objawy nowotworu
fot. unsplash.com
Autor Klaudia Gaicka - 15 Czerwca 2020

Nieoczywiste objawy nowotworów krwi. Każdy powinien je znać

Objawy nowotworów krwiotwórczych mogą przypominać popularne symptomy innych schorzeń. Należy być czujnym i w przypadku ich występowania zgłosić się do specjalisty. Nie powinniśmy również zapomnieć o regularnych badaniach krwi.

Objawy, zwłaszcza wtedy, kiedy trwają dłużej i są uciążliwe, powinny nas zaniepokoić. Nie należy bagatelizować nieprzyjemnych symptomów, za pomocą których nasz organizm sygnalizuje nam jakiś problem.

Mimo ciągłego nagłaśniania problemów, nowotwory wciąż stanowią jedną z głównych przyczyn śmierci na świecie. Im wcześniej pacjent zostanie zdiagnozowany, tym lepsze ma rokowania na całkowite wyleczenie.

Leki na łysienie i raka prostaty skuteczne w leczeniu COVID-19!Leki na łysienie i raka prostaty skuteczne w leczeniu COVID-19!Czytaj dalej

Objawy nowotworów krwiotwórczych bywają mylone z objawami innych schorzeń

Na świecie każdego roku z powodu nowotworu umiera około 10 milionów osób. Według danych Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, w naszym kraju każdego dnia, ponad czterysta osób dowiaduje się, że choruje na nowotwór.

Jak podaje portal Kuriergmin.pl, szczególnie trudne zarówno do wykrycia, jak i leczenia, są nowotwory krwiotwórcze. Większość pacjentów ma przede wszystkim zmienione wyniki podstawowych badań krwi, jednak nie jest to regułą, dlatego warto zwracać uwagę na inne symptomy.

– Do najczęstszych sygnalizujących chorobę nowotworową objawów zaliczyć możemy przewlekłe uczucie zmęczenia, którego przyczyną jest zwykle niedokrwistość (anemia) wtórna do rozwijającego się w szpiku nowotworu – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Krzysztof Jamroziak, hematolog, (Magodent, Grupa LUX MED.)

Specjalista podkreśla jednocześnie, że tego typu objawy mogą być spowodowane czymś innym, nie mniej jednak uważa, że lepiej być czujnym. Innym symptomem mogącym nas zaniepokoić są zbyt częste infekcje. Tego typu dolegliwości trwają zwykle dłużej niż przeciętne przeziębienie.

– Przewlekły ból gardła, kaszel, stany podgorączkowe lub gorączka, krwawienie z nosa i/lub dziąseł, nocna nadmierna potliwość, zauważalna podatność na siniaki, – mogą świadczyć o rozwijającej się w organizmie chorobie. Bardzo ważnym objawem jest powiększenie węzłów chłonnych, szczególnie gdy są one niebolesne i nie towarzyszy im infekcja – wyjaśnia doktor.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Dostaje tylko 1085 zł renty miesięcznie. Wlepili jej mandat na 12 tys. zł, stanowisko sądu zaskakuje

Tych objawów nie należy ignorować. Eksperci doradzają, by bezzwłocznie zgłosić się z nimi do specjalisty.

– O nowotworze krwi mogą też świadczyć: ból kości, mięśni i stawów, obniżona tolerancja wysiłku, spłycony oddech, a także bladość skóry i błon śluzowych oraz niewyjaśniona utrata masy ciała. – wymienia lekarz.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda w trasie. Auto SOP uderzyło w pojazd z rodziną z dziećmi
  2. Widzieliście już rachunek za rybę nad Bałtykiem? Nieludzka cena za małe danie jest zaledwie wierzchołkiem góry lodowej
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Kierowca umyślnie wjechał w polskich kolarzy. Bulwersujący incydent uchwyciła kamera (WIDEO)

Następny artykuł