pierwsze objawy guza mózgu
fot. https://pixabay.com/ geralt
Autor Natalia Niewczas - 13 Lipca 2020

Pierwsze objawy guza mózgu. Pod żadnym pozorem nie należy ich lekceważyć

Objawy pojawiające się w obrębie głowy potrafią wzbudzić prawdziwy niepokój. Sygnały te mają nas jednak chronić, a ich wczesne skonsultowanie z lekarzem może prowadzić do uniknięcia poważnych powikłań związanych z rozwojem danej choroby. W przypadku powstania guza mózgu symptomy występują od razu lub dopiero po upływie dłuższego czasu. Ze względu na swą różnorodną (niekiedy mało charakterystyczną) naturę skutecznie umykają uwadze pacjentów.

Objawy świadczące o rozwoju guza mózgu wywołuje przede wszystkim wzrost ciśnienia w obrębie czaszki, który prowadzi z kolei do powstania obrzęku. Kości czaszki nie rozciągają się, a więc miejsce zarezerwowane pierwotnie tylko dla mózgu jest zajmowane przez stwarzający zagrożenie nowotwór.

Nasilenie symptomów zależy od stadium rozwoju choroby, a także od umiejscowienia guza. Mózg koordynuje pracę wszystkich układów w ciele człowieka, więc zależnie od obszaru zajętego przez powstałą wypukłość, zaburzeniu ulegnie inna czynność organizmu.

Magda Gessler załamana śmiercią córki. Magda Gessler załamana śmiercią córki. "Gdyby dziecko było w odpowiedniej klinice"Czytaj dalej


Wczesne objawy guza mózgu


Na objawy, jakimi próbuje zaalarmować nas nasze ciało, zawsze warto zwrócić uwagę - mogą świadczyć one o potencjalnym rozwoju zagrażającej zdrowiu chorobie. W przypadku guza mózgu symptomy bywają na tyle powszechne, że pacjent może instynktownie zignorować ich wystąpienie. To błąd - wczesne wykrycie choroby daje bowiem największe szanse na wyleczenie.


Rozwój guza mózgu w obrębie czaszki łączy się z dwoma rodzajami objawów: ogólnymi i ogniskowymi. Objawy ogólne wynikają z powiększenia objętości mózgu, co z kolei prowadzi do powstania obrzęku. Jednym z pierwszych symptomów może być wówczas ból głowy, który łatwo zbagatelizować.

Warto zaznaczyć, że bóle głowy związane z rozrastaniem się guza stają się z czasem coraz bardziej dokuczliwe. Wśród innych objawów ogólnych guza mózgu wyróżniamy wzmożoną senność, omdlenia, a także nudności bądź wymioty, występujące najczęściej w godzinach porannych.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Zapłacisz i nie dostaniesz towaru, sprzedawca zasłoni się obostrzeniami. Coraz więcej Polaków się skarży


Objawy ogniskowe guza mózgu są bezpośrednio związane z ulokowaniem zmiany, co czyni je znacznie bardziej zróżnicowanymi. Symptom guza rozrastającego się na pniu mózgu stanowią trudności z połykaniem lub zaburzenia symetrii twarzy. Guzy atakujące płat czołowy mogą objawiać się zmianą zachowania, na przykład wzmożoną agresją, podczas gdy niebezpieczną zmianę powstałą w obrębie płata ciemieniowego może sugerować wystąpienie problemów z pamięcią lub trudności z porozumiewaniem się. Zmiany zlokalizowane na płacie potylicznym wiążą się z pogorszeniem widzenia, a te powstałe w dolnej części organu - z zaburzeniami ruchu, a także niemożnością utrzymania równowagi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie spełnia się przepowiednia Jackowskiego. Jasnowidz wszystko przewidział, co będzie dalej?
  2. Andrzej Duda wycofuje się z emerytalnych obietnic? Poszło o pieniądze
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł