Objawy chorób w postaci nocnych potów
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 10 Grudnia 2019

Nocne poty mogą świadczyć o wielu niebezpiecznych chorobach. Nie należy ich lekceważyć

Objawy wielu chorób potrafią być dla nas niezwykle mylące, przez co łatwo zwalić je na coś zupełnie innego. Niestety takie zachowanie może się stać niezwykle niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Objawy niektórych chorób widoczne są przede wszystkim nocą, co jeszcze bardziej utrudnia ich dostrzeżenie. Jednym z nich są nocne poty. Nadmierna potliwość podczas snu to niezwykle delikatny temat dla osób, które się zmagają z tym problemem. Zwłaszcza jeżeli dzielą swoje łóżko z kimś innym.

Najczęściej przyczyną jest zbyt wysoka temperatura w sypialni, przez co nasz organizm stara się za wszelką cenę nas schłodzić. Również zła dobrana pościel lub kołdrą może wywoływać tego typu problemy, chociażby poprzez reakcję alergiczną. Co więcej, osoby z nadwagą, a także kobiety w ciąży mogą skarżyć się na podobne dolegliwości. Jednak jeżeli nie widzimy wyraźnej przyczyny nocnych potów, to może oznaczać, że z naszym zdrowiem nie jest najlepiej.

Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworemNie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworemCzytaj dalej

Choroby, które swoje objawy dają również w nocy

Jedną z głównych chorób, która może objawiać się nadmierną potliwością podczas snu, jest zaburzenie naszej gospodarki hormonalnej. Szczególnie osoby z niedoczynnością tarczycy często skarżą się, na nocne poty. Naszą szczególną uwagę powinny zwrócić przypadki, gdy nadmierna potliwość nie pojawia się w ciągu dnia, a tylko podczas snu.

Innymi schorzeniami, które w taki właśnie sposób mogą się objawiać, są gruźlica, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne oraz AIDS. Wszystkie te choroby wymagają pilnej pomocy ze strony lekarza, dlatego też nie powinniśmy lekceważyć nocnych potów, jeżeli powtarzają się regularnie.

Niekiedy zdarza się, że jedynie jedna część naszego ciała oblewa się potem podczas naszego snu. W takim wypadku wskazywać to może na problemy ze strony układu nerwowego. Jak podaje portal abczdrowie.pl, w skrajnych przypadkach nocne poty stanowią objaw nowotworów, a w szczególności chłoniaka, raka trzustki, mózgu oraz białaczki.

Możliwych przyczyn nadmiernej potliwości w czasie snu jest naprawdę sporo, a po wyeliminowaniu tych oczywistych i niegroźnych dla naszego zdrowia, powinniśmy bezzwłocznie udać się do lekarza. Dzięki temu możemy w porę odkryć, co dokładnie nam dolega.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iberion - grupa mediowa przyszłości
  2. Antyfake - nowy portal fact-checkingowy grupy mediowej Iberion
  3. Antyfake - walczymy z fake newsami i dezinformacją
  4. Biznes Info - portal biznesowy grupy mediowej Iberion
  5. Pikio - flagowy portal grupy mediowej Iberion
  6. Biznes Info - portal biznesowo-ekonomiczny grupy mediowej Iberion

Następny artykuł