Objawy chorób serca
unsplash.com/Marcelo Leal
Autor Barbara Bujar - 16 Listopada 2020

Nie należy bagatelizować objawów chorób serca. Niektóre są widoczne gołym okiem

Objawy chorób serca bardzo często widoczne są gołym okiem. Wiedza na ich temat może okazać się bardzo przydatna. Szybkie podjęcie decyzji o konsultacji lekarskiej i postawienie prawidłowej diagnozy to klucz do podjęcia odpowiedniego leczenia. W przypadku problemów kardiologicznych proces ten jest bardzo ważny. W Polsce z powodu chorób serca rocznie umiera około 390 tysięcy osób. Sprawdź, w jaki sposób niebezpieczne schorzenia objawiają się na skórze.

Objawy chorób występują u człowieka na wiele różnych sposobów. W przypadku problemów kardiologicznych bardzo często pojawiają się one na skórze. Warto o tym wiedzieć, ponieważ schorzenia związane z sercem są jednymi z najpoważniejszych i często śmiertelnych dolegliwości.

Jak informuje Medonet, z ich powodu rocznie umiera około 390 tysięcy Polaków. Według danych GUS to właśnie choroby serca przyczyniają się do blisko połowy zgonów w naszym kraju. Znajomość i rozpoznanie typowych objawów mają więc ogromne znaczenie w podjęciu, a także przebiegu leczenia.

Może pomóc w walce z koronawirusem. Jest dostępna praktycznie w każdej apteceMoże pomóc w walce z koronawirusem. Jest dostępna praktycznie w każdej apteceCzytaj dalej

Objawy chorób serca występujące na skórze. Nigdy nie należy ich lekceważyć

Choroby serca występują w wielu rodzajach. Do schorzeń, które diagnozowane są najczęściej, zalicza się między innymi chorobę sercowo-naczyniową. Jej głównym objawem jest sinica, którą bez problemu można dostrzec na powierzchni ciała.

Jak informuje serwis, pojawia się ona w postaci fioletowo-niebieskich zabarwień obejmujących skórę i błonę śluzową, zazwyczaj w okolicach warg i języka. Barwne zmiany powstają na skutek zmniejszenia wysycenia tlenem hemoglobiny krwi tętniczej i nasilają się pod wpływem zimnej temperatury. Sinicy może towarzyszyć także nadmierna potliwość bądź obrzmienie.

Bardzo znanym objawem schorzeń na tle kardiologicznym są także tzw. pajączki. Świadczą one o problemach układu krążenia. Jednocześnie u pacjenta mogą występować żylaki i uporczywy świąd.

Takie zmiany wskazują zazwyczaj na przewlekłą niewydolność żylną i pojawiają się na kończynach dolnych. Nogi mogą być także miejscem, w którym zaobserwowane zostaną zanik owłosienia, niegojące się owrzodzenia lub wystąpią zmiany troficzne paznokci. W takim przypadku chory najpewniej ma do czynienia z niedokrwieniem tętniczym kończyn.

Lekarz zachorował na koronawirusa. Teraz sam zdradza jak leczyć się w domuLekarz zachorował na koronawirusa. Teraz sam zdradza jak leczyć się w domuCzytaj dalej

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Już jutro Polacy szturmem wparują do Lidla. Sklep oferuje maseczki za bezcen, bezkonkurencyjna oferta
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Szczególną uwagę zwrócić należy także na wybroczyny i bolesne czerwone guzki, które pojawiają się u pacjentów cierpiących z powodu zatorowości cholesterolowej.

Towarzyszyć może im także sinica oraz owrzodzenia skórne. Niepokojące zmiany występują najczęściej na stopach, podudziach, plecach, udach i pośladkach. Choroba przyczynia się także do powstania tzw. zespołu niebieskich palców. W tym przypadku diagnoza nie jest jednak taka prosta. Objaw jest bowiem charakterystyczny także dla martwicy w przebiegu zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń.

Na skórze może pojawiać się jeszcze wiele innych, równie niepokojących zmian. Po obserwacji każdej z nich należy bezzwłocznie udać się do lekarza.

Do takich objawów zalicza się między innymi nasilone: uczucie ciepła i zaczerwienienie kończyn, które często towarzyszom chorobom naczyń, obrzęki nóg i zażółcenie powłok skórnych świadczące o niewydolności serca oraz brunatne przebarwienia skóry alarmujące o hemochromatozie.

Z wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuZ wiekiem coraz bardziej dokucza ci bezsenność? Wiemy, jak przywrócić naturalny rytm snuCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami eksperta
  2. Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Kontrowersyjny pomysł armii. Szkolą owczarka niemieckiego do skoków ze spadochronem
  7. Żona Krawczyka przekazała smutną wiadomość. Fani muzyka są załamani, już go więcej nie zobaczymy na scenie?

Następny artykuł