Objawy, takie jak sinica czy obrzęki mogą wskazywać na chorobę serca
pixabay.com/punggolzenith
Autor - 19 Listopada 2020

Objawy chorób serca, które dostrzeżesz gołym okiem. Nigdy ich nie lekceważ

Objawy chorób serca możemy dostrzec gołym okiem. Niektóre z nich wiążą się bowiem ze zmianami skórnymi, które świadczą o nieprawidłowym funkcjonowaniu tego niezwykle ważnego dla zdrowia narządu

Objawy chorób kardiologicznych bardzo często pojawiają się na skórze. Obserwując jej wygląd, możemy zauważyć, że z naszym sercem dzieje się coś nie tak. Schorzenia kardiologiczne często bowiem dają odzwierciedlenie na skórze i śluzówkach.

Nawet niewielkie zmiany skórne mogą sugerować, że w naszym organizmie toczy się proces chorobowy. Najbardziej powszechnym objawem świadczącym o chorobie sercowo - naczyniowej jest sinica. Nie jest to jednak jedyna zmiana skórna, która powinna nas zaniepokoić.

Polsat: już niedługo może zniknąć część obostrzeń. Podano konkretną datę, w piątek Morawiecki ma przedstawić planPolsat: już niedługo może zniknąć część obostrzeń. Podano konkretną datę, w piątek Morawiecki ma przedstawić planCzytaj dalej

Objawy, takie jak sinica czy obrzęki mogą wskazywać na chorobę serca

Jak podaje portal medonet.pl, najczęstszym objawem świadczącym o chorobie sercowo-naczyniowej jest sinica. To fioletowoniebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych powstaje m.in. wtedy, gdy zmniejsza się objętość wyrzutowa serca, np. we wstrząsie kardiogennym, niewydolności lewej komory serca, w zatorach tętniczych i zakrzepicy żylnej. Sinica może też świadczyć o ubytku przegrody międzykomorowej, przedsionkowej albo przetrwałym przewodzie Botalla. Co ważne, u niektórych osób sinica obejmuje też kończyny.

O wrodzonych siniczych wadach serca najczęściej świadczą palce pałeczkowate. Dochodzi wówczas do zwiotczenia łożysk paznokci i pogrubienia dystalnych paliczków. Z kolei o problemach z układem krążenia mogą świadczyć tzw. pajączki, czyli rozszerzone żyłki o średnicy poniżej 1 mm. Często towarzyszy im pojawienie się żylaków, czyli niebieskawych, rozszerzonych żył podskórnych o średnicy od 1 do 3 mm. Wskazują one na przewlekłą niewydolność żylną.

Charakterystycznym objawem niedokrwienia tętniczego kończyn jest zanik owłosienia na skórze nóg, a także zmiany troficzne paznokci. Dodatkowo często dochodzi do powstania niegojących się owrzodzeń, szczególnie w miejscach najgorzej ukrwionych, takich jak pięta czy palce.

Zatorowość cholesterolowa może objawiać się w postaci sinicy, owrzodzeń skórnych, plamicy, wybroczyn i bolesnych czerwonych guzków. Zmiany najczęściej pojawiają się obustronnie na stopach i podudziach, ale mogą także obejmować uda, pośladki i plecy. O zatorowości cholesterolowej może też świadczyć występowanie tzw. zespołu niebieskich palców. Jest to również objaw, który może świadczyć o martwicy w przebiegu zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń.

Zaczerwienienie skóry może towarzyszyć niedomykalności zastawki aorty. Natomiast w przypadku, gdy pojawia się ciemnoczerwone zabarwienie twarzy, rąk, stóp i małżowin usznych, trzeba wziąć pod uwagę sinicze wady serca. Z kolei zaróżowienie dłoni i zasinienie stóp może być objawem drożnego przewodu tętniczego z odwróconym przeciekiem, co wiąże się z nadciśnieniem płucnym.

Dzisiaj grzeje: 1.Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscy
2.TVN pilnie ostrzega, zacznie się już w weekend. Duże utrudnienia dla milionów Polaków
3.Ministerstwo Zdrowie przekazało wstrząsającą wiadomość. Najnowsza liczba zgonów wbija w fotel, absolutny rekord

Uczniów czekają kolejne zmiany. Wszystko przez pandemięUczniów czekają kolejne zmiany. Wszystko przez pandemięCzytaj dalej

Kolejnym istotnym objawem, który nie powinien być bagatelizowany, są obrzęki. Jeśli dotyczą one obu kończyn dolnych, to najczęściej świadczą o niewydolności serca. Jeżeli natomiast dotyczą tylko jednej kończyny, to bardziej prawdopodobną ich przyczyną są choroby układu żylnego albo chłonnego. Obrzęki występują również w przewlekłej niewydolności żylnej, zakrzepicy żył głębokich i niewydolności naczyń limfatycznych.

O chorobie kardiologicznej świadczyć może też nadmierna potliwość oraz łatwe męczenie się. W przypadku zaobserwowania u siebie któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza internisty lub kardiologa.

Spada liczba testów na koronawirusa w Polsce. Minister Zdrowia wskazał powodySpada liczba testów na koronawirusa w Polsce. Minister Zdrowia wskazał powodyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Doda w prześwitującym stroju kąpielowym robi furorę w internecie. Wiemy w jakim kraju wypoczywa, wielu może jej pozazdrościć
  2. Najpopularniejsze gry na PlayStation przecenione z okazji Czarnego Piątku. Gracze rzucili się na zakupy
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Od ponad 80 dni wierny pies czeka na swoją panią. Nie potrafi zrozumieć, że ona już nigdy po niego nie wróci
  7. Uwielbiana aktorka z „Rancza” przeżywa ciężkie chwile: „Przede mną bolesna i ciężka droga”. Aktorka wraca do pełnej sprawności po złamaniu ręki

Następny artykuł