objawy niedoboru b12
fot. https://pixabay.com/ RobinHiggins
Autor Klaudia Gaicka - 12 Lipca 2020

Objawy i przyczyny niedoboru witaminy B12. Bez niej nasz organizm nie może sobie poradzić

Objawy niedoboru witaminy B12 mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale i groźne dla zdrowia. Eksperci ostrzegają, że część z nich może być błędnie zdiagnozowana jako choroba psychiczna. Dowiedz się, w jaki sposób rozpoznać deficyt witaminy i jak go zaspokoić.

Objawy niedoboru witaminy B12 mogą być tragiczne w skutkach. Witamina B12 odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. Symptomy deficytu mogą być widoczne w działaniu układu pokarmowego, krwiotwórczego oraz nerwowego. Dodatkowo niektóre objawy mogą sugerować niedostatek władz umysłowych.

17-miesięczne dziecko zaatakowane przez psa. Nie udało się go uratować17-miesięczne dziecko zaatakowane przez psa. Nie udało się go uratowaćCzytaj dalej

Objawy niedoboru witaminy B12 mogą być groźne

Jak podaje portal Poradnikzdrowie.pl, objawy niedoboru różnią się w zależności od tego, który układ daje o sobie znać. W przypadku układu pokarmowego chorzy skarżą się najczęściej na: utratę apetytu i smaku, piekący tzw. język bawoli (gładki i lśniący), utratę masy ciała, nudności, zaparcia i biegunki.

Ze strony układu krwiotwórczego pacjentom doskwierają: bolesne owrzodzenia kącików ust, bladość skóry, uczucie osłabienia, bóle i zawroty głowy.

Zaburzone działanie układu nerwowego skutkuje: kłuciem opuszków stóp, objawem Lhermitte’a (uczucie prądu przechodzącego przez kręgosłup przy pochylaniu głowy do przodu), parastezjami kończyn (uczucie drętwienia lub mrowienia), brakiem stabilności chodu, utratą czucia głębokiego oraz czucia wibracji, pogorszeniem się wzroku oraz napadami drgawkowymi.

Również psychika pacjentów jest mocno osłabiona. Osoby z niedoborem miewają: zaburzenia depresyjne, zespoły hipomaniakalne (hipomania), niepokoje psychoruchowe, zmiany osobowości lub zachowania oraz zaburzenia psychotyczne, poznawcze i pamięci.

Przyczyn niedoboru tej niesamowicie ważnej witaminy naukowcy dopatrują się między innymi w: niedoborach wynikających z diety, stanie po gastrektomii, schorzeniach jelit, wrodzonym niedoborze, zapaleniu błony śluzowej, chorobie Leśniowskiego-Crohna, zakażeniach niektórymi pasożytami, zespole rozrostu bakteryjnego, zapaleniu trzustki, zaspole Zollingera i Ellisona, niedoborze transkobalaminy II, celiakii oraz otyłości.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Niemcy masowo wykupują jeden produkt. Hurtownie w całym kraju puste

W przypadku podejrzenia ostrego niedoboru jakiejkolwiek witaminy warto skonsultować się z lekarzem. W przypadku pewnych lekkich niedoborów najlepiej spisze się wzbogacenie diety o jej źródła. Niestety głównym źródłem witaminy B12 są produkty pochodzenia zwierzęcego. Znajdziemy ją przede wszystkim w mięsie drobiowym, wołowym, podrobach, owocach morze, rybach, serach i mleku.

Objawy deficytu witaminy B12 są na tyle poważne, że w żadnym wypadku nie powinny być przez nas ignorowane. Nawet jeżeli poziom witaminy jest prawidłowy, za ich występowaniem może stać inna dolegliwość.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wpis Małgorzaty Trzaskowskiej hitem internetu. Co takiego zrobiła?
  2. Jaką emeryturę naprawdę dostają zakonnice? Znamy szczegóły, nie da się ich porównać ze świadczeniami księży;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu

Następny artykuł