Często masz popękaną skórę na palcach? Uważaj, może to być objaw groźnej choroby

objawy dłonie
unsplash.com/Ümit Bulut
Autor Natalia Niewczas13.11.2020

Popękana skóra na palcach to nie zawsze wyłącznie problem natury estetycznej, a objaw. W niektórych przypadkach zmiany widoczne na skórze dłoni świadczą o rozwoju potencjalnie niebezpiecznej dla zdrowia choroby, w tym grzybicy i atopowego zapalenia skóry. Bywa, że popękana skóra na palcach to subtelny sygnał zaburzeń prawidłowego funkcjonowania tarczycy.

Choć wiele osób uznaje popękaną skórę na palcach wyłącznie za defekt kosmetyczny, w rzeczywistości może być ona objawem zagrażającej zdrowiu choroby. Zmianom często towarzyszy wówczas swędzenie, ból i ogólny dyskomfort. Pęknięcia najczęściej pojawiają się na zgięciach palców, ich opuszkach oraz w przestrzeni między palcami.

Gdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Naukowcy już wiedzą, tych miejsc lepiej unikaćGdzie najłatwiej zarazić się koronawirusem? Naukowcy już wiedzą, tych miejsc lepiej unikaćCzytaj dalej

Pęknięcia na dłoniach mogą być objawem chorób skóry

Pęknięcia skóry jako potencjalnie wymagający lekarskiej uwagi objaw mogą dotyczyć obu rąk bądź tylko jednej z nich. Bywa, że są widoczne wyłącznie punktowo; czasem opanowują całą powierzchnię dłoni.

Jak podaje portal medonet.pl, pękająca skóra może być objawem wymagających leczenia chorób skóry. Chodzi przede wszystkim o grzybicę, łuszczycę oraz atopowe zapalenie skóry.

Za bolące pęknięcia na dłoniach niekiedy odpowiadają zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu. W tym przypadku wyszczególnia się cukrzycę i niedoczynność tarczycy.

Szczególnej uwagi pacjenta wymagają towarzyszące pęknięciom skóry dłoni owrzodzenia. Objaw ten należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem, najlepiej dermatologiem.

Pękająca skóra na dłoniach u niektórych pacjentów stanowi objaw alergii. Dolegliwość może pojawiać się jako reakcja alergiczna organizmu na kurz, roztocza bądź metale, z których wykonuje się biżuterię (zwłaszcza tą noszoną na dłoniach).

Warto zaznaczyć, że popękana, piekąca skóra na dłoniach nie zawsze musi świadczyć o wymagającym leczenia problemie natury zdrowotnej. Zmiany często są następstwem niewłaściwej pielęgnacji skóry lub ekspozycji na czynniki atmosferyczne, w szczególności niskie temperatury.

Dzisiaj grzeje: 1.Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
2.Owczarek własnym ciałem bronił pana przed włamywaczami. Zapłacił wysoką cenę
3.Wiadomość, na którą czekali Polacy. Premier Morawiecki przekazał ważną decyzję

Kiedy uczniowie wrócą do szkoły? Jest zapowiedź Ministra Edukacji, padł konkretny termin i warunkiKiedy uczniowie wrócą do szkoły? Jest zapowiedź Ministra Edukacji, padł konkretny termin i warunkiCzytaj dalej

Jeżeli pęknięcia nie są wywołane przez czynnik chorobotwórczy, pomocne jest przede wszystkim dobre nawodnienie organizmu. Niebagatelne znaczenie ma również unikanie bezpośredniego kontaktu skóry z silnymi środkami chemicznymi (na przykład do sprzątania powierzchni) i stosowanie kremów nawilżających bogatych w witaminę A bądź aloes.

Problem popękanej skóry na dłoniach w niektórych przypadkach powinien jednak skłaniać do pilnej konsultacji z lekarzem. Jest ona zalecana w przypadku, gdy objaw ulega wyraźnemu nasileniu lub nie ustępuje mimo wprowadzenia prozdrowotnych nawyków.

Magda Gessler ostro zaatakowała Edytę Górniak. Poszło o słowa piosenkarki na temat koronawirusaMagda Gessler ostro zaatakowała Edytę Górniak. Poszło o słowa piosenkarki na temat koronawirusaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dokładnie 5 grudnia wejdzie w życie długo wyczekiwany projekt. Kierowcy mają powody do radości
  2. Kierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Tragiczna wiadomość z samego rana. Nie żyje legenda Juventusu i AS Romy, kochali go fani na całym świecie
  7. Maciej z Warszawy dosłownie szedł jak burza. W Milionerach znów padnie pytanie za milion złotych

Następny artykuł