Cierpi na nią nawet milion Polaków. Podstępne objawy niebezpiecznej choroby serca powinien znać każdy pacjent

Objawy niewydolności serca
unsplash.com/jesse orrico
Autor Barbara Bujar13.09.2020

Objawy chorób serca są często bardzo mylące. W krajach europejskich obserwuje się ich jednak coraz więcej. Do najczęściej diagnozowanych schorzeń należy między innymi niewydolność serca. W Polsce cierpi z jej powodu już blisko milion osób. W obliczu tej sytuacji znajomość podstawowych symptomów jest bardzo istotna. Szybsza wizyta u lekarza zwiększa szanse na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Objawy chorób serca pojawiają się na różnych etapach rozwoju schorzenia. W przypadku niewydolności serca nie jest inaczej. Kiedy u pacjenta występuje postać ostra, niepokojące symptomy pojawiają się od razu, ale też nagle znikają. W sytuacji, gdy w organizmie rozwinie się forma przewlekła, na wystąpienie pierwszych dolegliwości trzeba poczekać. Kiedy w końcu dadzą o sobie znać, przebiegają mniej intensywnie i trwają o wiele dłużej. Niezależnie od rodzaju choroby znajomość podstawowych objawów ma jednak ogromne znaczenie i często wpływa na odpowiednią kontrolę zdrowia człowieka.

Adam Niedzielski ujawnił nowe plany Ministerstwa Zdrowia. Mają pomóc w walce z epidemią, nie każdy będzie jednak zadowolonyAdam Niedzielski ujawnił nowe plany Ministerstwa Zdrowia. Mają pomóc w walce z epidemią, nie każdy będzie jednak zadowolonyCzytaj dalej

Objawy niewydolności serca. Nie wolno ich lekceważyć

Jak informuje Medonet, niewydolność serca polega na utrudnieniach w pompowaniu krwi, która w odpowiedniej ilości powinna trafić w poszczególne miejsca organizmu człowieka. Jeśli proces ten nie przebiega prawidłowo, dochodzi do zaburzeń funkcji życiowych, co w niektórych przypadkach prowadzi do uszkodzeń innych organów, takich jak nerki albo wątroba. W Polsce na taką przypadłość cierpi już blisko milion osób. U części z nich niewydolność obejmuje jedynie prawą lub lewą stronę serca, u pozostałych zajmuje ona cały narząd. Eksperci boja się, że w ciągu dziesięciu lat liczba pacjentów może zwiększyć się aż o pięćdziesiąt procent. Warto wiec zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na jej temat.

Według ustaleń serwisu w Polsce niewydolność serca najczęściej diagnozuje się u osób po 60. roku życia. Takim pacjentom bardzo często towarzyszą także: cukrzyca, obturacyjna choroba płuc, miażdżyca oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Obok nich pojawiają się także typowe objawy niewydolności. Należą do nich między innymi duszności i zmęczenie. To jednak nie wszystko.

Wspomniane wyżej duszności są jednym z podstawowych objawów niewydolności serca. Pojawiają się zazwyczaj po wysiłku fizycznym, ale także w trakcie snu. W spoczynku utrudnienia w oddychaniu występują najczęściej, gdy osoba chora leży na płasko, w związku z tym rano budzi się niewyspana i zmęczona. Jest to naturalny skutek nieprawidłowego pompowania krwi przez serce.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Właściciele psów muszą być gotowi na nowy obowiązek. Znajdzie się w nowelizacji ustawy

Oprócz duszności u pacjentów bardzo często obserwuje się także opuchnięte nogi lub zwiększoną masę ciała. Dzieje się tak, ponieważ krew, której serce nie jest w stanie odpowiednio przepompować, w nadmiarze gromadzi się w tkankach. Co ciekawe, uszkodzenie procesu wpływa także na układ pokarmowy, dlatego osoby z niewydolnością serca mogą pojawiać się takie problemy, jak brak apetytu lub mdłości.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najgorsza wiadomość w niedzielę rano. Media właśnie przekazały, nie żyje
  2. Zamykają, klamka zapadła. Setki Polaków będzie wściekłych
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. W piosence dla dzieci ukryty jest przepis na ciasto ze śliwkami. Jest podobno najlepsze na świecie

Następny artykuł