Objawy kamicy zółciowej
fot. pixabay.com/HansMartinPaul
Autor Karol Zaborowski - 11 Lipca 2020

Pierwsze objawy kamicy żółciowej. Bardzo łatwo je przeoczyć

Objawy kamicy żółciowej zaczynają być wyraźne dopiero w momencie, gdy choroba jest już zaawansowana. Niestety wpływa to na to, że wielu chorych nawet nie zdaje sobie sprawy, że z ich ciałem coś jest nie tak.

Objawy kamicy żółciowej są niezwykle podstępne, ponieważ bardzo łatwo pomylić je ze zwykłą niestrawnością. Co więcej, specjaliści wciąż nie wiedzą, dlaczego w pęcherzyku żółciowym zaczynają się tworzyć kamienie.

Dodatkowo wczesne wykrycie kamieni w woreczku żółciowym jest najczęściej dziełem przypadku, a naprawdę dokuczliwe dolegliwości pacjenci zaczynają odczuwać dopiero w momencie, gdy kamień dostanie się do przewodu żółciowego.

GIS wydał pilne ostrzeżenie. Każdy powinien się z nim zapoznaćGIS wydał pilne ostrzeżenie. Każdy powinien się z nim zapoznaćCzytaj dalej

Pierwsze objawy kamicy żółciowej

Żółć odgrywa niezwykle ważną rolę w procesie trawienia. Pomaga nam uporać się ze zjadanymi tłuszczami, których pełno jest w tradycyjnej polskiej kuchni. Pacjenci zmagający się z kamicą najczęściej na początku swojej choroby uskarżają się na uczucie pełności po posiłku. Może się też pojawić gniecenie w nadbrzuszu, a także prawym podbrzuszu.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, do innych wczesnych objawów choroby zalicza się także wzdęcia oraz odbijanie. Najczęściej dolegliwości pojawiają się po zjedzeniu ciężkostrawnej potrawy i po pewnym czasie przechodzą same.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Minister finansów zgadza się na nowy podatek. Ujawnił już nawet, kiedy opłata wejdzie w życie

Problem pojawia się w momencie, gdy kamień zatyka przewód żółciowy, przez co żółć nie może się wydostać. Wtedy też u chorego pojawia się niezwykle silny ból w prawym łukiem żebrowym, który może promieniować do pleców, prawej łopatki i barku, nawet do szyi i obojczyków. Pojawiają się również nudności, a nawet wymioty.

Stan ten nazywany jest kolką żółciową i może się utrzymywać nawet do 3 godzin. Niestety przedłużająca się kolka może prowadzić do powstania stanu zapalnego w pęcherzyku żółciowym. Jeżeli objawy kolki się przedłużają i pojawia się gorączka oraz dreszcze, trzeba bezzwłocznie wezwać pogotowie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Paraliż na autostradzie A2. Na drogę wbiegł koń, połamał nogi. Wszystko stoi
  2. Uważajcie podczas spacerów w Warszawie i patrzcie pod nogi. "Po Bielanach grasuje morderca";
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł