Objawy chorób serca
unsplash.com/Marcelo Leal
Autor Barbara Bujar - 10 Września 2020

Objawy chorób serca widoczne gołym okiem. Nawet niewielkie zmiany mogą być dla nas arcyważną informacją

Objawy chorób serca bardzo często widoczne są gołym okiem. Wiedza na ich temat może okazać się bardzo przydatna. Szybkie podjęcie decyzji o konsultacji lekarskiej i postawienie prawidłowej diagnozy to klucz do podjęcia odpowiedniego leczenia. W przypadku problemów kardiologicznych proces ten jest bardzo ważny. W Polsce z powodu chorób serca rocznie umiera około 390 tysięcy osób. Sprawdź, w jaki sposób niebezpieczne schorzenia objawiają się na skórze.

Objawy chorób występują u człowieka na wiele różnych sposobów. W przypadku problemów kardiologicznych bardzo często pojawiają się one na skórze. Warto o tym wiedzieć, ponieważ schorzenia związane z sercem są jednymi z najpoważniejszych i często śmiertelnych dolegliwości. Jak informuje Medonet, z ich powodu rocznie umiera około 390 tysięcy Polaków. Według danych GUS to właśnie choroby serca przyczyniają się do blisko połowy zgonów w naszym kraju. Znajomość i rozpoznanie typowych objawów mają więc ogromne znaczenie w podjęciu, a także przebiegu leczenia.

GIS planuje zaostrzenie ważnego zakazu. Może wejść w życie już wkrótce, o co chodzi?GIS planuje zaostrzenie ważnego zakazu. Może wejść w życie już wkrótce, o co chodzi?Czytaj dalej

Objawy chorób serca występujące na skórze. Nigdy nie należy ich lekceważyć

Choroby serca występują w wielu rodzajach. Do schorzeń, które diagnozowane są najczęściej, zalicza się między innymi chorobę sercowo-naczyniową. Jej głównym objawem jest sinica, którą bez problemu można dostrzec na powierzchni ciała. Jak informuje serwis, pojawia się ona w postaci fioletowo-niebieskich zabarwień obejmujących skórę i błonę śluzową, zazwyczaj w okolicach warg i języka. Barwne zmiany powstają na skutek zmniejszenia wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej i nasilają się pod wpływem zimnej temperatury. Sinicy może towarzyszyć także nadmierna potliwość bądź obrzmienie.

Bardzo znanym objawem schorzeń na tle kardiologicznym są także tzw. pajączki. Świadczą one o problemach układu krążenia. Jednocześnie u pacjenta mogą występować żylaki i uporczywy świąd. Takie zmiany wskazują zazwyczaj na przewlekłą niewydolność żylną i pojawiają się na kończynach dolnych. Nogi mogą być także miejscem, w którym zaobserwowane zostaną zanik owłosienia, niegojące się owrzodzenia lub wystąpią zmiany troficzne paznokci. W takim przypadku chory najpewniej ma do czynienia z niedokrwieniem tętniczym kończyn.

Szczególną uwagę zwrócić należy także na wybroczyny i bolesne czerwone guzki, które pojawiają się u pacjentów cierpiących z powodu zatorowości cholesterolowej. Towarzyszyć może im także sinica oraz owrzodzenia skórne. Niepokojące zmiany występują najczęściej na stopach, podudziach, plecach, udach i pośladkach. Choroba przyczynia się także do powstania tzw. zespołu niebieskich palców. W tym przypadku diagnoza nie jest jednak taka prosta. Objaw jest bowiem charakterystyczny także dla martwicy w przebiegu zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2. Skosisz trawnik pod domem, grozi nawet 5 tys. zł kary. Zablokują nawet rozpalenie w kominku

Na skórze może pojawiać się jeszcze wiele innych, równie niepokojących zmian. Po obserwacji każdej z nich należy bezzwłocznie udać się do lekarza. Do takich objawów zalicza się między innymi nasilone: uczucie ciepła i zaczerwienienie kończyn, które często towarzyszom chorobom naczyń, obrzęki nóg i zażółcenie powłok skórnych świadczące o niewydolności serca oraz brunatne przebarwienia skóry alarmujące o hemochromatozie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pamiętacie Jaroszego z „M jak miłość”? Maciej Kozłowski nie żyje, jego ostatnie chwile były wstrząsające
  2. Zrobiły zdjęcie, nie zauważyły jednego szczegółu. Aż ciarki przechodzą
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Nie wyrzuciłeś jeszcze starej maszynki do mięsa? Gratulacje, masz szczęście

Następny artykuł