objawy wylewu
fot. https://pixabay.com/ geralt
Autor Natalia Niewczas - 17 Sierpnia 2020

Pierwsze objawy wylewu krwi do mózgu. Ich bagatelizowanie może skończyć się tragicznie

Objawy, które czasem bagatelizujemy, mogą wiązać się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Rezygnując z obserwacji własnego ciała, odbieramy sobie szansę na to, by zapobiec ewentualnym, nieodwracalnym skutkom wystąpienia choroby. W przypadku niektórych chorób to właśnie szybka reakcja na wystąpienie świadczących o chorobie symptomów daje największe szanse na wyleczenie.

Objawy mogące sygnalizować wylew, nazywany także krwotocznym udarem mózgu, to na przykład ból lub zawroty głowy - zdarzają się każdemu, przez co łatwo przypisać im błahą przyczynę. Niestety w przypadku wystąpienia wylewu krwi do mózgu czas często jest czynnikiem decydującym. Natychmiastowa reakcja chorego lub otaczających go ludzi może uchronić go przed kalectwem, a nawet śmiercią. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest umiejętność szybkiego rozpoznania objawów wylewu.

Pilny apel Ministerstwa Zdrowia. Niepokojące informacje dotyczące weselPilny apel Ministerstwa Zdrowia. Niepokojące informacje dotyczące weselCzytaj dalej

Wczesne objawy wylewu

Niektóre objawy świadczące o wylewie krwi do mózgu łatwo pomylić ze zwykłym zmęczeniem bądź przepracowaniem. Wylew jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i może dotyczyć nie tylko osób starszych, ale i tych w młodszym wieku. Do udaru krwotocznego dochodzi, gdy ściana tętnicy mózgowej pęka, a krew wydostaje się poza naczynie. Skutkiem pęknięcia tętnicy jest wzrost ciśnienia w obrębie czaszki i doprowadzenie do uszkodzeń znajdujących się tam tkanek. Wszystko to powoduje zaburzenie prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, objawy wylewu zależą przede wszystkim od obszaru mózgu, w którym doszło do pęknięcia naczynia. Symptomy świadczące o tym niebezpiecznym dla zdrowia stanie mają tendencję do czasowego ustępowania, co może niepotrzebnie uśpić czujność pacjenta. Do wczesnych, bardziej charakterystycznych objawów wylewu krwi do mózgu zaliczamy problem z komunikowaniem się wynikający z osłabienia mięśni języka, widoczne zaburzenie symetrii twarzy, zaburzenie ostrości widzenia, brak kontroli nad ruchami kończyn, wymioty lub omdlenia.

Dzisiaj grzeje: 1. Porażające słowa lekarza. Dwa dni przed diagnozą usłyszał, że jest zbyt młody na raka
2. Koronawirus uwielbia wesela. Ekspert tłumaczy dlaczego imprezy ślubne są tak obfite w zakażenia

Przyczyny pękania tętnic w obrębie mózgu mogą mieć różne podłoże i są częściowo zależne od wieku. Wśród nich wymienia się tętniaki zlokalizowane w mózgu, nadciśnienie tętnicze lub nadużywanie alkoholu. W przypadku wystąpienia wylewu krwi do mózgu natychmiastowa reakcja daje szansę na uratowanie życia. Aby szybko potwierdzić podejrzenie wylewu, można poprosić chorego o wykonanie prostego testu: prosimy go, by się uśmiechnął. Jeżeli jeden z kącików ust wyraźnie nie chce się podnieść, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski zostawił plan na jesień. Odchodzący minister o wszystkim opowiedział w radiu
  2. Prawie każdy z nas musiał płacić. Zapadł przełomowy wyrok, nagle wszystko się zmieni?
  3. Krzysztof Jackowski podzielił się kolejną wizją. Jasnowidz ostrzega przed wielkim zagrożeniem dla Polski
  4. Koronawirus na weselu. Aż 600 osób objętych kwarantanną, jest mocny komentarz Inspektora Sanitarnego
  5. Każdego roku zabija miliony osób na całym świecie. Objawy choroby wieńcowej powinien znać każdy
  6. Nie dbała o siebie przez lata. Po metamorfozie jej uroda zapiera dech w piersiach

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł