Objawy choroby trzustki
Autor Karol Zaborowski - 16 Stycznia 2020

Objawy chorób trzustki, które widać na skórze. Nie wolno ich lekceważyć

Objawy chorób trzustki wcale nie muszą dotyczyć naszego układu pokarmowego. Wiele z nich pojawia się na naszej skórze przez co, zarówno pacjenci, jak i lekarze mogą je mylnie zinterpretować.

Objawy występujące przy chorej trzustce nie kończą się jedynie na przewodzie pokarmowym. Musimy pamiętać, że ten organ odpowiada za wiele funkcji w naszym organizmie, które wpływają na całe ciało, z tego też względu niektóre z nich mogą pojawiać się, chociażby na naszej skórze, co dla wielu wcale nie jest takie oczywiste.

Trzustka kojarzy nam się głównie z produkcją insuliny, która odpowiada za poziom cukru w naszej krwi. Jednak jej uszkodzenie na skutek choroby może powodować znacznie więcej objawów, które dosłownie pojawiają się na naszej skórze. Nigdy nie powinniśmy ich lekceważyć.

Tajemniczy wirus rozprzestrzenia się. Pierwsze informacje o ofiarach śmiertelnychTajemniczy wirus rozprzestrzenia się. Pierwsze informacje o ofiarach śmiertelnychCzytaj dalej

Objawy chorej trzustki, które widać gołym okiem

Jednym z najczęstszych objawów chorej trzustki, który widać na naszej skórze jest żółtaczka. Pojawia się nawet u 90% chorych i może mieć wiele przyczyn. Po pierwsze w przypadku raka trzustki często daje on przerzuty na wątrobę, które z czasem uszkadzają ją do tego stopnia, że nasza skóra zmienia zabarwienie na żółte. Dodatkowo guz może uciskać na drogi żółciowe. Podobnie ma się sprawa w przypadku powiększenia węzłów chłonnych, które również mogą utrudniać transport żółci z wątroby do jelit.

Innym częstym objawem, który zazwyczaj towarzyszy żółtaczce, ale nie musi, jest świąd skóry. Wynika on z pojawienia się tuż pod skórą kompleksów białkowych z bilirubiną, która to właśnie odpowiada za żółty kolor naszych powłok skórnych. Jak podaje portal medonet.pl, świąd może utrzymywać się nawet przez 6 tygodni i mieć różne nasilenie. Co więcej, często stanowi pierwszy objaw choroby nowotworowej, która zaatakowała naszą trzustkę.

Kolejna na naszej liście jest plamica, która wskazuje na ostre zapalenie trzustki. Plamista wysypka najczęściej pojawia się na bocznych powierzchniach tułowia i w okolicy pępka. Wraz z rozwojem choroby może także pojawić się sinica marmurkowata, nazywana objawem Walzela. Widoczna jest zazwyczaj na brzuchu oraz tułowiu.

Chora trzustka może również dawać objawy w postaci martwicy i zapalenia tkanki podskórnej. W takiej sytuacji niezbędne jest przeprowadzenie badania hisotpatologicznego. U chorych z tym objawem pojawiają się wykwity w postaci guzków lub grudek o średnicy około 1-5 cm. W skrajnych przypadkach zmiany potrafią same pękać, przez co powstają zagłębione, przebarwione blizny.

Oczywiście to nie wszystkie objawy wywoływane przez choroby trzustki, bo trzeba też wspomnieć o, chociażby rumieniu wędrującym. Jednak należy sobie uświadomić, że każda niepokojąca zmiana zachodząca w naszym ciele powinna wywoływać u nas zapalenie się czerwonej lampki ostrzegawczej, ponieważ to, co na pierwszy rzut oka może nam się wydawać niegroźne, tak naprawdę czasami świadczy o naprawdę niebezpiecznej chorobie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kim jest ojciec Conana, syna Dagmary Kaźmierskiej z ”Królowych życia”? Mężczyzna ma mroczną przeszłość
  2. Nagranie, które widziała cała Polska. Inspektorzy weszli do mieszkania Mateusza B., znaleźli więcej zwierząt
  3. Kobieta, która przeżyła 109 lat, zdradziła swój sekret. Według niej mężczyźni skracają życie
  4. Przez tydzień piła wodę po ogórkach kiszonych. Efekty pojawiły się już na drugi dzień
  5. GIF wycofał z rynku dwa popularne leki. Wielu z nas ma je w swoich domowych apteczkach
  6. Skandal. Mężczyzna w polskim szpitalu dostał spleśniałe jedzenie, zdjęcie jedynie dla wytrzymałych osób [FOTO]

Następny artykuł