objawy niewydolności nerek
Photo by Robina Weermeijer on Unsplash
Autor Klaudia Gaicka - 17 Lipca 2020

Objawy i przyczyny niewydolności nerek. Absolutnie nie wolno jej lekceważyć

Objawy niewydolności nerek są poważnym stanem alarmowym. Niezależnie od tego, czy podejrzewamy niewydolność ostrą, czy przewlekłą, powinniśmy działać. Warto znać najczęstsze przyczyny tej choroby, dzięki ograniczeniu niektórych z nich, możemy działać profilaktycznie.

Objawy i przyczyny niewydolności nerek są bardzo ważne w zrozumieniu złożoności tej choroby. Upośledzenie czynności nerek wpływa negatywnie na cały organizm i może nawet zagrażać życiu pacjenta. Niewydolność możemy podzielić ze względu na jej przebieg na ostrą i przewlekłą.

Nadchodzą wielkie kontrole ZUS. Niektórzy Polacy będą musieli oddać pieniądze z zasiłkówNadchodzą wielkie kontrole ZUS. Niektórzy Polacy będą musieli oddać pieniądze z zasiłkówCzytaj dalej

Objawy niewydolności nerek mogą świadczyć o stanie, który zagraża zdrowiu i życiu pacjenta

Jak podaje portal Radiozet.pl, do najczęstszych przyczyn przewlekłej niewydolności nerek zaliczamy: kłębuszkowe zapalenia nerek, cukrzycę, uszkodzenie nerek z powodu nadciśnienia i miażdżycy oraz u dzieci, wady układu moczowego (wrodzone lub nabyte). W niektórych przypadkach do niewydolności przewlekłej dochodzi również wskutek kamicy nerkowej, wielotorbielowatego zwyrodnienia lub odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Szczęście w nieszczęściu, niewydolność przewlekła daje choremu dość charakterystyczne objawy. Symptomy bywają zależne od przyczyny, jednak stosunkowo często chorzy skarżą się na podwyższone ciśnienie oraz częstomocz (nasilający się w nocy). Dodatkowo w badaniach moczu może być obecna niewielka ilość albuminy. Gromadzenie się w organizmie substancji, które w normalnych warunkach zostałyby usunięte przez nerki, daje niepokojące dolegliwości. Chorzy mogą mieć obrzęki oraz zaburzenia pracy serca, co prowadzi do zwiększonego ryzyka zawału lub udaru.

Objawy ostrej niewydolności nerek bezpośrednio zagrażają życiu pacjentów. Zasadnicza różnica między niewydolnością przewlekłą a ostrą, polega na tym, że to drugie przebiega w sposób nagły. Do głównych przyczyn choroby zaliczamy: uszkodzenie miąższu nerek (może być wywołane przez niektóre toksyny), zmniejszenie przepływu krwi przez nerki (np. z powodu krwotoku, odwodnienia lub wstrząsu) lub utrudnienie odpływu moczu z nerek.

Dzisiaj grzeje: 1. Syn Jerzego Stuhra wyjawił, co dzieje się z jego ojcem. W jakim stanie jest legendarny aktor?

2. Szykuje się nowa opłata, potężny cios w nasze portfele. Więcej zapłacimy za rachunki

Tym, co szczególnie powinno nas zaalarmować, jest skąpomocz. Zdarza się, że chorzy nie mają zmniejszonej objętości moczu, jednak jest to sytuacja stosunkowo rzadka. Inne charakterystyczne objawy to: biegunki, wymioty, nudności, odwodnienie, krwotoki, wstrząs oraz zakażenia.

W niektórych przypadkach może również dojść do krwiomoczu, obrzęku lub podwyższania się ciśnienia krwi. Jeżeli podejrzewasz u siebie ostrą niewydolność nerek, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Ten stan zagraża życiu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejne zmiany w szkolnictwie. MEN wprowadza nowy przedmiot
  2. W TVP szykuje się prawdziwa rewolucja? Zadziwiające doniesienia mediów, nie mają wątpliwości, chodzi o Jacka Kurskiego;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie zdążyli do kliniki i stało się, na parkingu. Niesamowite nagranie podbija internet

Następny artykuł