objawy: kolor języka
unsplash.com/ Todd Trapani
Autor Klaudia Gaicka - 12 Września 2020

Kolor języka może powiedzieć wiele o stanie naszego zdrowia. Wyczytamy z niego żółtaczkę, płonicę i wiele innych groźnych chorób

Objawy wielu chorób najszybciej możemy dostrzec, obserwując nasz język. Niestety często nie potrafimy prawidłowo skojarzyć ich z problemami zdrowotnymi, którym odpowiadają. Eksperci zgodnie twierdzą, że wskazane jest zachowanie czujności, przy codziennej higienie jamy ustnej.

Objawy wielu, również tych groźnych, chorób widoczne są czasem gołym okiem. Niestety często nie potrafimy skojarzyć ich z problemami zdrowotnymi. Jedną z takich dolegliwości jest zmieniony kolor języka. Powinien on nas zaalarmować.

Brzuch ciężarnej 23-latki rósł w ogromnym tempie. Myślała, że urodzi bliźniaki, jednak gdy spojrzała na USG, zalała się łzamiBrzuch ciężarnej 23-latki rósł w ogromnym tempie. Myślała, że urodzi bliźniaki, jednak gdy spojrzała na USG, zalała się łzamiCzytaj dalej

Objawy wielu poważnych chorób możemy dostrzec na języku

Aparat jamy ustnej, choć nie wydaje się bardzo skomplikowany, jest bardzo ważnym mięśniem, który ułatwia funkcjonowanie całemu organizmowi. Lepiej nie ignorować jego niepokojących objawów.

Jak podaje portal Radiozet.pl, język ciemnoczerwony (również malinowy czy truskawkowy) może wskazywać na zapalenie języka, niedobory witamin z grupy B, płonicę czy chorobę Kawasaki, która atakuje w szczególności najmłodszych. Zdarza się również, że winowajcą takiej zmiany koloru są alergie pokarmowe, np. celiakia. Niestety taka zmiana może również wskazywać na problemy kardiologiczne.

- Język zdrowego pacjenta powinien być bladoróżowy i pokryty białą powłoką. Języki pacjentów z problemami kardiologicznymi są wyraźnie bardziej czerwone, natomiast ich powłoka ma żółty odcień. Im stan pacjenta jest gorszy, tym więcej bakterii można dostrzec na języku. To właśnie przez nie język wygląda tak, a nie inaczej – tłumaczył doktor Tianhui cytowany przez Radio Zet.

Nasz język może osiągnąć nawet odcień purpurowy, dzieje się tak, kiedy wyjątkowo silnie się stresujemy. Z kolei winę za zbrązowienie języka zwykle ponosi zbyt duże spożycie kawy i/lub palenie papierosów. Nalot tego koloru może też wskazywać na zbyt dużą ilość toksyn.

Biały nalot nie tylko wygląda nieestetycznie, ale może być też objawem poważnych chorób. Mowa przede wszystkim o płonicy. Nalot może pojawiać się u dzieci, jednak najczęściej spotykany jest u osób dorosłych. Może być wynikiem złej diety, palenia papierosów albo niedoboru płynów w organizmie. Biały język może dodatkowo oznaczać stan zapalny. Towarzyszy on bowiem bardzo często chorobom ogólnoustrojowym, których nie należy bagatelizować.

Dzisiaj grzeje: 1. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy
2.Kaucja za opakowania po napojach sposobem na ekologię i oszczędność. Nowy system nie wymagałby paragonów

Kiedy nasz język jest zdecydowanie bledszy niż zwykle, także powinniśmy się zaniepokoić. Takie zjawisko może doskwierać osobom z wrodzonymi wadami serca, ale również przy anemii, niedoborze żelaza, odwodnieniu i chorobach takich jak liszaj płaski, szkarlatyna, rak jamy ustnej czy nawet kiła. Kolor żółty może z kolei wskazywać na żółtaczkę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wszyscy mieli nadzieję do końca, niestety nie żyje. Zmarł legendarny aktor, kochały go miliony Polaków
  2. Łzy napływają do oczu. 24 osoby nie żyją, tragiczny początek weekendu za granicą
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Niewybaczalne błędy podczas pieczenia ciasta drożdżowego. Przez nie ciasto nie rośnie

Następny artykuł