Objawy, takie jak sinica czy obrzęki mogą wskazywać na chorobę serca
pixabay.com/punggolzenith
Autor Aneta Młodawska - 14 Czerwca 2020

Objawy chorób serca, które dostrzeżesz gołym okiem. Nigdy ich nie lekceważ

Objawy chorób serca mogą być widoczne na skórze. Czasem nawet niewielkie zmiany mogą świadczyć o toczącym się procesie chorobowym. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by nie przeoczyć ważnych sygnałów świadczących o problemach kardiologicznych.

Objawy chorób kardiologicznych bardzo często pojawiają się na skórze. Obserwując jej wygląd, możemy zauważyć, że z naszym sercem dzieje się coś nie tak. Schorzenia kardiologiczne często bowiem dają odzwierciedlenie na skórze i śluzówkach.

Nawet niewielkie zmiany skórne mogą sugerować, że w naszym organizmie toczy się proces chorobowy. Najbardziej powszechnym objawem świadczącym o chorobie sercowo - naczyniowej jest sinica. Nie jest to jednak jedyna zmiana skórna, która powinna nas zaniepokoić.

Goście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacjiGoście programu TVP nie wierzyli własnym uszom. Zaskakujące słowa dziennikarza stacjiCzytaj dalej

Objawy, takie jak sinica czy obrzęki mogą wskazywać na chorobę serca

Jak podaje portal medonet.pl, najczęstszym objawem świadczącym o chorobie sercowo-naczyniowej jest sinica. To fioletowoniebieskawe zabarwienie skóry i błon śluzowych powstaje m.in. wtedy, gdy zmniejsza się objętość wyrzutowa serca, np. we wstrząsie kardiogennym, niewydolności lewej komory serca, w zatorach tętniczych i zakrzepicy żylnej. Sinica może też świadczyć o ubytku przegrody międzykomorowej, przedsionkowej albo przetrwałym przewodzie Botalla. Co ważne, u niektórych osób sinica obejmuje też kończyny.

O wrodzonych siniczych wadach serca najczęściej świadczą palce pałeczkowate. Dochodzi wówczas do zwiotczenia łożysk paznokci i pogrubienia dystalnych paliczków. Z kolei o problemach z układem krążenia mogą świadczyć tzw. pajączki, czyli rozszerzone żyłki o średnicy poniżej 1 mm. Często towarzyszy im pojawienie się żylaków, czyli niebieskawych, rozszerzonych żył podskórnych o średnicy od 1 do 3 mm. Wskazują one na przewlekłą niewydolność żylną.

Charakterystycznym objawem niedokrwienia tętniczego kończyn jest zanik owłosienia na skórze nóg, a także zmiany troficzne paznokci. Dodatkowo często dochodzi do powstania niegojących się owrzodzeń, szczególnie w miejscach najgorzej ukrwionych, takich jak pięta czy palce.

Zatorowość cholesterolowa może objawiać się w postaci sinicy, owrzodzeń skórnych, plamicy, wybroczyn i bolesnych czerwonych guzków. Zmiany najczęściej pojawiają się obustronnie na stopach i podudziach, ale mogą także obejmować uda, pośladki i plecy. O zatorowości cholesterolowej może też świadczyć występowanie tzw. zespołu niebieskich palców. Jest to również objaw, który może świadczyć o martwicy w przebiegu zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń.

Zaczerwienienie skóry może towarzyszyć niedomykalności zastawki aorty. Natomiast w przypadku, gdy pojawia się ciemnoczerwone zabarwienie twarzy, rąk, stóp i małżowin usznych, trzeba wziąć pod uwagę sinicze wady serca. Z kolei zaróżowienie dłoni i zasinienie stóp może być objawem drożnego przewodu tętniczego z odwróconym przeciekiem, co wiąże się z nadciśnieniem płucnym.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Lidl rzucił na sklepy absolutny hit. Pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce

Kolejnym istotnym objawem, który nie powinien być bagatelizowany, są obrzęki. Jeśli dotyczą one obu kończyn dolnych, to najczęściej świadczą o niewydolności serca. Jeżeli natomiast dotyczą tylko jednej kończyny, to bardziej prawdopodobną ich przyczyną są choroby układu żylnego albo chłonnego. Obrzęki występują również w przewlekłej niewydolności żylnej, zakrzepicy żył głębokich i niewydolności naczyń limfatycznych.

O chorobie kardiologicznej świadczyć może też nadmierna potliwość oraz łatwe męczenie się. W przypadku zaobserwowania u siebie któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza internisty lub kardiologa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. "Może rozwód?". Gwiazda programu TVN interweniuje u Agaty Dudy
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Anna Lewandowska skompromitowała się na Instagramie. Co za wpadka, Robert nie będzie zadowolony

Następny artykuł