Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić

objawy niedoboru potasu
pixabay_Peggy_Marco
Autor Klaudia Gaicka11.09.2020

Objawy niedoboru tak ważnego pierwiastka, jakim jest potas, dają się mocno we znaki. Cierpi z ich powodu wiele elementarnych organów i układów. Co więcej, deficyt tego pierwiastka powoduje niedobór innego, również niezbędnego do życia.

Objawy deficytu potasu łatwo zignorować, zwłaszcza w początkowym stadium. Skutki takiego podejścia mogą być dramatyczne dla całego organizmu. Potas jednym z podstawowych minerałów w ciele człowieka. Bez niego nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować.

Jest w większości polskich domów. Wykryto niebezpieczne skutki uboczne popularnego leku przeciwbólowegoJest w większości polskich domów. Wykryto niebezpieczne skutki uboczne popularnego leku przeciwbólowegoCzytaj dalej

Objawy niedoboru potasu są ściśle powiązane z symptomami deficytu magnezu. Wchłanianie pierwiastów może być mocno ograniczone

Niedobór wpływa negatywnie na pracę układu nerwowego i sercowego. Oprócz tego pierwiastek ma swój istotny udział w działaniu układu trawiennego i mięśni. Inna jego funkcja pomaga zadbać organizmowi o odpowiednie dotlenienie jednego z naszych najważniejszych organów, mózgu.

Jak podaje portal Medme.pl, niedobór potasu jest ściśle związany z deficytem innego ważnego pierwiastka - magnezu. Oba pierwiastki są jednymi z najważniejszych dla funkcjonowania całego organizmu. Niestety ich niedobory nie są tak rzadkie, jak mogłoby się to wydawać.

Potas i magnez wpływają wzajemnie na swoje wchłanianie. Kiedy w organizmie zaczyna brakować jednego z nich, momentalnie zmniejsza się od razu stężenie tego drugiego.

Do charakterystycznych objawów deficytu potasu, a przy tym również magnezu, zaliczamy: drżenie mięśni, opuchnięcia kończyn, podwyższone ciśnienie krwi, zawroty głowy, zaburzenia pracy serca (kołatanie), zagęszczenie moczu, senność, częste i silne skurcze mięśni, apatia, rozdrażnienie, spadek nastroju, ogólne osłabienie, częste i intensywne migreny, drętwienie lub mrowienie kończyn, wypadanie włosów, bolesne miesiączki i łamliwość paznokci.

Dodatkowo niedobór potasu może obfitować w typowe dla siebie objawy skórne. Do zmian, u których podstaw może leżeć deficyt tego elementarnego pierwiastka, zaliczamy suchość i szorstkość skóry, trądzik, znaczne pogorszenie ogólnego wyglądu oraz wysypki.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Wybierasz się na grzybobranie? Zamiast z koszem borowików możesz wrócić do domu z surową karą

Jeżeli wskazane objawy cię dotyczą, nie zwlekaj. Udaj się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Dzięki nim zweryfikujesz, co leży u podstaw deficytu tych pierwiastków, a jeżeli nie to dowiesz się, w jakim kierunku iść z dalszą diagnostyką. Wymienione symptomy są na tyle poważne, że nie powinny być bagatelizowane niezależnie od ich przyczyny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Już wiadomo, co czeka wszystkich Polaków jesienią. Nie ma wątpliwości, będziemy zrozpaczeni
  2. W "Milionerach" dostała pytanie o chorwacki napój za milion złotych. Zawahała się, podjęła decyzję
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Przy następnej wizycie w McDonald's zamów niestandardowe frytki. Wystarczy poprosić o 1 rzecz, niebywała różnica w smaku

Następny artykuł