest perforacja jelita prowadząca do rozległego zapalenia otrzewnej o bardzo wysokiej śmiertelności.

Badaniem pozwalającym zdiagnozować chorobę najszybciej jest arteriografia tętnic krezkowych. Początkowo w badaniu mogą nie występować żadne charakterystyczne objawy, jednak po perforacji jelita występują objawy wskazujące na rozlane zapalenie otrzewnej, takie jak podwyższona temperatura, bladość skóry, podwyższone, ale ledwo wyczuwalne tętno, obłożony i wysychający język oraz płytki oddech. Brzuch jest twardy i bardzo bolesny. Pojawia się także wzdęcie brzucha oraz uciążliwa czkawka.

Leczenie ostrego niedokrwienia jelit wywołanego niedrożnością tętnicy może być wewnątrznaczyniowe lub operacyjne. Leczenie wewnątrznaczyniowe polega na trombolizie miejscowej. Choremu podaje się wtedy lek rozpuszczający zakrzep bezpośrednio w jego okolicy. Innym rozwiązaniem jest trombektomia przezskórna polegająca na wprowadzeniu do naczynia cewnika, przebiciu skrzepliny i zaaspirowaniu jej do wnętrza cewnika. Wykorzystana w tym typie leczenia może być również angioplastyka balonowa, podczas której do naczynia wprowadzany jest balon na cewniku, powodujący poszerzenie światła naczynia. W przypadku ostrego niedokrwienia jelit bez niedrożności tętnicy leczenie polega na podaniu za pomocą cewnika naczyniowego do obkurczonej tętnicy leku rozszerzającego naczynie. Rokowania przy ostrym niedokrwieniu jelit są dobre, jeśli tylko nie doszło do martwicy części przewodu pokarmowego. W przypadku późno przeprowadzonego zabiegu chirurgicznego są bardzo złe, około 80-90% nie przeżywa operacji. Warto zatem w przypadku każdego bólu brzucha upewniać się co do jego przyczyny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. PILNE: Największa gwiazda TVP wylądowała w szpitalu. Fani są załamani
  2. Wcześnie wpadła w nałóg, nie słuchała się rodziców. Stryj nie chciał, aby Marta Kaczyńska zdradzała tajemnice swojej młodości
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Wystarczy zjeść 3 sztuki dziennie, a efekty sprawią, że opadnie Ci szczęka. Niezwykłe właściwości

Następny artykuł