nietypowe objawy
fot. https://pixabay.com/ ElenaBuzmakova_Borisova
Autor Natalia Niewczas - 15 Września 2020

O czym świadczy słony smak w ustach? Powodów może być kilka, niektóre wymagają od nas szybkiego działania

Objawy takie jak ból głowy czy brzucha doskonale zna każdy pacjent. W większości przypadków ich zaobserwowanie skutkuje prawidłową reakcją, zmianą diety lub odpoczynkiem, o który doprasza się organizm. Niektóre z symptomów trudno jednak z marszu przypisać właściwym schorzeniom. Do tak zagadkowych objawów z pewnością należy słony smak w ustach.

Objawy, zwłaszcza te mało charakterystyczne, potrafią wprawić pacjenta w konsternację. Podobnie może być w przypadku słonego smaku w ustach. Choć najczęściej wywołuje go spożycie słonych pokarmów, na przykład słonych przekąsek, bywa, że występuje niezależnie od ich udziału. Do potencjalnych przyczyn podobnego zjawiska zaliczamy schorzenia układu pokarmowego lub zaburzenia natury psychicznej.

Gwiazda TVP pogrążyła się w głębokiej żałobie. Nie może się otrząsnąćGwiazda TVP pogrążyła się w głębokiej żałobie. Nie może się otrząsnąćCzytaj dalej

Nawet nietypowe objawy mają swoje uzasadnienie

Słony smak w ustach to z pewnością nietypowy objaw. Jeszcze bardziej nietypowe jest jednak to, że niekiedy powodują go zaburzenia na tle psychicznym takie jak depresja, nerwica, a nawet schizofrenia. Przyczyną słonego posmaku bywa również nieprawidłowa praca tarczycy, zwłaszcza jej nadczynność.

Jak podaje portal medme.pl, za słonym smakiem w ustach najczęściej stoi jednak odwodnienie, stanowiące potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia niedobór płynów w organizmie. Odwodnieniu towarzyszy dodatkowo wzmożone pragnienie. Ten stan chorobowy w szczególny sposób zagraża najmłodszym i osobom starszym, w związku z czym wymaga pilnej interwencji medycznej.

Inną przyczynę słonego smaku w ustach stanowi choroba refluksowa, w wyniku której treść żołądka cofa się aż do przełyku. Zdarza się, że wywołany nieprawidłowością słony smak dociera aż do jamy ustnej pacjenta.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO przekazało druzgocące informacje na temat koronawirusa. Jest też ważny apel szefa organizacji
2.Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, będzie jeszcze gorzej

Wśród potencjalnych przyczyn słonego smaku w ustach wyróżniamy również niedobory witamin oraz minerałów lub powstałe w obrębie jamy ustnej stany zapalne. Za nieprzyjemną dolegliwością może stać także palenie papierosów.

Jeśli niecodzienny objaw występuje często lub nasila się, warto zasięgnąć fachowej porady lekarskiej. Pozbycie się słonego smaku w ustach zwykle polega na jej wyeliminowaniu bezpośredniej przyczyny jego powstawania.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Postanowione, od dziś część uczniów przechodzi na nauczanie zdalne. Sanepid już podjął decyzję
  2. Jest potwierdzenie, pilny zakaz. Od 8 rano w poniedziałek
  3. Jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Objawy raka płuc łatwo pomylić z innymi schorzeniami, błąd może mieć najwyższą cenę
  4. Nie żyje 28-letni Przemek z Podkarpacia. Gdy matka usłyszała wycie syren, nie podejrzewała, że jadą do jej syna
  5. Minister Zdrowia zapowiedział nowe zasady walki z koronawirusem. Mówi również, jak rozwinie się epidemia w Polsce
  6. Poszedł do restauracji jednego z największych gwiazdorów kina. Kwota na rachunku może zwalić z nóg, jak jedna pensja

Następny artykuł