Rak żołądka może rozwijać się niezauważenie. Jakie są jego pierwsze objawy?

wczesne objawy
pixabay.com/fernandozhiminaicela
Autor Natalia Niewczas14.12.2020

Objawy raka żołądka nie należą do charakterystycznych, co niestety usypia czujność wielu pacjentów. Zaliczamy do nich przede wszystkim dolegliwości układu trawiennego, na przykład utratę apetytu czy wzdęcia. Niepokojące jest również ogólne osłabienie organizmu i pojawienie się krwi w stolcu.

Rak żołądka często rozwija się w ciele pacjenta po cichu, nie dając żadnych niepokojących objawów. Każdego roku w Polsce ponad 5 tys. pacjentów dowiaduje się o złośliwej zmianie w żołądku. Ponieważ rak żołądka stanowi stosunkowo częstą przyczynę zgonu zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet, warto zachować onkologiczną czujność i wrażliwość na symptomy, jakie mogą występować w obrębie ciała.

Potencjalne objawy raka żołądka, których nie należy bagatelizować

Część zgonów spowodowanych rozwojem raka żołądka ma związek z późną diagnostyką, a co za tym idzie - w niektórych przypadkach ze zbyt małą czujnością względem potencjalnych objawów choroby. Na rozwój guza w ciele pacjenta wpływają między innymi czynniki środowiskowe, uwarunkowania genetyczne, dieta czy używki.

Jak podaje portal medonet.pl, objawy raka żołądka dotyczą przede wszystkim układu pokarmowego. Wiele z nich powszechnie kojarzy się z dolegliwościami dnia codziennego, związanymi ze spożyciem ciężkiej do strawienia potrawy bądź konsekwencjami długotrwałej ekspozycji na stres; jest to utrata apetytu, odbijanie lub bóle brzucha.

Równie niepokojące są w tym przypadku nudności i wzdęcia. U pacjentów z nowotworowymi zmianami w żołądku obserwuje się także ból w okolicy brzucha, wymioty, nawracające pieczenie w żołądku, niestrawności i niesmak w ustach.

Objawy raka żołądka to jednak nie tylko dolegliwości układu trawiennego. Niektóre z symptomów dają się zauważyć gołym okiem - chodzi o zmniejszenie masy ciała oraz bladość skóry i spojówek.

Widocznym sygnałem alarmowym jest także pojawienie się krwi w stolcu. Choć jej obecność nie zawsze wskazuje na nowotwór, to jeden z objawów, który należy niezwłocznie skonsultować ze specjalistą - bywa bowiem oznaką innych groźnych dla zdrowia chorób, na przykład zapalenia jelita grubego.

Ogólne osłabienie organizmu to kolejny z objawów, jakiego nie należy lekceważyć. Brak energii to potencjalny symptom nie tylko raka żołądka, ale i innych zmian nowotworowych. Nie należy bagatelizować również guza wyczuwalnego podczas samobadania w okolicy pępka.

Rozpoznanie złośliwej zmiany jest możliwe między innymi dzięki badaniu endoskopowemu. Badaniem uzupełniającym jest badanie ultrasonografem (USG).

Wystąpienie któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów może, ale nie musi świadczyć o rozwoju niebezpiecznej dla zdrowia i życia zmiany. Jeżeli symptom nasila się bądź utrzymuje przez dłuższy czas, należy zasięgnąć fachowej opinii lekarskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł