objawy zawału serca
fot. https://pixabay.com/ rud0070
Autor Natalia Niewczas - 13 Sierpnia 2020

Pojawiają się nawet miesiąc przed zawałem. Objawy, których absolutnie nie powinno się lekceważyć

Objawy zawału to nie tylko raptownie pojawiający się, rwący ból klatki piersiowej. Organizm już na długo przed wystąpieniem tego charakterystycznego ucisku alarmuje chorego o nadchodzącym zagrożeniu. Pierwsze symptomy zwiastujące ten poważny zdrowotny problem czujni pacjenci mogą zauważyć nawet na miesiąc przed jego wystąpieniem.

Objawy zawału mięśnia sercowego, potocznie nazywanego również atakiem serca, dają się zaobserwować nawet na miesiąc przed tragicznym w skutkach zdarzeniem. Jak się okazuje, niektóre z wczesnych symptomów statystycznie częściej dotyczą kobiet, niż mężczyzn, choć oczywiście mogą wystąpić w przypadku obu płci.

Ludzie nie zarażają się na ulicy. Szumowski zdradził, gdzie obecnie dochodzi do największej liczby infekcjiLudzie nie zarażają się na ulicy. Szumowski zdradził, gdzie obecnie dochodzi do największej liczby infekcjiCzytaj dalej

Pierwsze objawy ataku serca

Objawy zawału potrafią doskonale usypiać czujność pacjenta. Ich wystąpienie łatwo przypisać innym, codziennym dolegliwościom i bolączkom. Nie tylko dlatego warto zwracać na nie uwagę - choroby układu krwionośnego należą do najbardziej śmiercionośnych. W samej Polsce schorzenia tego układu powodują ok. 46% wszystkich zgonów każdego roku.

Wczesne symptomy ataku serca, które najłatwiej zbagatelizować ze względu na ich charakter i częstotliwość występowania wraz z rozmaitymi niedoborami bądź innymi dolegliwościami, to przede wszystkim zmęczenie, problemy z zasypianiem oraz wypadanie włosów. Przedzawałowy brak energii dotyka nawet 70% kobiet (rzadziej mężczyzn), nasila się nawet podczas wykonywania zwykłych, codziennych czynności oraz przed samym pójściem spać. Bezsenności może towarzyszyć gonitwa myśli i nieuzasadnione lęki, a zwiastujące zawał wypadanie włosów zwykle pozbawia pacjenta tych na samym czubku głowy.

Dzisiaj grzeje: 1. Aktorka "M jak Miłość" trafiła do szpitala. Wiadomo, co się z nią dzieje
2. Uczniowie będą się uczyć w maseczkach? Broniarz stawia pewne warunki

Jak podaje portal twojezdrowie.rmf24.pl, do innych objawów zawału zaliczamy uczucie duszności bądź wyraźnie odczuwalnej przez pacjenta blokady podczas próby wzięcia pełnego wdechu. Niepokoić powinno również zaburzenie pracy serca (silne i występujące nagle, trwające do 2 minut) oraz wzmożone wydzielanie potu. Nadmierne pocenie można zaobserwować szczególnie na twarzy, klatce piersiowej oraz w obrębie kończyn górnych i dolnych; pozostaje ono niezwiązane z temperaturą panującą w danym otoczeniu czy wzmożoną aktywnością fizyczną.

W Polsce z powodu zawału serca umiera ok. 15 tysięcy pacjentów rocznie. Wystąpienie któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów, zwłaszcza jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, powinno zostać skonsultowane z lekarzem specjalistą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podjęto nagłą decyzję, wielu Polaków będzie musiało zmienić plany. Polska ponownie na "żółtej liście"
  2. Wystarczy jeden niepozorny składnik, aby nasz rosół zyskał niepowtarzalny, głęboki smak. Prawie nikt o nim nie pamięta
  3. Marian Glinka przez lata był idolem wielu Polaków. Zabrała go podstępna choroba, której nie warto lekceważyć
  4. Był prawdziwym wzorem do naśladowania. Tłumy ludzi na wzruszającym pogrzebie Marcina Kolczyńskiego
  5. Najwięcej zakażeń już nie na Śląsku. Nowy region wyszedł na prowadzenie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dlaczego
  6. Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na Instagramie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł