Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego. Gdy wystąpią, konieczna jest interwencja lekarza

objawy zapalenia wyrostka
fot. https://pixabay.com/ nastya_gepp
Autor Natalia Niewczas13.08.2020

Objawy powinny stanowić impuls do podjęcia właściwej reakcji - niekiedy chwilę ich zaobserwowania i wystąpienie nieodwracalnych zmian w organizmie dzieli nie więcej niż kilkanaście godzin. Właśnie tyle czasu dostaje wówczas wymagający pilnej fachowej pomocy pacjent. Sprawa ma się podobnie w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego.

Objawy świadczące o zapaleniu wyrostka robaczkowego mogą wydawać się na pierwszy rzut oka niezwiązane z rozwijającym się stanem zapalnym, szczególnie u osób dorosłych. Ich wystąpienie wymaga jednak natychmiastowej reakcji. Jeżeli zapalenie postępuje bowiem szybko, do pęknięcia wyrostka i zapalenia wyścielającej jamę brzuszną otrzewnej czasami dochodzi w ciągu zaledwie 24 godzin.

Ekspert ostrzega. Polskie szkoły nie są gotowe na epidemięEkspert ostrzega. Polskie szkoły nie są gotowe na epidemięCzytaj dalej


Na te objawy zawsze należy zwracać uwagę


Objawy takie jak ból brzucha czy podwyższona temperatura często wskazują właśnie na zapalenie wyrostka robaczkowego. Choć niektórym wydaje się ono niegroźne, w rzeczywistości nieleczone ostre schorzenie jamy brzusznej może wiązać się z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. Jest szczególnie niebezpieczne dla osób starszych, w przypadku których współczynnik wywołanych chorobą zgonów jest statystycznie wyższy.


Do zapalenia wyrostka robaczkowego dochodzi w wyniku przedostania się do wyrostka resztek pokarmu. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, jednym z najbardziej charakterystycznych objawów tego schorzenia jest wyjątkowo ostry, nieprzemijający ból brzucha, który zmienia swe położenie. Chory może odczuwać jego nasilenie podczas kaszlu bądź poruszania się. Innym typowym dla zapalenia wyrostka symptomem jest gorączka, a także towarzyszące jej mdłości i jadłowstręt.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Niemcy w wielkim pościgu za uciekającym Polakiem. Sceny jak z filmu, wszyscy zdębieli


Objawy sygnalizujące problem z wyrostkiem robaczkowym mogą być również mniej oczywiste. Wśród takich nieswoistych symptomów wyróżniamy zaburzenia pracy układu trawiennego. Zaparcia czy wzdęcia niekiedy świadczą o groźnym, postępującym w obrębie ciała zapaleniu. Nietypowe usytuowanie wyrostka robaczkowego w ciele pacjenta niekiedy skutkuje również wystąpieniem parcia na mocz lub dokuczliwego bólu zlokalizowanego w okolicach żeber.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebawem zapadnie kluczowa decyzja dla wielu rodzin. Rząd zapowiedział nowe wytyczne
  2. Czy tym ludziom nie jest wstyd? Zdjęcie znad Morskiego Oka, które mówi więcej, niż tysiąc słów
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Para młoda uciszyła księdza podczas ślubu, żeby rzucić monetą. Goście nie mogli uwierzyć, gdy poznali powód niezwykłego zachowania

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł