Objawy: rak wątroby
pixabay_HansMartinPaul
Autor Damian Witoń - 11 Lipca 2020

Objawy raka wątroby. Pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć

Objawy, które mogą towarzyszyć rozwojowi raka wątroby w organizmie, nigdy nie powinny być przez nas lekceważone. Skuteczność leczenia zależy w dużym stopniu od tego, jak szybko wykryjemy niebezpieczną chorobę.

Objawy wskazujące na możliwy rozwój raka wątroby w naszym organizmie, nigdy nie powinny być lekceważone. Nowotwór może bowiem stanowić duże zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Ponadto w większości przypadków skuteczność leczenia zależy do szybkości wykrycia, dlatego nie należy zwlekać, gdy pojawią się niepokojące symptomy.

Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje 27-letnia mistrzyni świataTragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje 27-letnia mistrzyni świataCzytaj dalej


Objawy raka wątroby. Każdy powinien je znać

Nowotwór wątroby we wczesnym stadium daje duże szanse na wyleczenie. Niestety wielu pacjentów nie wie, jakie objawy mogą wskazywać na to, że rozwija się w ich organizmie. Jak podaje portal onkolmed.pl, rak tego narządu wykrywany jest u około pół miliona osób na całym świecie każdego roku.


Zdecydowanie najwięcej przypadków występuje w Azji. Nie oznacza to jednak, że Polacy nie powinni się go obawiać, tym bardziej, że wielu rodaków wystawia się na działanie czynników zwiększających ryzyko zachorowania.

Powstaniu raka wątroby sprzyja między innymi częste spożycie alkoholu, palenie papierosów, stosowanie doustnej antykoncepcji, zażywanie środków anabolicznych, czy wirusowe zapalenie typu B i C.


Niestety rak wątroby nie jest prosty do wykrycia. W wielu przypadkach lekarze natrafiają na niego przez przypadek, na przykład podczas wykonywania innych rutynowych badań czy zabiegów. Nie oznacza to jednak, że nie możemy nic zrobić. Naszą uwagę powinny przykuć objawy, takie jak poczucie ogólnego zmęczenia, nudności, wymioty, brak apetytu odczuwany przez kilka tygodni, widoczne wyniszczenie organizmu, niezamierzony spadek wagi, ból odczuwany w prawym podżebrzu, poczucie bycia pełnym, które nie jest związane z przyjęciem dużej ilości płynów czy pokarmu, wodobrzusze, żółtaczka oraz obrzęk nóg. Bywa, że przy nowotworze wątroby występują także smoliste stolce i fusowate wymioty.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Znamy ulubione używane samochody Polaków. TOP10 najpopularniejszych modeli w lipcu


Jeżeli zauważymy u siebie powyższe objawy ( niekoniecznie wszystkie w jednym czasie), powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Specjalista powinien zlecić nam wtedy wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą na ustalenie, co jest przyczyną naszych problemów ze zdrowiem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  2. Debata prezydencka w Końskich i Lesznie. Na antenie TVP nagle doszło do kuriozalnej sytuacji, której nikt się nie spodziewał;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie żyje słynny mistrz olimpijski. Zmarł przedwcześnie, osierocił dwójkę dzieci

Następny artykuł