objawy niedoboru witaminy A
fot. https://pixabay.com/ martabystron
Autor Klaudia Gaicka - 10 Lipca 2020

Objawy niedoboru witaminy A. Jest ich o wiele więcej niż tylko problemy ze wzrokiem

Objawy niedoboru witaminy A mogą być bardzo szkodliwe dla całego organizmu. W przypadku wystąpienia tych symptomów warto skontaktować się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniej suplementacji. Długotrwały deficyt witaminy może mieć zły wpływ na funkcjonowanie wielu różnych układów narządów.

Objawy niedoboru niektórych witamin mogą być bardzo niekorzystne dla całego organizmu. Aby zdać sobie sprawę, jak niebezpieczny może być deficyt witaminy A, dobrze jest przypomnieć sobie jej rolę.

Jak podaje portal Medonet.pl, witamina A ma spory wpływ na cały proces widzenia, wzrostu oraz regulacji wzrostu tkanki nabłonkowej i nie tylko.

Witamina wpływa korzystnie na włosy, skórę i paznokcie. Działa również przeciwnowotworowo i wzmacniająco na odporność. Dodatkowo usprawnia działanie błon komórkowych i pomaga zapobiegać różnego rodzaju infekcjom.

Ochroniarz przyłapał meżczyznę na kradzieży w sklepie. Chwilę później już nie żyłOchroniarz przyłapał meżczyznę na kradzieży w sklepie. Chwilę później już nie żyłCzytaj dalej

Objawy niedoboru i nadmiaru witaminy A

Zarówno niedobór, jak i nadmiar witaminy, może okazać się zgubny dla całego organizmu. Większe zapotrzebowanie na witaminę mają alkoholicy, palacze, kobiety w ciąży oraz osoby w podeszłym wieku.

Deficyt witaminy A objawia się poprzez: zahamowanie wzrostu, złe widzenie wieczorem i w nocy, wypadanie włosów, zły stan skóry (np. wysypka, trądzik) i paznokci, przesuszenie rogówki i spojówki, biegunki oraz częstsze infekcje.

Nadmiar witaminy grozi nam przede wszystkim wtedy, kiedy nierozważnie sięgamy po zawierające ją suplementy diety. Do typowych symptomów nadwyżki witaminy A zaliczamy: wymioty (lub nudności), bóle głowy, nadpobudliwość i drażliwość, bóle mięśni i stawów, niedobór wapnia w kościach (i wynikające z tego problemy), powiększenie się i zaburzenia wątroby, żółte zmiany na skórze.

Co więcej, nadmiar jest bardzo szkodliwy dla kobiet w ciąży. Dzieci kobiet, które w czasie brzemiennym nadużywały witaminy A, są bardziej narażone na wady wrodzone.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiemy co od września czeka polskich uczniów. Minister Edukacji zabrał głos

2. Wiadomo dokąd Duda pojedzie w pierwszą podróż zagraniczną. Kierunek jednych zaskakuje, a drugich śmieszy

Jeżeli jesteśmy pewni, że ilość witaminy A w naszym organizmie jest w którąś ze stron zaburzona, możemy w pierwszej kolejności przeanalizować swoją dietę. Jeżeli mamy nadmiar, powinniśmy wyeliminować część produktów, które są jej bogatym źródłem. W przypadku niedoboru należy o takie produkty wzbogacić codzienną dietę.

Przed każdą diametralną zmianą lepiej skontaktować się z lekarzem w celu upewnienia się, czy owe zaburzenia faktycznie nas dotyczą. Zarówno objawy niedoboru, jak i nadmiary są na tyle mało charakterystyczne, że mogą również oznaczać jakąś chorobę, która wymaga specjalistycznego leczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  2. RMF FM: Katastrofa na lotnisku w Bydgoszczy. Są ofiary śmiertelne;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł