Nieprzyjemny zapach z ust nie powinien być lekceważony. Może być objawem niebezpiecznej choroby

objawy: nieprzyjemny zapach z ust
unsplash Marek Studzinski
Autor Klaudia Gaicka11.11.2020

Niektóre objawy są tak nieoczywiste, że nie połączylibyśmy ich z żadnym poważnym schorzeniem. Często tak właśnie bywa przy halitozie, czyli nieprzyjemnym oddechu. Warto poznać przyczyny tego stanu, ponieważ nawet jeżeli nie jest on niebezpieczny, potrafi bardzo uprzykrzyć życie.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nieświeży oddech może być poważnym objawem chorobowym. Fachowo nazywamy ten symptom halitoza i wbrew pozorom jest to dość częsta przypadłość. W tym artykule postaram się omówić najbardziej powszechne przyczyny tego krępującego stanu oraz wskazać, w jaki sposób należy z nimi walczyć.

Ratownicy udzielali pomocy potrzebującemu. Gdy wrócili do karetki okazało się, że padli ofiarą przestępstwaRatownicy udzielali pomocy potrzebującemu. Gdy wrócili do karetki okazało się, że padli ofiarą przestępstwaCzytaj dalej

Przyczyn tego objawu może być wiele. Niektóre są bardzo niebezpieczne

Przede wszystkim posiadacze nieprzyjemnego oddechu powinni się zastanowić, czy nie wynika on z zaniedbań higieny jamy ustnej. Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, aż w 90 proc. to właśnie jest przyczyna. W takim wypadku oprócz halitozy zaobserwujemy także próchnicę, kamień nazębny, czy paradontozę lub zapalenie dziąseł.

Aby sięgnąć po pomoc w pierwszej kolejności, powinniśmy udać się do dentysty. Sprawdzi on stan naszych zębów, usunie zepsute korzenie, zniweluje stany zapalne. Kiedy stan naszych zębów będzie bez nienaganny, nasz oddech będzie zależał już tylko od higieny. Ważne jest, aby regularnie myć zęby, szczególnie po posiłku, w którym był cukier. Ma on bowiem drastyczny wpływ na nasze szkliwo.

Inną opcją, w przypadku, kiedy problem nadal jest, a twoja higiena i stan uzębienia są dobre, jest wizyta u laryngologa. Nierzadko zdarza się, że osoba z chorymi migdałkami lub zatokami także cierpi z powodu halitozy. Dzieje się tak, ponieważ w głębokich niszach w migdałkach zbierają się resztki jedzenia lub ropna wydzielina spływająca z zatok.

Zdarza się także, że nieprzyjemny oddech towarzyszy chorobom żołądka. Mowa przede wszystkim o chorobie wrzodowej żołądka, ostrym nieżytom przewodu pokarmowego, zapaleniu błony śluzowej żołądka, zespołowi złego wchłaniania, czy zbyt małej ilości enzymów wydzielanych przez trzustkę i wątrobę, ale także o różnego rodzaju infekcjach.

Dzisiaj grzeje: 1.Media obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje polski sportowiec. Mężczyzna był zakażony koronawirusem
2.Gigantyczny nowofundland próbuje wdrapać się kobiecie na kolana. Nie wszystko poszło po jego myśli
3.Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić poważne zmiany. Chodzi o testy na koronawirusa

Niekiedy przyczyną nieświeżego oddechu są schorzenia dróg oddechowych, wśród nich możemy wymienić: gruźlica, grzybica, guzy, ropnie. Niezależnie od przyczyny, dobry specjalista powinien pomóc pacjentowi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Na ogrzewaniu można oszczędzać. Pod warunkiem, że pamięta się o kilku kwestiach
  2. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Takiego gola jeszcze nie widzieliście. Absurdalny samobój w hicie Ekstraklasy, Artur Boruc tylko patrzył
  7. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali

Następny artykuł