Nieprzyjemny zapach z ust może świadczyć o poważnych schorzeniach
pixabay_DarkoStojanovic
Autor - 13 Maja 2020

Brzydki zapach z ust może wskazywać na wiele chorób. Lepiej go nie lekceważyć

Objawy, takie jak nieprzyjemny zapach z ust dotykają aż 25% osób na całym świecie. Problem ten dotyczy osób w każdym wieku i choć najczęściej jest oznaką zaniedbań higienicznych, niekiedy wynika z poważnych chorób.

Objawy w postaci nieprzyjemnego zapachu z ust są zmorą życiową wielu osób. Choć najczęściej wiążą się z niewłaściwą higieną jamy ustnej, mogą również wskazywać na poważne problemy zdrowotne.

Nieprzyjemny zapach z ust może świadczyć o schorzeniach, takich jak choroby nerek, cukrzyca czy refluks żołądkowo-przełykowy. Warto poznać pozostałe najczęstsze przyczyny nieświeżego oddechu.

Nie żyje 17-letni Bartek. Karetka krążyła między szpitalami 10 godzin, ponieważ nikt nie chciał go przyjąćNie żyje 17-letni Bartek. Karetka krążyła między szpitalami 10 godzin, ponieważ nikt nie chciał go przyjąćCzytaj dalej

Nieprzyjemny zapach z ust może świadczyć o poważnych schorzeniach

Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest zaniedbanie higieny jamy ustnej. Za tzw. halitozę fizjologiczną odpowiadają bakterie rozwijające się na tylnej części języka, a także w okolicy nieszczelnych plomb czy niedopasowanych uzupełnień protetycznych.

Nieprzyjemny zapach może również być objawem próchnicy, towarzyszyć powikłaniom poekstrakcyjnym lub wynikać z bakteryjnych chorób przyzębia czy stanów zapalnych dziąseł. Jeśli zatem zmagamy się z brzydkim zapachem z ust, w pierwszej kolejności należy skontrolować stan zębów i jamy ustnej u stomatologa.

Kolejną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust może być grzybica jamy ustnej. Jak podaje portal medonet.pl, za powstanie i rozwój choroby odpowiadają grzyby z gatunku Candida. Za zachorowanie odpowiada między innymi dieta, niektóre choroby np. cukrzyca, oraz warunki życia. Kluczowe znaczenie odgrywa jednak wiek i układ immunologiczny.

Nieprzyjemny zapach z ust występuje również u większości osób z chorymi nerkami, m.in. w przypadku przewlekłej niewydolności nerek. W miarę postępu choroby zwiększa się stężenie we krwi kreatyniny, mocznika i kwasu moczowego, które zatruwają cały organizm. Z rozkładanego przez bakterie w przewodzie pokarmowym mocznika powstaje amoniak, który jest przyczyną specyficznego zapachu z ust, określanego jako zapach amoniakalny lub przypominający woń nieświeżych ryb.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

2. Uczniowie wrócą do szkół. Padły konkretne daty, niespodziewana decyzja rządu

Nieprzyjemny zapach z ust jest również objawem kwasicy ketonowej, zagrażającego życiu powikłania cukrzycy. Dochodzi do niej wskutek niedoboru lub braku insuliny, w związku z którym komórki szukają alternatywnych źródeł energii. Gdy znajdują je w tkance tłuszczowej, dochodzi do rozkładu tłuszczów, które następnie wykorzystywane są do produkcji ciał ketonowych. Należy do nich m.in. aceton, który nasz organizm próbuje usunąć przez płuca. W takiej sytuacji dochodzi do powstawania charakterystycznego zapachu z ust.

Jeśli przy nieświeżym oddechu pojawiają się zgaga i niesmak w ustach, możemy mieć do czynienia z refluksem żołądkowym. Do objawów, które wymagają szybkiej diagnostyki, należą: zaburzenia połykania, ból przy połykaniu, zmniejszenie masy ciała lub krwawienie z przełyku. W leczeniu choroby poza przyjmowaniem odpowiednich leków konieczna jest także zmiana trybu życia i modyfikacja codziennej diety.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Co się dzieje z organizmem po zjedzeniu rabarbaru? Nie mamy dobrych wieści o przysmaku z dzieciństwa
  2. Przełomowa decyzja ministra edukacji. Część uczniów może wrócić do szkół, znamy szczegóły
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Wiceminister wyznał przykrą prawdę dot. naszych finansów. Załamanie nadchodzi, możliwe obniżki pensji

Następny artykuł