Pierwsze objawy zakrzepicy żylnej. Gdy się pojawią, lepiej nie tracić czasu

Objawy zakrzepicy żylnej
unsplash.com/Imani Bahati
Autor Barbara Bujar14.11.2020

Objawy zakrzepicy żylnej bardzo łatwo pomylić ze zwykłym zmęczeniem nóg. W przypadku każdego nawet najmniejszego sygnału, takiego jak obrzęk kostki należy być jednak bardzo ostrożnym. Schorzenie najczęściej występuje już po 40. roku życia, a nieleczone może prowadzić nawet do śmierci. Wskutek oderwania się skrzepu krwi w żyłach dochodzi do zatoru.

Zakrzepica żył to poważna choroba, której objawy często nie powoduje niepokoju u pacjenta. Warto pamiętać jednak, że nawet zwykłe uczucie zmęczenia w nogach może świadczyć o istotnym problemie zdrowotnym. W przypadku tworzenia się skrzepów w żyłach u chorego występuje sześć charakterystycznych symptomów. Żadnego z nich nie można lekceważyć.

Sanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernychSanepid wydał pilny komunikat. Trwają poszukiwania wiernychCzytaj dalej

Objawy zakrzepicy żylnej. Nie zawsze są takie same

Jak informuje serwis internetowy Polki, zakrzepica polega na tworzeniu się skrzepów w żyłach głębokich. W efekcie przepływ krwi zostaje utrudniony, a gdy jeden ze skrzepów oderwie się od ścianki naczynia, może dojść do całkowitego zablokowania. Właśnie wtedy w żyle powstaje zator, a życie człowieka jest zagrożone.

Problemy żylne dają o sobie znać już wcześniej. Dzięki rozpoznaniu typowych symptomów pacjent może uniknąć zatoru i zadbać o swoje zdrowie w przyszłości. Najważniejsze, by wiedział jakich części ciała najczęściej dotyka schorzenie – zakrzepica zazwyczaj pojawia się w okolicach łydek, ud oraz miednicy.

W związku z występowaniem schorzenia jego objawy również dotyczą kończyn dolnych. Do najczęstszych zalicza się między innymi obrzęk kostki, stopy, łydki, a czasem nawet całej nogi. Równolegle może pojawić się także nasilający ból kończyny, który ujawnia się przede wszystkim podczas chodzenia. Noga jest wtedy też bardziej wrażliwa na bodźce zewnętrzne.

W przypadku zakrzepicy żylnej u pacjenta może wystąpić także zaczerwienienie skóry. Często kończyna jest także wyraźnie zasiniona. Powyższe objawy występują jednak tylko u połowy chorych. U pozostałych symptomy mają inny charakter, a co ciekawe – nie są widoczne na nogach.

U drugiej połowy pacjentów z zakrzepicą żylną zauważa się zazwyczaj zmęczenie, duszności oraz ból w klatce piersiowej. W niektórych przypadkach mogą wystąpić także stany podgorączkowe. Każdy z objawów jest powodem do konsultacji lekarskiej. Mówiąc o ryzyku powstania zatoru, szybka reakcja pacjenta i wczesna diagnoza specjalisty mogą uratować nie tylko zdrowie, ale także życie.

Zakrzepica żylna atakuje bez względu na wiek. Choć z jej powodu cierpią raczej osoby po 40. roku życia, objawy mogą zauważyć także osoby młodsze. Na powstanie skrzepów w szczególności narażone są osoby otyłe, kobiety w ciąży, pacjenci onkologiczni, osoby praktykujące siedzący tryb życia oraz pracy.

Dzisiaj grzeje: 1.23 listopada Polaków obejmie nowe obostrzenie. Dotknie tysiące osób nie tylko z naszego kraju
2.Pod sejmem zbiera się policja, budynek został całkowicie odgrodzony. Służby w gotowości, wiemy co się dzieje
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Koronawirusa może zabijać pewien niepozorny preparat. Okazuje się, że wszyscy mamy go w apteczkachKoronawirusa może zabijać pewien niepozorny preparat. Okazuje się, że wszyscy mamy go w apteczkachCzytaj dalej

Schorzenie bardzo często jest również efektem kilkugodzinnej podróży samolotem lub długiej rekonwalescencji po zabiegu lekarskim. We wszystkich przedstawionych przypadkach organizm nie spędza czasu aktywnie, dlatego w żyłach tworzą się skrzepy. By zapobiec powstania ryzyka, specjaliści zalecają regularną aktywność fizyczną.

Należy pamiętać także, by utrzymywać prawidłową wagę, podczas pracy przy komputerze robić regularne przerwy, a co najważniejsze – obserwować kondycję swojego organizmu i każdą wątpliwość konsultować z lekarzem.

Ukryte ofiary epidemii koronawirusa. Nie zobaczymy ich w dobowych statystykach, umierają pozostawieni bez pomocyUkryte ofiary epidemii koronawirusa. Nie zobaczymy ich w dobowych statystykach, umierają pozostawieni bez pomocyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ryanair zaciera ręce. Przejmują niemal wszystko. Dobre wieści również dla Polski
  2. Nieudany start rakiety z ważnymi satelitami. Doszło do poważnych problemów w trakcie misji
  3. Nieprzyjemna dolegliwość, którą może powodować noszenie maseczki. Eksperci o syndromie MADE
  4. Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorka
  5. Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
  6. Dlaczego pies mruczy? Rozwiązanie zagadki nie powinno cię dziwić, istnieje proste wytłumaczenie
  7. Żona znalazła dowód zdrady męża w jego telefonie. Odpisała jego kochance w mistrzowski sposób

Następny artykuł