objawy zakrzepicy
pixabay.com/DarkoStojanovic
Autor Klaudia Gaicka - 10 Września 2020

Pierwsze objawy zakrzepicy. Gdy się pojawią, lepiej nie zwlekać z działaniem

Objawy zakrzepicy mogą być mylące, jednak każdy z nich powinien je znać. Ta choroba stanowi poważne zagrożenie dla życia każdego z nas. Zakrzep, który przedostanie się do innych części organizmu, stanowi dla nas ogromne zagrożenie. Śmierć może nastąpić w kilka sekund.

Objawy zakrzepicy powinien znać każdy. Ta choroba jest skrajnie niebezpieczna i nie wolno jej bagatelizować. Zakrzepica, czyli w zasadzie żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (lub zakrzepowe zapalenie żył głębokich), najczęściej zajmuje żyły podudzia, znacznie rzadziej - uda lub miednicy. Rzadko zapalenie żył rozwija się w innym fragmencie układu żylnego.

Samo powstanie zakrzepu nie stanowi niebezpieczeństwa dla życia pacjenta. Problemem jest jego oderwanie się od żyły i podróż po ciele chorego. Zwłaszcza duży zakrzep może wyrządzić katastrofalne szkody, m. in. zator tętnicy płucnej, który potrafi zabić w kilka sekund.

Kolejne zarzuty wobec Szumowskiego. Były Minister Zdrowia ostro odpowiadaKolejne zarzuty wobec Szumowskiego. Były Minister Zdrowia ostro odpowiadaCzytaj dalej

Objawy zakrzepicy są wskazaniem do natychmiastowego podjęcia leczenia. Choroba stanowi zagrożenie dla życia pacjenta

Jak podaje portal Apteline.pl, objawy typowe dla zakrzepicy mogą się różnić w zależności od tego, których żył dotyczy stan. Istnieje jednak kilka wspólnych symptomów. Jednym z głównych objawów zakrzepicy jest gorączka. Występuje u chorych z zakrzepicą żył głębokich lub w przypadku zatorowości płucnej.

W przypadku zakrzepicy żył głębokich typowym symptomem jest między innymi obrzęk i ból nóg. Najczęściej ustępuje on, kiedy unosimy do góry obolałą i spuchniętą kończynę.. U niektórych pacjentów skóra nogi, objętej stanem zaburzenia, przybiera inny kolor. Zdarza się, że jest blada lub nawet szaro-niebieska.

Poważnym sygnałem alarmowym jest również wzmożona ciepłota jednej z kończyn. Taki stan obserwujemy między innymi w przypadku wystąpienia zakrzepu. Również ból w klatce piersiowej powinien nas zaniepokoić. Chociaż najczęściej łączymy go z zawałem lub chorobami płuc, może on wskazywać na konieczność diagnostyki w kierunku zakrzepicy.

Dzisiaj grzeje: 1. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy
2.Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, będzie jeszcze gorzej

Do innych, ale również istotnych, objawów należą: objaw Payra (ból stopy przy ucisku), objaw Liskera (ból podudzia przy opukiwaniu), objaw Mayra (ból łydki przy ucisku).

Żadnego z wymienionych symptomów nie powinieneś bagatelizować, lecz jeżeli oprócz bólu, czujesz ucisk i masz problemy z oddychaniem, natychmiast wezwij karetkę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dentysta był wstrząśnięty na widok zębów 3-latka. Zadał matce tylko jedno pytanie
  2. Polsat informuje. Znów wszystko zamykają. Premier potwierdził. Smutne wieści z zagranicy
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Pijesz kawę zaraz po przebudzeniu? Błąd, o pewnych godzinach zadziała na Ciebie zupełnie inaczej

Następny artykuł