Objawy: niedobór wapnia
pixabay
Autor Damian Witoń - 11 Października 2020

Objawy niedoboru wapnia w organizmie. Jest ich znacznie więcej, niż tylko osłabienie kości

Objawy niedoboru wapnia nigdy nie powinny być przez nas lekceważone. Minerał pełni bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Ponadto warto znać najlepsze źródła wapnia, a także symptomy jego przedawkowania, które chociaż zdarza się bardzo rzadko, jest jednak możliwe.

Objawy niedoboru wapnia w organizmie większości z nas kojarzą się przeważnie z osłabieniem kości. Tymczasem okazuje się, że jest ich znacznie więcej, a niektóre bardzo trudno powiązać z brakiem odpowiedniej ilości tego bardzo ważnego dla człowieka minerału.

Lekarze są załamani. Pomysł Ministerstwa Zdrowia może przynieść opłakane skutkiLekarze są załamani. Pomysł Ministerstwa Zdrowia może przynieść opłakane skutkiCzytaj dalej

Objawy niedoboru wapnia. Każdy pacjent powinien je znać

99% wapnia w organizmie człowieka zawarte jest w jego kościach i zębach. Nie oznacza to jednak, że pozostały 1% nie jest ważny. Wręcz przeciwnie, ponieważ posiada on ważną funkcję w regulowaniu pracy układu nerwowego, a także kontroluje krzepnięcie krwi.


Kiedy zaczyna nam brakować wapnia, w pierwszej kolejności mogą pojawić się skurcze, bóle stawów oraz mięśni, drętwienie kończyn i spowolnienie tętna. Nieco później wraz ze wzrostem niedoboru obserwuje się także powstawanie ubytków w uzębieniu, zaburzenia snu oraz krwotoki z nosa. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, gdy niedostatek wapnia jest już bardzo poważny, występują trudności w chodzeniu, stany lękowe i częste złamania kości. U dzieci do listy objawów dopisać możemy też zaburzenia wzrostu.


Źródła wapnia


Bardzo dobrym źródłem wapnia są sery. Na pierwszym miejscu pod względem zawartości tego cennego minerału dumnie stoi parmezan, który pochwalić się może ponad 1000 mg wapnia na 100g produktu. Wapń znajdziemy również oczywiście w mleku i przetworach mlecznych, ale także w orzechach, produktach zbożowych, rybach, mięsie i niektórych warzywach, takich jak na przykład soja, fasola, pietruszka oraz jarmuż.

Nadmiar wapnia

Wapń pochodzący z jedzenia bardzo trudno przedawkować. Zdarza się jednak, że w organizmach niektórych osób jest go za dużo. Problem dotyczy głównie osób stosujących suplementację. W przypadku nadmiaru wapnia mogą wystąpić nudności, zaparcia i brak apetytu. Zdarza się również, że przyczynia się on do powstawania kamieni nerkowych. Zbyt duża ilość minerału utrudnia też wchłanianie cynku i żelaza przez nasz organizm, co może mieć bardzo niekorzystne konsekwencje.

Dzisiaj grzeje: 1.Wojciech Cejrowski wzywa Polaków do buntu. Jego wpis w sieci wywołał prawdziwą burzę
2.Ikea rozpoczęła sprzedaż nietypowych akcesoriów. Sieć chce, żeby klienci wyglądali stylowo
3.Dramatyczna sytuacja w Warszawie. Pacjenci wywożeni za miasto, co się dzieje?


W przypadku zaobserwowania u siebie objawów niedoboru lub nadmiaru wapnia, należy skonsultować się ze specjalistą. Podobne symptomy mogą bowiem wystąpić w przypadku innych problemów zdrowotnych. Konieczne jest zatem dokładne ustalenie przyczyn naszych dolegliwości, aby dobrać odpowiednią formę leczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebawem ruszą masowe kontrole Polaków, sypną się gigantyczne kary. Złe wieści dla podróżujących
  2. Znamy prognozę na nadchodzącą zimę. Gigantyczny wpływ globalnego ocieplenia, wszystko już jasne
  3. Ludzi bez maseczek nazywa egoistami i socjopatami. Zrozpaczony lekarz apeluje do Polaków
  4. Najnowsze wieści w sprawie stanu zdrowia Doroty Gardias. Jak czuje się dziennikarka, która niedawno trafiła do szpitala?
  5. Eksperci alarmują. Pogoda może wpływać na skuteczność maseczek
  6. Rewolucyjne "kotletopierogi". Stukrotnie lepsze niż schabowe, mielone i pierogi

>

Następny artykuł