objawy wylewu
fot. https://pixabay.com/ geralt
Autor Natalia Niewczas - 16 Lipca 2020

Pierwsze objawy wylewu krwi do mózgu. Łatwo pomylić je z innymi schorzeniami, rezultaty mogą być tragiczne

Objawy, które czasem bagatelizujemy, mogą wiązać się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Rezygnując z obserwacji własnego ciała, odbieramy sobie szansę na to, by zapobiec ewentualnym, nieodwracalnym skutkom wystąpienia choroby. W przypadku niektórych chorób to właśnie szybka reakcja na wystąpienie świadczących o chorobie symptomów daje największe szanse na wyleczenie.

Objawy mogące sygnalizować wylew, nazywany także krwotocznym udarem mózgu, to na przykład ból lub zawroty głowy - zdarzają się każdemu, przez co łatwo przypisać im błahą przyczynę. Niestety w przypadku wystąpienia wylewu krwi do mózgu czas często jest czynnikiem decydującym. Natychmiastowa reakcja chorego lub otaczających go ludzi może uchronić go przed kalectwem, a nawet śmiercią. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest umiejętność szybkiego rozpoznania objawów wylewu.

Bliscy żegnali kobietę przed pogrzebem. Nagle zadzwonił jej lekarz, wszyscy pobledli, gdy usłyszeli, co ma do powiedzeniaBliscy żegnali kobietę przed pogrzebem. Nagle zadzwonił jej lekarz, wszyscy pobledli, gdy usłyszeli, co ma do powiedzeniaCzytaj dalej


Wczesne objawy wylewu


Niektóre objawy świadczące o wylewie krwi do mózgu łatwo pomylić ze zwykłym zmęczeniem bądź przepracowaniem. Wylew jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i może dotyczyć nie tylko osób starszych, ale i tych w młodszym wieku. Do udaru krwotocznego dochodzi, gdy ściana tętnicy mózgowej pęka, a krew wydostaje się poza naczynie. Skutkiem pęknięcia tętnicy jest wzrost ciśnienia w obrębie czaszki i doprowadzenie do uszkodzeń znajdujących się tam tkanek. Wszystko to powoduje zaburzenie prawidłowego funkcjonowania mózgu.


Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, objawy wylewu zależą przede wszystkim od obszaru mózgu, w którym doszło do pęknięcia naczynia. Symptomy świadczące o tym niebezpiecznym dla zdrowia stanie mają tendencję do czasowego ustępowania, co może niepotrzebnie uśpić czujność pacjenta. Do wczesnych, bardziej charakterystycznych objawów wylewu krwi do mózgu zaliczamy problem z komunikowaniem się wynikający z osłabienia mięśni języka, widoczne zaburzenie symetrii twarzy, zaburzenie ostrości widzenia, brak kontroli nad ruchami kończyn, wymioty lub omdlenia.

Dzisiaj grzeje: 1. Matka włożyła swoje dziecko do pieca. Chwilę później poszła z chłopakiem bawić się na wesele

2. Gigantyczne zmiany w podatku VAT. Rząd ma już gotowe rozwiązania, będzie więcej korzyści


Przyczyny pękania tętnic w obrębie mózgu mogą mieć różne podłoże i są częściowo zależne od wieku. Wśród nich wymienia się tętniaki zlokalizowane w mózgu, nadciśnienie tętnicze lub nadużywanie alkoholu. W przypadku wystąpienia wylewu krwi do mózgu natychmiastowa reakcja daje szansę na uratowanie życia. Aby szybko potwierdzić podejrzenie wylewu, można poprosić chorego o wykonanie prostego testu: prosimy go, by się uśmiechnął. Jeżeli jeden z kącików ust wyraźnie nie chce się podnieść, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niespodziewana decyzja w sprawie Andrzeja Dudy. Prezydent może być zaprzysiężony na stadionie Narodowym
  2. Nagły protest w Warszawie. Polskie Babcie mają dość i wyszły na ulice, sytuacja, jakiej nie było;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Wreszcie ustalili, kto otrzyma bon turystyczny. Sejmowa komisja rozpatrzyła poprawki Senatu

Następny artykuł