Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego nie kończą się na bólu brzucha
pixabay.com/nastya_gepp
Autor - 13 Czerwca 2020

Objawy zapalenia wyrostka. Lepiej go nie lekceważyć, gdyż może prowadzić do poważnych powikłań

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego są początkowo mało specyficzne i słabo nasilone. Zwykle jako pierwszy pojawia się ból brzucha. Wraz z postępem choroby ból lokalizuje się bliżej prawego podbrzusza i staje się coraz bardziej dotkliwy. Warto poznać pozostałe symptomy towarzyszące zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego są charakterystyczne zaledwie u około 50% pacjentów zmagających się z tym problemem. Przebieg i symptomy zapalenia wyrostka robaczkowego mogą być wyjątkowo nietypowe, np. u kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych.


Zapalenie wyrostka jest jedną z najczęstszych przyczyn ostrych dolegliwości bólowych brzucha, wymagających interwencji chirurgicznej. Warto pamiętać, że stan zapalny wyrostka robaczkowego może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak zagrażające życiu zapalenie otrzewnej oraz spowodować śmierć pacjenta.

Media obiegła smutna wiadomość. Zmarł wybitny polski aktor, kochały go milionyMedia obiegła smutna wiadomość. Zmarł wybitny polski aktor, kochały go milionyCzytaj dalej

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego nie kończą się na bólu brzucha

Wyrostek robaczkowy to niewielkie, ślepo zakończone uwypuklenie jelita. Najczęściej ma długość ok. 8-10 cm i leży zwykle w okolicy prawego podbrzusza. Nie do końca wiadomo, jaką funkcję pełni on w ludzkim organizmie, jednak niektóre badania pozwalają przypuszczać, że wyrostek robaczkowy wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Jak podaje portal zdrowie.wprost.pl, problemy z wyrostkiem, które zwykle kończą się zabiegiem chirurgicznym, dotyczą 1 na 500 osób w Polsce. Wielkość oraz położenie wyrostka robaczkowego nie u wszystkich osób jest taka sama, co może powodować nietypowe objawy jego zapalenia.

Przyczyny rozwoju stanu zapalnego w obrębie wyrostka robaczkowego są trudne do określenia, jednak za częstą przyczynę ostrego zapalenia wyrostka uważa się zatkanie go przez kamienie kałowe oraz występowanie różnych zmian w jego obrębie takich jak owrzodzenia i polipy. Z kolei u małych dzieci przypuszcza się, że stan zapalny mogą powodować przewlekłe zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej układu pokarmowego.

Objawy zapalenia wyrostka mogą przypominać zatrucie pokarmowe. U kobiet ból brzucha, który związany jest z wyrostkiem, często porównywany jest do bólu menstruacyjnego. Do typowych objawów zapalenia wyrostka zalicza się nasilający się ból brzucha, gorączkę i stan podgorączkowy, nudności i wymioty oraz stopniowe koncentrowanie się dolegliwości bólowych w okolicy prawej pachwiny.

Dzisiaj grzeje: 1. Policjant zgwałcił 6-latkę. Matka dziewczynki wiedziała o wszystkim

2. Aż 3 banki ostrzegają klientów przez trudnościami z dostępem do pieniędzy. Lepiej przygotuj gotówkę

Charakterystycznym objawem zapalenia wyrostka jest zwiększanie się dolegliwości bólowych podczas unoszenia prawej nogi. U osób cierpiących na tę dolegliwość często pojawiają się także biegunki, zaparcia oraz nagła utrata apetytu.

Ból związany z zapaleniem wyrostka początkowo bywa łagodny i mija po przyjęciu środków przeciwbólowych. Niemniej jednak silny, nieustanny ból, który utrudnia normalne funkcjonowanie, wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mężczyzna wyszedł z domu na spacer. Już do niego nie wróci. Tragedia
  2. Nagła, gigantyczna awantura w programie na żywo, prowadząca nie wytrzymała. Aż trudno uwierzyć
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Ujawniono zarobki piłkarzy na Instagramie. Nie możemy uwierzyć w miejsce Roberta Lewandowskiego

Następny artykuł