Objawy: Stwardnienie rozsiane
fot. pixabay.com
Autor Damian Witoń - 16 Maja 2020

Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego. Nigdy ich nie lekceważ

Objawy stwardnienia rozsianego nie powinny być bagatelizowane. Pomimo, iż nie istnieje obecnie skuteczny lek na tę niebezpieczną chorobę układu nerwowego, jej wczesne wykrycie może pozwolić zminimalizować negatywny wpływ jaki wywiera na nasz organizm.

Objawy stwardnienia rozsianego (SM) mogą nieco różnić się u poszczególnych osób, które cierpią na tę przewlekłą chorobę układu nerwowego. Najczęściej pojawiają się między 20 a 40 rokiem życia. Nigdy nie powinny być lekceważone, ponieważ pomimo iż nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku na stwardnienie rozsiane, to można w dużym stopniu spowolnić jego rozwój.

GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalnościGIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalnościCzytaj dalej

Objawy stwardnienia rozsianego

Stwardnienie rozsiane to choroba, która atakuje ośrodkowy układ nerwowy, powodując, że impulsy nerwowe w naszym ciele nie są przekazywane w prawidłowy sposób. Niestety często prowadzi to do inwalidztwa. W Polsce przypadłością dotknięte jest około 45 tysięcy osób. Większość z nich to kobiety. Przyczyny powstawania choroby nie są dokładnie poznane. Odkryto jednak jej związek z ogniskami demielinizacyjnymi znajdującymi się w okolicach mózgu i rdzenia kręgowego. Pozbawione mieliny, odpowiedzialnej za budowę osłonek, włókna nerwowego tracą możliwość efektywnego przewodnictwa impulsów z ośrodkowego układu nerwowego. Istnieje kilka hipotez dotyczących genezy dolegliwości. Wśród nich wymienia się udział czynnika autoimmunologicznego, a także czynniki genetyczne i środowiskowe.

Jak podaje portal medonet.pl, choroba charakteryzuje się etapami natężenia dolegliwości oraz remisji, które u poszczególnych pacjentów mogą przebiegać inaczej. Jeżeli chodzi natomiast o objawy stwardnienia rozsianego, możemy zaliczyć do nich chociażby zaburzenia równowagi i zawroty głowy, które mogą utrudniać nam chodzenie i pogorszyć koordynację ruchów. Możliwe jest również odczuwanie mrowienia i drętwienia, które najczęściej dotyczy rąk, nóg, palców i twarzy. Symptomy z czasem przybierają na sile. Dla początkowego stadium choroby charakterystyczne są także bolesne skurcze mięśni. Zauważa się je u połowy pacjentów cierpiących na SM.

Niepokój powinien pojawić się u nas również, kiedy zauważymy pogarszający się stan naszego wzroku. Stwardnieniu rozsianemu towarzyszy bowiem często zapalenie nerwu wzrokowego, co przekłada się na ewentualne wystąpienie podwójnego widzenia, rozmazanie widzianego obrazu, bólu podczas patrzenia w górę, czy zaburzenia widzenia zielonego i czerwonego koloru. Może wystąpić też zmęczenie i osłabienie organizmu, odczuwane głównie po południu. SM często wiąże się także z problemami z pęcherzem moczowym i jelitami. Przejawiają się one częstszym oddawaniem moczu, niemożnością całkowitego opróżnienia pęcherza, biegunkami, zaparciami i tak zwaną nokturią, czyli nocnym oddawaniem moczu.

Dzisiaj grzeje: 1. Przepis dotyczący noszenia maseczek przestanie niedługo obowiązywać? Wiceminister zabrał głos

2. Na strychu zauważył dziwny sznurek wystający ze ściany. Pociągnął go i zamarł z wrażenia, nie miał pojęcia, jaki sekret został przed nim ukryty

Stwardnienie rozsiane może upośledzać procesy poznawcze. Taki efekt zauważa się u połowy chorych, którzy mają problemy z pamięcią i przetwarzaniem informacji. O wiele ciężej jest im się również skupić. Do tego mogą dojść jeszcze zaburzenia emocjonalne w postaci depresji, występowaniu stanów lękowych czy odczuwaniu wzmożonego stresu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dodał gaz z zapalniczek do Coca-Coli. Momentalnie zastygł z wrażenia obserwując efekt
  2. Musieli wziąć ślub w szpitalu. Po 18 godzinach od ceremonii nic już nie było takie samo
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Nowe obostrzenie dotyczące sprzedaży już w najbliższą środę. Spać spokojnie może tylko 3/4 Polaków

Następny artykuł