niewydolność serca
fot. https://pixabay.com/ Pexels
Autor Natalia Niewczas - 19 Sierpnia 2020

Objawy niewydolności serca. Nie wolno ich lekceważyć

Objawy to sygnał od organizmu, które mają zwrócić naszą uwagę na problem, z jakim może borykać się ciało. Niektóre z nich, takie jak katar, kaszel czy osłabienie, z łatwością lekceważymy, zazwyczaj trafnie kojarząc je ze zwykłym przeziębieniem lub przepracowaniem. Jednakże wystąpienia, a zwłaszcza dłuższego utrzymywania się, pewnych objawów nie powinniśmy ignorować.

Objawy niewydolności serca nie trudno pomylić z przypadłościami bądź stanami, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Należy do nich chociażby uczucie zmęczenia. Niewydolność serca to schorzenie, które można leczyć, a dzisiejsza medycyna pozwala na wdrażanie coraz skuteczniejszych terapii. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na symptomy mogące świadczyć o rozwoju problemu, a tym samym szybko podjąć właściwe leczenie.

25-latka cierpiała na ból migdałków, lekarze wyciągnęli z jej gardła coś zaskakującego. Miała kłopoty przez zjedzenie popularnego dania25-latka cierpiała na ból migdałków, lekarze wyciągnęli z jej gardła coś zaskakującego. Miała kłopoty przez zjedzenie popularnego daniaCzytaj dalej

Na te objawy powinniśmy zwrócić uwagę

Niektóre objawy niewydolności serca towarzyszą nam podczas przeziębienia; możemy pomylić je także ze skutkami zwiększonego wysiłku. Do symptomów potencjalnie świadczących o niewydolności serca zaliczamy utrzymujące się uczucie zmęczenia lub osłabienia, senność po spożyciu posiłków, kaszel, a także duszność wywołana aktywnością fizyczną, na przykład wchodzeniem po schodach.

Dane pokazują, że w samej Europie z niewydolnością serca zmaga się około 15 milionów pacjentów. Za jedną z najpopularniejszych przyczyn rozwoju tego schorzenia uznaje się chorobę wieńcową, a także zawał. Niewydolność serca pojawia się bowiem w sytuacji, w której mięsień sercowy nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, tym samym dostarczając jej mniej do reszty organów.

Choć niewydolność serca najczęściej pojawia się właśnie w wyniku uszkodzenia mięśnia sercowego, przyczyną jej powstawania mogą być także inne dolegliwości

Dzisiaj grzeje: 1. Jej objawy były książkowe. Lekarze nie mogli postawić diagnozy przez ponad dekadę
2. ZUS będzie przyznawał sowite dofinansowanie. Czas na wniosek mija już 31 sierpnia

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, niewydolność serca można wyleczyć, ale i pogłębić. Problemy z tarczycą (nadczynność lub niedoczynność), choroby układu moczowego i oddechowego, przebyte infekcje, a także niewłaściwa, niesprzyjająca zdrowiu dieta mogą wywierać dodatkowy, niekorzystny wpływ na rozwój niewydolności serca.

Chorobom zawsze lepiej zapobiegać, niż je leczyć. Dlatego przede wszystkim, oprócz systematycznego obserwowania sygnałów, za pomocą jakich próbuje skomunikować się z nami nasze ciało, należy zatroszczyć się o prowadzenie zdrowego trybu życia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Panika na autostradzie, ludzie uciekali. Ogromny chaos, jest wielu rannych. Porażające doniesienia z Berlina
  2. We wsi nie spodobało się, że 7-letnia Ala powiedziała sąsiadce, co dzieje się w domu. Dziecko było niewyobrażalnie krzywdzone
  3. Krzysztof Jackowski podzielił się kolejną wizją. Jasnowidz ostrzega przed wielkim zagrożeniem dla Polski
  4. Koronawirus na weselu. Aż 600 osób objętych kwarantanną, jest mocny komentarz Inspektora Sanitarnego
  5. Każdego roku zabija miliony osób na całym świecie. Objawy choroby wieńcowej powinien znać każdy
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł