Objawy płuc mogą być bardzo nietypowe
fot. unsplash.com/Robina Weermeijer
Autor Karol Zaborowski - 14 Listopada 2019

Nietypowe objawy zwiastujące choroby płuc. Nie wolno ich lekceważyć

Objawy chorób płuc mogą często być bardzo mylne, przez co pacjent uważa, że jego problem dotyczy zupełnie innego organu. Niestety doprowadza to często do bardzo późnych diagnoz, a wtedy o wiele trudniej o pełne wyleczenie.

Objawy chorób płuc wcale nie muszą wyglądać tak, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Niestety to właśnie te schorzenia stanowią jedne z najbardziej śmiertelnych chorób wśród Polaków. Chodzi dokładniej o raka płuc, który często nie daje żadnych wczesnych objawów oraz lekceważone przez wielu pacjentów zapalenie płuc. Oczywiście organ ten mogą dotykać również inne choroby, jednak to tych powinniśmy się przede wszystkim wystrzegać.

Pierwszy objaw, jaki nam przyjdzie do głowy, kiedy myślimy o chorobie płuc to oczywiście kaszel. O ile zwykły kaszel nie jest jeszcze jakiś bardzo niepokojący, to problem się pojawia, kiedy w plwocinie zaczyna być widoczna krew. Krwawy kaszel kojarzony jest zazwyczaj z gruźlicą, która wciąż ma się nieźle na wschodzie naszego kraju, jednak świadczyć może również o zaawansowanym nowotworze oraz rozległym zapaleniu oskrzeli, oraz płuc.

Podczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćPodczas przerwy uczennica zasłabła na schodach. Życie uratował jej inny uczeń, nawet nauczyciele nie wiedzieli, jak się zachowaćCzytaj dalej

Nietypowe objawy chorób płuc

Jednym z bardziej nietypowych objawów chorób dotyczących naszych płuc może być obrzęk nogi. Choć brzmi to niewiarygodnie, to często te dwa schorzenia są ze sobą powiązane, a wręcz jedno wynika z drugiego. Chodzi dokładniej o zakrzepicę żył głębokich, która dotyka najczęściej okolic łydki. W momencie utworzenia się skrzepliny może ona zostać porwana wraz z krwią i dostać się do krążenia płucnego, gdzie prowadzi do zatoru. Zator płucny jest bardzo niebezpieczny, ponieważ, mimo że cały czas oddychamy, to nasz organizm jest niedotleniony.

Kolejnym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest zmiana koloru naszych ust, a także rąk i paznokci. To właśnie te części naszego ciała jako pierwsze poinformują nas, że w naszej krwi jest za mało tlenu. Zwłaszcza usta w kolorze niebieskim lub sinym powinny wzbudzać u nas zaniepokojenie. W takiej sytuacji pomoc lekarska powinna zostać udzielona natychmiast. Objawy te często pojawiają się przy POChP. Jest to choroba, która wraz z rozwojem zmniejsza pojemność naszych płuc.

Następny objaw już bardziej nam się kojarzy z płucami, ale wciąż nie musi być taki oczywisty. Chodzi dokładniej o zmianę głosu, ale nie o chrypkę, którą zapewne miał każdy z nas. Zmniejszająca się objętość płuc wywołana, chociażby przez POChP, może wpływać również na barwę naszego głosu. Podobnie jest z wieloletnim paleniem tytoniu. Jak podaje portal Wp.pl, U takich pacjentów z czasem pojawia się niższy i głębszy głos.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tuż przed snem wzięła lek przeciwbólowy. Już się nie obudziła
  2. Nowa epidemia wśród dzieci. Do 2030 roku ma pochłonąć 11 mln ofiar
  3. Zmiany podczas okresu, które powinny wzbudzić naszą czujność. Niektóre z nich wymagają natychmiastowej pomocy ze strony lekarza

Następny artykuł