objawy choroby
Fot. pixabay.com/ andreas160578
Autor Klaudia Gaicka - 11 Czerwca 2020

Matowe paznokcie mogą świadczyć o poważnej chorobie. Lepiej jej nie lekceważyć

Objawy niektórych chorób mogą nie być z początku dla nas oczywiste. Nie warto ich jednak bagatelizować, ponieważ problem może się pogłębić. W przypadku grzybicy stup stosunkowo szybko pojawiają się również inne charakterystyczne objawy.

Objawy wielu chorób mogą być dla pacjenta nieoczywiste. Tak jest również w przypadku grzybicy paznokci, na którą może wskazywać zmatowiała płytka. Grzybica wielu z nas wydaje się czymś obrzydliwym, więc chory często wypiera wstydliwą prawdę.

Pogrzeb, który zostanie zapamiętany na długo. Wzruszające pożegnanie 8-letniej KingiPogrzeb, który zostanie zapamiętany na długo. Wzruszające pożegnanie 8-letniej KingiCzytaj dalej

Objawy grzybicy stóp

Tymczasem, grzybica paznokci to nic innego jak zmiana chorobowa płytki paznokcia, wywołana przez grzyby, może dotyczyć zarówno rąk, jak i nóg (choć to drugie występuje częściej). Niestety istnieje sporo czynników mogących doprowadzić do tego schorzenia, nie zawsze chodzi o higienę.

U podstaw nieprzyjemnej dolegliwości leży często również złe używanie narzędzi kosmetycznych, nieprawidłowo dobrane obuwie lub nieprzestrzeganie obowiązujących w obiektach sportowych zasad higieny.

Zmatowienie płytki nie jest jedynym objawem tego schorzenia. Choremu często towarzyszy zmiana koloru płytki, zmiana kształtu lub nawet ogóle pogrubienie, bądź pofałdowanie nawierzchni paznokcia.

Takich objawów w żadnym wypadku nie należy bagatelizować. Jak podaje serwis Medonet.pl, w zaawansowanym stadium choroby może dojść nawet do odklejenia się paznokcia od łożyska.

Eksperci zdecydowanie nie polecają prób leczenia grzybicy na własną rękę. Takie leczenie jest nie tylko w nieskuteczne, ale w konsekwencji dużo bardziej uciążliwe, ponieważ pozornie wyleczona grzybica może powrócić.

Najskuteczniejsza jest wizyta u dermatologa. Lekarz wykona niezbędne badania i zleci odpowiedni lek, przystosowany do zwalczania konkretnego rodzaju drobnoustrojów, które akurat zaatakowały nasze stopy lub dłonie. Leczenie łączy w większości przypadków środek doustny oraz miejscowy. Takie połączenie daje nam praktycznie pewność na pozbycie się wstydliwej choroby. Dermatolog powinien dokładnie wytłumaczyć nam stosowanie leku oraz obowiązujące w tym czasie zalecenia.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski w mocnych słowach o obecnej sytuacji. "Ja się boję"

2. Już nie tylko kierowcy zagrożeni mandatami. Od dzisiaj również pasażerowie muszą mieć się na baczności

Ważna jest również profilaktyka, pamiętajmy, by w kwestii pielęgnacji stup ufać specjalistom. Szczególnie ważne w zapobieganiu tej przypadłości jest nie tylko dbanie o prawidłową higienę, ale również (w przypadku stóp) dobrze dobrane obuwie.

Dodatkowo powinniśmy uważać na nawierzchnie, z którymi stykają się nasze stopy. Potencjalnym ogniskiem chorobowym może być nie tylko nawierzchnia basenowa, ale również źle zdezynfekowany i oczyszczony obiekt, w którym realizujemy zabiegi kosmetyczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Strzelanina w bloku na Mazowszu. Zginęły dwie osoby, jedna jest ciężko ranna
  2. Macie konto w PKO BP, czy Santanderze? Banki wydają ostrzeżenia, pieniądze znikają z kont a oszuści są coraz bardziej przebiegli
  3. Niszczycielski żywioł przeszedł przez Polskę. Nie obyło się bez rannych
  4. Sok z brzozy staje się coraz popularniejszy. Jego właściwości są niesamowite
  5. Prawie 3 tysiące zachorowań od początku roku. Niebezpieczna choroba, o której wiele osób zapomniało
  6. Walka stulecia potwierdzona. Na ten pojedynek kibice czekali od dawna

Następny artykuł