Objawy niedoboru witaminy E
pixabay
Autor Barbara Bujar - 15 Lipca 2020

Objawy niedoboru witaminy E. Lepiej ich nie lekceważyć, gdyż mogą prowadzić do poważnych problemów

Objawy niedoboru witaminy E mogą być bardzo niebezpieczne. Choć występują stosunkowo rzadko, prowadzą do poważnych zmian w organizmie. Człowiek może odczuwać wtedy ogólne zmęczenie, problemy z koncentracją albo rozdrażnienie. Dolegliwości mogą być jednak dużo groźniejsze. Nieodpowiedni poziom witaminy E to jeden z powodów zaniku mięśni.

Objawy niedoboru witaminy E nie powinien być lekceważony. Aby organizm mógł funkcjonować prawidłowo, musi być zaopatrzony w odpowiednie witaminy, minerały i związki chemiczne. Brak jakiegokolwiek z nich wpływa na zaburzenia jego pracy i pogorszenie stanu zdrowotnego człowieka. Niektóre objawy nie są niebezpieczne i można sobie z nimi szybko poradzić. Inne stanowią niestety poważne zagrożenie dla organizmu, dlatego wymagają natychmiastowej reakcji człowieka. Z niedoborem witaminy E jest podobnie.

Media obiegła fatalna wiadomość. Nie żyje Mikołaj Klimek, aktor znany z Media obiegła fatalna wiadomość. Nie żyje Mikołaj Klimek, aktor znany z "M jak Miłość, "Na Wspólnej" i "13 Posterunku"Czytaj dalej

Niedobór witaminy E. Jego skutki mogą być bardzo poważne

Witamina E jest niezwykle ważnym elementem organizmu człowieka. Jak podaje portal WP abc Zdrowie, jej rola nie ogranicza się tylko do jednej czynności. Tokoferol, bo tak inaczej jest nazywana, jest głównym antyoksydantem, a to oznacza, że chroni komórki przed niebezpiecznymi utleniaczami. Dodatkowo witamina E dostarcza składniki odżywcze, wzmacnia odporność organizmu, a także korzystnie wpływa na układ rozrodczy. Jej właściwości stosowane są w procesie leczenia bezpłodności u mężczyzn.

Niedobór witaminy E w organizmie objawia się na wiele różnych powodów. Niektóre z nich pojawiają się w bardzo łagodnej formie, jednak nawet one powinny wzbudzić nasz niepokój. Do takich symptomów zalicza się rozdrażnienie, osłabienie i zaburzenia koncentracji. Pozostałe objawy są już bardziej widoczne, a część z nich stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia człowieka.


O niewystarczającym poziomie tokoferolu świadczyć może anemia i zwiększona podatność na infekcje. Człowiek może zaobserwować u siebie także wypadanie włosów, problemy z zębami, kościami i prawidłową przemianą materii. To jednak nie wszystko. Organizm, który odczuwa braki potrzebnej witaminy, może cierpieć z tego powodu jeszcze bardziej.

Problem może pojawić się u osób które planują albo spodziewają się już dziecka. Witamina E wpływa na układ rozrodczy, dlatego jej długotrwały niedobór może prowadzić do zaburzeń płodności lub poronień. Dodatkowo u pacjentów występować mogą problemy ze wzrokiem, uszkodzenia mięśni serca, objawy wczesnego starzenia się skóry oraz niedokrwistość. W najgorszych przypadkach dochodzi do uszkodzeń mózgu lub zaniku mięśni szkieletowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Matka włożyła swoje dziecko do pieca. Chwilę później poszła z chłopakiem bawić się na wesele

2. Kontrole w polskich domach, do ciebie też mogą zapukać i nałożyć prawie 700 zł kary. Bezpieczne tylko kilka grup

Warto pamiętać, że niedobór witaminy E w organizmie zdarza się bardzo rzadko. Jeśli jednak pacjent zaobserwuje u siebie któreś z wymienionych objawów, może oznaczać to, że doszło u niego do niepokojących zmian. W takim wypadku najlepiej jest zwrócić się do lekarza.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna wpadka po wyborach. Wygrali konkurs na wóz strażacki, nie mają straży
  2. Kinga Rusin żegna kolegę z DDTVN. "Takich zdjęć już nie będzie";
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu

Następny artykuł