objawy raka trzustki
fot. https://pixabay.com/ derneuemann
Autor Natalia Niewczas - 15 Lipca 2020

Pierwsze objawy raka trzustki. Absolutnie nie powinno się ich lekceważyć

Objawy groźnego nowotworu zazwyczaj nie należą do charakterystycznych. Te same symptomy mogące sygnalizować obecność guza często towarzyszą mniej niebezpiecznym chorobom, przez co bywają niesłusznie bagatelizowane. Aby chronić swoje zdrowie, powinniśmy jednak zwracać na nie większą uwagę, gdyż to właśnie odpowiednio wczesne wykrycie raka daje największe szanse na wyleczenie.

Objawy raka trzustki nie są specyficzne, a ich charakter zależy od umiejscowienia zmiany w ciele. Symptomy związane z rozwojem tej choroby mogą pojawić się na kilka miesięcy przed postawieniem specjalistycznej diagnozy przez lekarza. W przypadku chorób onkologicznych czas odgrywa kluczową rolę - niestety ponad połowa dotkniętych rakiem trzustki pacjentów zapisuje się na wizytę dopiero po zauważeniu problemów związanych z przerzutami choroby na inne organy, kiedy guz może nie kwalifikować się już do leczenia chirurgicznego.

Mężczyzna był przekonany, że ma na nodze zwykłego żylaka. Gdy usłyszał prawdę od lekarza pobladłMężczyzna był przekonany, że ma na nodze zwykłego żylaka. Gdy usłyszał prawdę od lekarza pobladłCzytaj dalej

Wczesne objawy raka trzustki

Zwracanie uwagi na występujące w obrębie ciała objawy może uratować nam życie. Jak podaje portal zwrotnikraka.pl, rak trzustki to choroba, którą w wielu przypadkach diagnozuje się zbyt późno, co łączy się z wysoką śmiertelnością. Ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu rośnie wraz z wiekiem, a czynniki takie jak palenie papierosów, otyłość, cukrzyca czy dodatkowe choroby wątroby dodatkowo zwiększają szansę na rozwój raka trzustki.

Do najczęstszych objawów mogących świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej trzustki należy żółtaczka, wyraźnie zabarwiająca odcień skóry lub białek oczu na żółtawy kolor. Wśród pierwszych objawów, jaki daje rak trzustki, wymienia się także liczne problemy z układem trawiennym. Mogą przybierać one formę bólów brzucha, uczucia pełności, wymiotów, nudności, a nawet braku apetytu.

Inne symptomy mogące wskazywać na rozwój guza to uczucie zmęczenia i utrata masy ciała. Nagła, niespowodowana wzmożoną aktywnością fizyczną lub stosowaniem diety utrata wagi powinna skłonić pacjenta do wizyty u lekarza, podobnie jak chroniczne zmęczenie, które często tłumaczymy zbyt dużą ilością pracy.

Dzisiaj grzeje: 1. Matka włożyła swoje dziecko do pieca. Chwilę później poszła z chłopakiem bawić się na wesele

2. Biedronka i Lidl zaostrzają walkę o klientów. My tylko na tym zyskamy, szykują się ostre cięcia cen

Bóle promieniujące w okolice łopatek to kolejne z możliwych, wczesnych objawów raka trzustki. Ból ten opisuje się jako wyjątkowo silny i przechodzący na inne obszary ciała. Może pojawić się także w nadbrzuszu.

Rak trzustki rozwija się w ciele człowieka po cichu i często trzeba lepiej wsłuchać się we własny organizm, aby dostrzec sygnały świadczące o rozwoju choroby. Dlatego, oprócz przykładania wagi do obserwacji własnego organizmu, warto wykonywać rutynowe badania kontrolne, które znacznie zwiększają szansę na szybsze wykrycie choroby, a tym samym na jej wyleczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wielka gwiazda TVN odchodzi z pracy. Nagła decyzja. Co się stało?
  2. Poród rodzinny w czasie epidemii, dwie sprzeczne informacje, a rodzice nie wiedzą komu ufać. NFZ mówi co innego, lekarze też;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Został milionerem dzięki pomyłce kasjerki. Niebywałe szczęście emeryta

Następny artykuł