objawy chorób trzustki
fot. https://unsplash.com/ insung yoon
Autor Natalia Niewczas - 12 Sierpnia 2020

Objawy wskazujące na problemy z trzustką. Nie wolno ich lekceważyć

Objawy to wysyłane przez ciało naturalne ostrzeżenia. Z ich pomocą organizm sygnalizuje wystąpienie zaburzającego jego prawidłowe funkcjonowanie problemu. Choć ignorowanie objawów to niemal zawsze zły pomysł, istnieją takie, które w szczególny sposób powinny skłaniać pacjenta do bezzwłocznego zasięgnięcia porady specjalisty.

Objawy, którymi organizm informuje o chorobach trzustki, są nieswoiste. Oznacza to, że występują również w przypadku wielu innych schorzeń i najczęściej nie są na tyle charakterystyczne, by mający z nimi do czynienia lekarz był w stanie od razu prawidłowo zdiagnozować pacjenta. Problemy z trzustką mogą sygnalizować na przykład zmiany widoczne na skórze.

Pilne ostrzeżenie GIS. Salmonella wykryta w popularnej przyprawie, która gości w prawie każdej kuchniPilne ostrzeżenie GIS. Salmonella wykryta w popularnej przyprawie, która gości w prawie każdej kuchniCzytaj dalej

Objawy chorób trzustki, które widać gołym okiem

Niektóre z objawów sygnalizujących choroby trzustki da się zauważyć gołym okiem. Należą do nich zmiany spowodowane żółtaczką - zabarwienie skóry lub gałek ocznych na żółtawy odcień. Żółtaczkę błędnie uznaje się za chorobę, podczas gdy w rzeczywistości jest ona objawem. Wystąpienie żółtawych zmian skórnych powoduje nadmiar zgromadzonej w ciele żółci. Żółtaczka często wskazuje na problemy układu pokarmowego, a co za tym idzie - choroby jego narządów, w tym trzustki.

Jak podaje portal parenting.pl, choć rumień istnieje w społecznej świadomości głównie jako objaw boreliozy (choroby odkleszczowej), jego wystąpienie może sygnalizować również zaburzenia pracy trzustki. Rumień wędrujący kształtem przypomina nieco strzelecką tarczę; daje zaobserwować się na skórze tych pacjentów, u których występują guzy trzustki. W niektórych przypadkach widocznemu zaczerwienieniu towarzyszy swędzenie lub pieczenie.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Marża na długi weekend wyraźnie w górę. Każdy kierowca dobitnie odczuje

Siniaki zwykle nie wzbudzają większych emocji - widywane na skórze sine, bolące odbarwienia przeważnie są skutkami niegroźnych uderzeń lub stłuczeń. Tak jak ignorowanie siniaków powstających na ciele w wyniku bliższego spotkania z twardym przedmiotem nie jest niczym nadzwyczajnym, tak bagatelizowanie tych nawracających, niebędących pamiątką po drobnym wypadku może potencjalnie zagrażać życiu lub zdrowiu. Siniaki niewiadomego pochodzenia niekiedy zwiastują bowiem groźne zapalenie trzustki. Zapalenie towarzyszą silne bóle brzucha i wymioty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie wydano nowe rekomendacje dla wszystkich Polaków. Nie wszyscy będą zadowoleni
  2. Europosłanka Magdalena A. ma poważne kłopoty. Zajęła się nią prokuratura, jest akt oskarżenia
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Tysiące Polaków mogą ubiegać się o bezzwrotną dotację. Łatwo z niej skorzystać

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł