objawy: zawroty głowy
fot. https://pixabay.com/ Peggy_Macro
Autor Natalia Niewczas - 13 Lipca 2020

Często odczuwasz zawroty głowy? Mogą zwiastować groźną chorobę

Objawy takie jak kaszel, ból głowy czy gorączka znamy bardzo dobrze i często słusznie łączymy je ze zwykłym przeziębieniem. Niektóre z nich powinny jednak zwrócić szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli utrzymują się przez dłuższy czas, na przykład około tygodnia. Do takich sygnałów ostrzegawczych należą zawroty głowy. Choć spotykamy się z nimi na co dzień, istnieją przypadki, gdy ich występowanie powinno zostać omówione ze specjalistą.

Objawy takie jak ból lub zawroty głowy przytrafiają się każdemu. Kiedy występują stosunkowo rzadko i nie są nasilone, szybko zapominamy o ich istnieniu. Zawroty głowy zaliczają się do jednych z najczęściej występujących u człowieka objawów, co dodatkowo sprzyja ignorowaniu ich pojawiania się przez pacjentów. Mają różne przyczyny: od szybkiej zmiany pozycji ciała czy migreny do schorzeń potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia.

Lekarze przez 3 lata bagatelizowali jej objaw. Kiedy postawiono diagnozę rozpoczęła się walka o życie kobietyLekarze przez 3 lata bagatelizowali jej objaw. Kiedy postawiono diagnozę rozpoczęła się walka o życie kobietyCzytaj dalej


Zawroty głowy to objawy, których nie należy ignorować


Niektóre objawy występują częściej, niż inne - zawroty głowy należą do jednych z najpopularniejszych problemów zdrowotnych. Statystyki pokazują, że z zawrotami głowy zetknie się w życiu aż do 30% dorosłych. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy ignorować ich, zwłaszcza długotrwałe, występowanie. Istnieją sytuacje, w których pojawienie się zawrotów głowy powinno zwrócić uwagę pacjenta i zmobilizować go do wizyty u specjalisty.


Choć często zawroty głowy przypisujemy błahym przyczynom, ich wystąpienie może świadczyć także o rozwoju chorób neurologicznych. Należą do nich takie schorzenia jak stwardnienie rozsiane bądź epilepsja. Do innych chorób neurologicznych objawiających się zawrotami głowy mogą należeć guzy mózgu. Rozmaite choroby laryngologiczne także mogą objawiać się uporczywymi zawrotami głowy. Urazy w obrębie narządu słuchu bądź rozwijające się w nim zapalenia to kolejne z problemów mogących występować wraz z zawrotami głowy.


Pacjenci zmagający się z chorobami natury psychicznej również mogą borykać się z częstymi zawrotami głowy. Wśród objawiających się zawrotami głowy przypadłości wyróżniamy depresję, zaburzenia na tle lękowym i nerwowym czy też problemy ze snem.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy zakrzepicy. Lepiej ich nie lekceważyć

2. Dodatkowe prawie 13 tys. zł do emerytury już pewne. Jest podpis prezydenta, zyska ponad 70 tys. osób


Mimo że zawroty głowy w niektórych przypadkach świadczą o rozwoju groźnej choroby, nie zawsze zwiastują najgorsze - mogą być następstwem przyjmowania leków, chociażby tych przeciwbólowych, a także oznaką chwilowego zaburzenia funkcjonowania układu równowagi. Jeżeli jednak utrzymują się dłużej bądź wyraźnie się nasilają, wskazana jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. Specjalista zleci badania, dzięki którym ustalenie przyczyny danego symptomu, a także podjęcie ewentualnego dalszego leczenia będzie możliwe.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Paraliż na autostradzie A2. Na drogę wbiegł koń, połamał nogi. Wszystko stoi
  2. Na widok paragonu niejednego zamurowało. Nawet właściciele restauracji nie mogli uwierzyć, jak do tego doszło?;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Kamil Stoch nie zarabia wyłącznie na sporcie. Dochodowy biznes pomogła mu rozkręcić kochająca żona

Następny artykuł