pierwsze objawy guza mózgu
fot. https://pixabay.com/ geralt
Autor Natalia Niewczas - 21 Września 2020

Pierwsze symptomy guza mózgu. Kiedy się pojawią, nie ma czasu do stracenia

Objawy pojawiające się w obrębie głowy potrafią wzbudzić prawdziwy niepokój. Sygnały te mają nas jednak chronić, a ich wczesne skonsultowanie z lekarzem może prowadzić do uniknięcia poważnych powikłań związanych z rozwojem danej choroby. W przypadku powstania guza mózgu symptomy występują od razu lub dopiero po upływie dłuższego czasu. Ze względu na swą różnorodną (niekiedy mało charakterystyczną) naturę skutecznie umykają uwadze pacjentów.

Objawy świadczące o rozwoju guza mózgu wywołuje przede wszystkim wzrost ciśnienia w obrębie czaszki, który prowadzi z kolei do powstania obrzęku. Kości czaszki nie rozciągają się, a więc miejsce zarezerwowane pierwotnie tylko dla mózgu jest zajmowane przez stwarzający zagrożenie nowotwór.

Nasilenie symptomów zależy od stadium rozwoju choroby, a także od umiejscowienia guza. Mózg koordynuje pracę wszystkich układów w ciele człowieka, więc zależnie od obszaru zajętego przez powstałą wypukłość, zaburzeniu ulegnie inna czynność organizmu.

Charakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do straceniaCharakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do straceniaCzytaj dalej

Wczesne objawy guza mózgu

Na objawy, jakimi próbuje zaalarmować nas nasze ciało, zawsze warto zwrócić uwagę - mogą świadczyć one o potencjalnym rozwoju zagrażającej zdrowiu chorobie. W przypadku guza mózgu symptomy bywają na tyle powszechne, że pacjent może instynktownie zignorować ich wystąpienie. To błąd - wczesne wykrycie choroby daje bowiem największe szanse na wyleczenie.

Rozwój guza mózgu w obrębie czaszki łączy się z dwoma rodzajami objawów: ogólnymi i ogniskowymi. Objawy ogólne wynikają z powiększenia objętości mózgu, co z kolei prowadzi do powstania obrzęku. Jednym z pierwszych symptomów może być wówczas ból głowy, który łatwo zbagatelizować.

Warto zaznaczyć, że bóle głowy związane z rozrastaniem się guza stają się z czasem coraz bardziej dokuczliwe. Wśród innych objawów ogólnych guza mózgu wyróżniamy wzmożoną senność, omdlenia, a także nudności bądź wymioty, występujące najczęściej w godzinach porannych.

Dzisiaj grzeje: 1. Wydano nowe zalecenia dotyczące koronawirusa. Kogo dotyczą?
2.Rodzice prześlą Ci pieniądze, a Ty możesz zapłacić podatek. Grożą ci też sankcje
3.Naukowcy z Czech stwierdzili nowy objaw koronawirusa. Bardzo łatwo pomylić go z innymi chorobami

Objawy ogniskowe guza mózgu są bezpośrednio związane z ulokowaniem zmiany, co czyni je znacznie bardziej zróżnicowanymi. Symptom guza rozrastającego się na pniu mózgu stanowią trudności z połykaniem lub zaburzenia symetrii twarzy. Guzy atakujące płat czołowy mogą objawiać się zmianą zachowania, na przykład wzmożoną agresją, podczas gdy niebezpieczną zmianę powstałą w obrębie płata ciemieniowego może sugerować wystąpienie problemów z pamięcią lub trudności z porozumiewaniem się. Zmiany zlokalizowane na płacie potylicznym wiążą się z pogorszeniem widzenia, a te powstałe w dolnej części organu - z zaburzeniami ruchu, a także niemożnością utrzymania równowagi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przyłapali Martę Kaczyńską na plaży. Myślała, że nikt nie widzi
  2. Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]
  3. Papież Franciszek ma bardzo pilny apel do lekarzy. Prosi ich, aby pamiętali o jednej, arcyważnej rzeczy
  4. Niszczy tarczycę po cichu. Objawów tej choroby nie wolno ignorować
  5. Jak odróżnić COVID-19 od innych chorób? Zdaniem ekspertów istotna jest kolejność występowania objawów
  6. Wsyp 1 przyprawę do kawy, a wydobędziesz wyjątkowy smak i wzmocnisz odporność. Dzięki niej zapomnisz o słodzeniu, idealna na jesienne poranki

Następny artykuł